Rzym antyczny w oczach Piranesiego i dziś

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) pochodził z Mogliano di Mestre koło Wenecji, ale swoje życie i twórczość oddał Rzymowi, którego budowle i pomniki dokumentował w swoich akwafortach, jak czyniłby to dziś najlepszy fotoreporter. W Polsce panował wtedy Stanisław August Poniatowski (1732-1798), który w swoim Gabinecie Rycin na Zamku Królewskim w Warszawie zebrał wszystkie akwaforty Piranesiego. Dziś pozostałość tego zbioru, dość zredukowanego na skutek burzliwych dziejów Polski, stanowi nadal dużą część kolekcji graficznej Gabinetu Rycin BUW. Wybrane do publikacji przez Elżbietę Jastrzębowską 73 weduty dotyczą zabytków antycznych Rzymu i pochodzą tylko z pięciu cykli prac Piranesiego z lat 1748-1761. Każdej reprodukcji towarzyszy dzisiejsza fotografia danej budowli, ruiny, czy pomnika wykonana z tego samego punktu widzenia ora/, komentarz oparty na aktualnym stanie wiedzy na temat poszczególnych zabytków.

Jantarka | 2015-04-27
Homo_Mediaevalis | 2013-12-28