Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w.

Seria: La Nouvelle Marianne
Éducation et culture dans l'Occident barbare : VIe et VIIIe siècles
historia
Elevander

Jak dokonało się przejście od wychowania starożytnego do wychowania średniowiecznego, w jaki sposób uczony rzymski ustąpił miejsca średniowiecznemu duchownemu? Jakie skutki dla losów szkoły i dla wychowania w ogóle miały najazdy barbarzyńców? W jaki sposób doszło do zaniku literackiej kultury świeckich? Czy pedagogika kościelna przejęła antyczne metody, czy też wprowadziła własne innowacje?

Na te i inne pytania udziela odpowiedzi Pierre Riche, wybitny francuski historyk. Talent popularyzatorski autora spowodował, że powstało niezwykle interesujące i unikalne studium o kulturze europejskiego średniowiecza, wykorzystujące różnorodne źródła: narracyjne, dyplomatyczne, prawne, epigraficzne, archeologiczne.

źródło opisu: http://owvolumen.pl/edukacja-i-kultura-w-europie-zachodniej-vi-viii-w/

źródło okładki: http://owvolumen.pl/edukacja-i-kultura-w-europie-zachodniej-vi-viii-w/

Książka Pierre'a Riché to pozycja niezwykle ważna dla zrozumienia epoki jaką było wczesne średniowiecze. Choć sam Autor skromnie dystansuje się od zamiaru ukazania całości ówczesnej kultury, w istocie przedstawia wspaniałą panoramę nie tylko dziejów wczesnośredniowiecznego wychowania, ale właściwie całej ówczesnej cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Podstawowy cel tej pracy, tj. ukazanie, jak doszło do przekształcenia klasycznego rzymskiego w średniowieczny model kształcenia, udało się francuskiemu badaczowi zrealizować znakomicie. Książka jest niezwykle mocno nasycona odniesieniami do źródeł i literatury przedmiotu (przeszło 3000 przypisów!), co czyni ją niewątpliwym popisem erudycji jej Autora. Jednocześnie napisana jest tak, aby także słabiej zorientowany w realiach średniowiecza czytelnik zrozumiał jej przesłanie.

Wymienione wyżej atuty sprawiają, że – w moim przynajmniej odczuciu – „Edukacja i kultura...” to jedna z najważniejszy pozycji na temat wczesnośredniowiecznej...

komestor | 2016-12-28
Attyka | 2018-05-31