Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego

Okładka książki Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego Pierre Riché
Okładka książki Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego
Pierre Riché Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
historia
Życie codzienne
La vie quotidienne dans l'empire carolingien
Państwowy Instytut Wydawniczy
1979-01-01
1979-01-01
Eligia Bąkowska
Karol Wielki Francuzi średniowiecze

Okładka książki Historia chrześcijaństwa, t. 4. Biskupi, mnisi i cesarze 610-1054 Jean-Pierre Mahe, Bernadette Martin-Hisard, Pierre Riché, Gerard Troupeau, Andre Vauchez
Historia chrze... Jean-Pierre Mahe, B...

Przeczytana w ramach fascynacji jak wyglądało życie codzienne (w tym czynności intymne),gdy nie było znanych nam udogodnień. Czasy karolińskie to nie tylko epokowe walki i kultura rycerska wraz z bardami, to także przyziemna codzienność taka jak brud, wszy itp. Bardzo rzetelna i interesująca lektura.

Na początku należy zaznaczyć, że polski tytuł tej książki jest nieadekwatny do jej treści. Swym zakresem obejmuje bowiem nie tylko czasy Karola Wielkiego, ale i innych Karolingów (taki jest zresztą tytuł oryginału: La vie quotidienne dans l'Empire carolingien). Praca ta wybija się nawet na tle naprawdę dobrej skądinąd PIW-owskiej serii o życiu codziennym. Dr hab. Jerzy Pysiak uznał ją nawet za najlepszą ze wszystkich dostępnych po polsku pracę na temat Karolingów. Ciężko mi w tej kwestii wyrokować (w końcu nie przeczytałem ich wszystkich),niemniej z pewnością warta jest polecenia wszystkim miłośnikom średniowiecza. Autor bardzo szczegółowo przeanalizował różnorodne źródła i przedstawił świetną panoramę państwa karolińskiego. Poszczególne rozdziały dotyczą bardzo zróżnicowanej tematyki od kwestii demograficznych, przez rolnictwo i rzemiosło po kulturę najwyższych warstw. W swoim czasie zrobiłem na komputerze z tej książki 17 stron notatek. Zdecydowanie godna polecenia!

Tomasz Babnis

Seria "Życie codzienne" na ogół nie zawodzi, a książka Pierre'a Riche jest napisana wyjątkowo składnie, przejrzyście i po prostu przyjemnie, z mnóstwem interesujących szczegółów z wielu dziedzin, w tym nauki matematyki i kradzieży relikwii.

• Średniowiecze
  • Życie codzienne