Hitler. Narodziny zła 1889-1939

Okładka książki Hitler. Narodziny zła 1889-1939
Volker Ullrich Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Oblicza zła biografia, autobiografia, pamiętnik
1024 str. 17 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Oblicza zła
Tytuł oryginału:
Adolf Hitler Die Jahre des Aufstiegs 1889-1939
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-03-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-10
Data 1. wydania:
2016-03-03
Liczba stron:
1024
Czas czytania
17 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379611904
Tłumacz:
Michał Antkowiak
Tagi:
Michał Antkowiak literatura faktu historia Hitler
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: , ,

Volker Ullrich stworzył dzieło wyśmienite, książkę, która odtąd stanowić będzie podstawę dla kolejnych prób zrozumienia niewątpliwego fenomenu dwudziestowiecznej historii, na który złożyły się zjawiska tak nierozdzielne jak Hitler i narodowy socjalizm. Autor w wielu miejscach podejmuje polemikę z "kanonicznymi" biografiami Hitlera, zwłaszcza zaś z książką Joachima Festa i chronologicznie późniejszą cegłą Ian'a Kershawa. Nie sposób tu również pominąć Alana Bullocka, autora zarówno "Hitlera. Studium tyranii", jak i "Hitlera i Stalina. Żywotów równoległych". Skoro o Hitlerze napisano już tak wiele (ostatnimi czasy na polskim rynku zagościł też "Hitler. Reportaż biograficzny" Johna Tolanda), to czy możliwe jest jeszcze stworzenie biografii nowatorskiej i świeżej, w jakiś sposób różniącej się od wymienionego wyżej "kanonicznego" zestawu? Wydaje się, że zabieg Volkera Ullricha, polegający na swego rodzaju "uczłowieczeniu" przywódcy III Rzeszy, zwieńczony został powodzeniem. Nie tak dawno przypuszczony został frontalny atak na niemiecki film pt. "Upadek",zrealizowany z ogromnym pietyzmem obraz ostatnich dni Hitlera, któremu zarzucano ni mniej ni więcej jak tylko nazbyt ludzki sposób opowiedzenia historii potwora, tak jakby w tym wszystkim najbardziej przerażające nie było to właśnie, że Hitler nie był żadnym dewiantem, tylko człowiekiem najzupełniej normalnym, co gorsza, choć bardzo nieśmiałym w stosunku do kobiet, to jednak dość często i najzupełniej zwyczajnie współżyjącym seksualnie z Ewą Braun. Nie oszukujmy się, czyniąc bowiem "potwora" inicjatorem masowych zbrodni przydajemy aury wyjątkowości czemuś, co nie jest ani potworne ani też nieludzkie, lecz specyficznie ludzkie i w każdym na swój sposób obecne, i tylko z tej przyczyny tak wyjątkowo makabryczne i potworne. Chcąc pojąć fenomen ludzkiego zła nie sposób uniknąć konfrontacji z Hitlerem i warunkami, które go stworzyły, a więc umożliwiły dojście do głosu tych wszystkich cech, które przyniosły światu tak wiele cierpienia. Zamysł Ullricha w pewnej mierze koresponduje z tezą Hannah Arendt o "banalności zła", znaną za sprawą jej "Eichmanna w Jerozolimie". Zło, które w przypadku Eichmanna było banalne poprzez swój "urzędowy", czy może "biurokratyczny" charakter, u Hitlera wydaje się banalne na sposób kojarzony z wiecem, rodzajem podejrzanego performance'u czy quasi teatralnej hucpy. Nie pierwszy już raz przychodzi mi w tym kontekście na myśl Witold Gombrowicz i ten fragment jego "Dziennika", w którym pisze on, że zło nie tylko w treści jest "złe", lecz także i w formie.

Volker Ullrich stworzył dzieło wyśmienite, książkę, która odtąd stanowić będzie podstawę dla kolejnych prób zrozumienia niewątpliwego fenomenu dwudziestowiecznej historii, na który złożyły się zjawiska tak nierozdzielne jak Hitler i narodowy socjalizm. Autor w wielu miejscach podejmuje polemikę z "kanonicznymi" biografiami Hitlera, zwłaszcza zaś z książką Joachima Festa i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    659
  • Przeczytane
    196
  • Posiadam
    116
  • Teraz czytam
    33
  • Historia
    28
  • Biografie
    13
  • Biografia
    9
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    8
  • Historyczne
    4

Cytaty

Więcej
Volker Ullrich Hitler. Narodziny zła 1889-1939 Zobacz więcej
Volker Ullrich Hitler. Narodziny zła 1889-1939 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także