Bracia Strugaccy

Okładka książki Bracia Strugaccy Wojciech Kajtoch
Okładka książki Bracia Strugaccy
Wojciech Kajtoch Wydawnictwo: Solaris Seria: Krytycy o Fantastyce językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Krytycy o Fantastyce
Solaris
2015-08-26
1993-01-01

Okładka książki Ka-tet 19/99 (nr 2-3, 2023/2024) Paulina Bębenek, Piotr S. M. Browarski, Talal Fleischmann, Mateusz Flont, Jarosław Hanzel, Wojciech Kajtoch, Hihi Kalisiak, Szawi Kuźnicka, Jacek Łabędzki, Michał P. Lipka, Paulina Miękoś-Maziarska, Adrian Milanowski, Mateusz Oszust, Rafał Pietrzyk, Piotr Rymarczyk, Dominik Szewczyk, Kacper Szydłowski
Ka-tet 19/99 (... Paulina Bębenek, Pi...
Okładka książki Słownik terminologii medialnej Roman Bartoszcze, Zbigniew Bauer, Edward Chudziński, Sylwester Dziki, Bogdan Fischer, Wojciech Furman, Agnieszka Hess, Marcin Jasionowicz, Stanisław Jędrzejewski, Wojciech Kajtoch, Andrzej Kaliszewski, Jacek H. Kołodziej, Małgorzata Lisowska-Magdziarz, Artur Majer, Wojciech Markiewicz, Ewa Nowińska, Walery Pisarek, Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, Anna Skoczek, Lucyna Słupek, Weronika Świerczyńska-Głownia, Marian Szulc, Andrzej Wojnach, Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Maria duVall
Słownik termin... Roman Bartoszcze, Z...

Kopalnia wiedzy: interpretacje, kontekst polityczny/społeczny, odbiór krytyków, czego tu nie ma!

Chociaż muszę przyznać że nieraz trząsłbym się ze zgrozy, z jaką nonszalancją Autor traktuje niektóre kawałki prozy Strugackich, albo jakie wygłasza kategoryczne opinie. Natomiast w takich razach, co już zupełnie rewelacyjne, w przypisach pojawiają się komentarze we własnej osobie Borysa Strugackiego, który dopisuje coś w stylu "naprawdę nie sądzę, to za mocno powiedziane", albo jak Autor wspina się na wyżyny literaturoznawczej erudycji i dowodzi, że tylko dureń nie pozna oczywistej aluzji do stalinowskich czystek, tymczasem Borys w przypisie: "ależ to był zupełny przypadek". Piękne, wzruszam się po każdej takiej wzmiance.

Bardzo wartościowa książka. Jasne - jest wymagająca, do bólu fachowa więc męcząca, ale warto, kurczę, warto.

Sądzę, że nie jestem jedynym współczesnym czytelnikiem czującym się niepewnie wśród kontekstów związanych z wyjątkowymi czasami, kulturą, historią i zmiennym klimatem politycznym oraz paralel do tychże, czyli na gruncie, na którym wytworzyła się unikatowa rosyjska literatura fantastyczna a w szczególności science-fiction.

Mam też wrażenie, że brak świadomości tego, jak silnie twórczość rosyjskich fantastów zdeterminowana była przez "wytyczne programowe", zaprzęgana w służbę polityki i propagandy a później przeciwko niej w formach mniej lub bardziej zawoalowanych występowała, podejmując się krytyki systemu i rzeczywistości, może zubożyć odbiór dzieł rosyjskich fantastów.

Monografia Wojciecha Kajtocha poświęcona krytyce i analizie dzieł braci Arkadija i Borysa Strugackich, utwierdziła mnie w przekonaniu, że dziś większość dzieł pisarzy może okazać się nieczytelna i niezrozumiała i - pominąwszy wysoką wartość literacką, której w żadnym aspekcie nie zamierzam urągać - książki te strasznie się zestarzały a z całą pewnością trudno tu mówić o ponadczasowości i traktować większość z nich, uznawanych powszechnie za "klasyki literatury science-fiction", za takie właśnie. Zresztą Wojciech Kajtoch dokładnie obok cech chwalebnych, wyraźnie i czytelnie odkrywa ewidentne słabe punkty i skazy kilku z tych kultowych utworów.

