Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w.

Okładka książki Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w. Pierre Riché
Okładka książki Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w.
Pierre Riché Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: La Nouvelle Marianne historia
historia
La Nouvelle Marianne
Éducation et culture dans l'Occident barbare : VIe et VIIIe siècles
Instytut Wydawniczy PAX
1995-01-01
1995-01-01
Maria Radożycka-Paoletti
Historia oświaty Średniowiecze Wczesne średniowiecze Kultura średniowiecznej Europy Tradycja antyczna

Okładka książki Historia chrześcijaństwa, t. 4. Biskupi, mnisi i cesarze 610-1054 Jean-Pierre Mahe, Bernadette Martin-Hisard, Pierre Riché, Gerard Troupeau, Andre Vauchez
Historia chrze... Jean-Pierre Mahe, B...

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Książka Pierre'a Riché to pozycja niezwykle ważna dla zrozumienia epoki jaką było wczesne średniowiecze. Choć sam Autor skromnie dystansuje się od zamiaru ukazania całości ówczesnej kultury, w istocie przedstawia wspaniałą panoramę nie tylko dziejów wczesnośredniowiecznego wychowania, ale właściwie całej ówczesnej cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Podstawowy cel tej pracy, tj. ukazanie, jak doszło do przekształcenia klasycznego rzymskiego w średniowieczny model kształcenia, udało się francuskiemu badaczowi zrealizować znakomicie. Książka jest niezwykle mocno nasycona odniesieniami do źródeł i literatury przedmiotu (przeszło 3000 przypisów!),co czyni ją niewątpliwym popisem erudycji jej Autora. Jednocześnie napisana jest tak, aby także słabiej zorientowany w realiach średniowiecza czytelnik zrozumiał jej przesłanie.

Wymienione wyżej atuty sprawiają, że – w moim przynajmniej odczuciu – „Edukacja i kultura...” to jedna z najważniejszy pozycji na temat wczesnośredniowiecznej cywilizacji Europy Zachodniej. Omówione zostały w książce obszary późnoantycznego Cesarstwa Zachodniorzymskiego, które były – jak dowodzi Riché – niezwykle zróżnicowane kulturowo tak w V, jak i w VIII wieku. Na kartach niniejszej monografii temat historii wychowania przeplata się z historią Kościoła, dziejami politycznymi i społeczno-gospodarczymi. Jeszcze raz podkreślę też prawdziwie benedyktyńską pracę Autora, który przekopał się przez olbrzymią ilość tekstów, by czytelnikowi ukazać szczegółowy obraz ówczesnego Zachodu. Wprawdzie całość „Edukacji i kultury...” trudno przyswoić w całości, ale jest to książka, która z całą pewnością zyska uznanie tych, którzy zdecydują się z nią zapoznać.

Tomasz Babnis

• Średniowiecze
  • VOLUMEN
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Późny antyk
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Edukacja i kultura w Europie Zachodniej VI–VIII w.