Jakkolwiek, publikacja Wojciecha Kajtocha otwiera zupełnie nowe przestrzenie interpretacyjne i zdecydowanie niweluje poczucie zagubienia, niejako uzupełniając niewyraźne dziś w wielu przypadkach pejzaże z rzeczywistości i portrety bohaterów stworzonych przez braci Strugackich. Co więcej, lektura tej książki - mimo mojego uprzedniego zmęczenia twórczością autorów, z którą zapoznawałem się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy - zaostrzyła mój apetyt nie tylko na utwory, których wcześniej nie czytałem, ale zachęciła do powrotu i ponownego "przyjrzenia się" z innej perspektywy tym, które mam już za sobą.

Myślę, że "Bracia Strugaccy" Wojciecha Kajtocha, to książka, której potrzebują wszyscy "młodsi" czytelnicy twórczości Arkadija i Borysa Strugackich i rosyjskojęzycznej klasyki gatunku w ogóle. To publikacja znakomita, rzeczowa i ciekawa, wspierająca się na dorobku (głównie) rosyjskich krytyków, nie tylko współczesnych, ale też z epoki, w jakich powstawały najsłynniejsze dzieła braci Strugackich. Zdecydowanie polecam!

P.S. Książka, niestety niedopracowana w warstwie korektorskiej - dość spore natężenie literówek i bałagan w interpunkcji bywają momentami dotkliwe. Być może to tylko kwestia wydania elektronicznego, ale jakby nie było, w tak poważnej i doskonałej merytorycznie pracy jest to szczególnie rażące.

Mam też wrażenie, że brak świadomości tego, jak...

Interpretacja dzieła literackiego nie jest moją mocną stroną, zawsze miałem z tym problem. Książka może mi się podobać, może wciągać, ale jakbym miał powiedzieć, jakie jest jej przesłanie, główna idea – zaraz się zacinam i wpadam w banały z czasów maturalnych. Ostatnimi czasy postanowiłem trochę podeprzeć się opiniami profesjonalistów-krytyków. Sięgnąłem po Nabokova (odnośnie klasycznej literatury rosyjskiej) i Kajtocha (odnośnie SF Strugackich).
Muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia po tych próbach. Nabokov pisze składnie i nawet pasjonująco, ale odpycha mnie swoją pogardą dla tzw. zwykłego czytelnika, (czyli mnie). Wszystkie rozumy pozjadał i tylko on właściwie odczytuje np. „Martwe dusze”. Po wykładach Nabokova słaby umysł czytelnika może utracić wszelką wiarę w sens kontaktu z wielką literaturą.
Co do Kajtocha, to zdecydowanie mniej u niego pychy, za to więcej skomplikowanego filologicznego żargonu, trudnego do strawienia. Książka o Strugackich przedstawia kombinację recenzji ich powieści, elementów ich literackiej biografii (o życiu prywatnym nie ma właściwie nic) oraz opisu tła ideologicznego, zmian w nastawieniu władz sowieckich do literatury. Miejscami książka jest bardzo ciekawa, ale jednak język Kajtocha jest po prostu niestrawny dla (znowu) zwykłego czytelnika. Zaletą książki są dodane komentarze samych Strugackich, wzięte z ich rozmaitych wypowiedzi prasowych a także poczynione do samej pracy Kajtocha. Jednak pozostaje po tych komentarzach niedosyt, głównie dlatego, że Kajtoch zakończył pisanie około 1987 roku i później poczynił jedynie drobne uaktualnienia. Brakuje przez to dokończenia historii (Arkadij zmarł w 1991 a Borys w 2012) i konfrontacji opinii Kajtocha z nowymi ustaleniami, wypowiedziami itp.
Co do interpretacji, to pocieszające jest to, że Kajtoch błądzi czasami dokładnie tak, jak ten przysłowiowy zwykły czytelnik. Na przykład - przy omawianiu powieści „Czterdzieści lat później” Kajtoch interpretuje postać Demiurga jako szatana. Tymczasem w komentarzu Strugackich stoi, że Demiurg to Jezus… Bardziej pomylić się nie można. Kajtoch uczciwie przyznaje się do pomyłki w przypisach, ale nic nie poprawia w głównym tekście, co stawia pod znakiem zapytania inne jego pomysły.
Po lekturze Kajtocha stwierdzam ponownie, że czytanie krytyki literackiej po to, żeby wiedzieć „co myśleć” o danym utworze to działanie kompletnie bezsensowne.
A co do Strugackich, to mi dużo bardziej podobają się wykłady Bykowa na ich temat – z dużo większym polotem i z nieskrywaną miłością dla ich twórczości.

• Posiadam Nie Czytałem
  • Autograf