Wiadomość

2015-02-11
Teresa Chłapowska, Justyna Czechowska
opowiadania

List w butelce

Uwielbiam Muminki, ale Wiadomość kompletnie mnie nie porwała.. Przyjmuję do wiadomości fakt, że mogę po prostu nie rozumieć Tove..

Bardzo dobre opowiadania - wybrane i ułożone w tym tomie zresztą przez samą Tove - w zasadzie każde mi się podobało, mniej lub bardziej. Dużo zyskują przy uprzedniej lekturze biografii i zbioru listów autorki, tu i tam w jej krótkich formach można bowiem odnaleźć różne strzępki z życia samej pisarki.

Lubię prozę Jansson dla dorosłych. Proste, spokojne życie, brak akcji, zachwyt nad przyrodą. Dla mnie tyle i aż tyle - wystarczy.

Migawki z życia. Bez emocji zacząłem czytać i bez emocji skończyłem Pośród reklamujących książkę jest także Jacek Dehnel (pisarz, poeta),który pisze: „Mój chłopak, Piotr, uważa, że cytat na każdą okazję można znaleźć nie w Biblii, a w Muminkach…” Nie jestem fanem Muminków! W żadnej postaci!

bardzo lubię twórczość Tove. jednak te opowiadania są nierówne. część z nich była dla mnie świetna, część średnia, a część zupełnie obojętna.

Książka dała mi poczucie przyjemnego spokoju. Mocno nie równa. Do części opowiadań na pewno jeszcze wrócę innych nie przeczytałem do końca.

Histeryczna, nerwowa, przesadzona, nienaturalna, często nudna. W odróżnieniu od literatury popularnej, która skłania ku refleksji o wartościach ponadczasowych i podniosłych, T. Jansson porusza przyziemne i nieatrakcyjne tematy dotyczące złości, próżności, zazdrości, dumy, zgryzoty i depresji.
Co więcej, struktura każdego z opowiadań jest niemalże taka sama, wszystkie gromadzą
wyświechtane zwroty typu: nigdy nie umiała, od zawsze wiedziała, nie wiedząc czemu spojrzała a kończą się dziwacznymi konkluzjami, ktrorych znaczenie nie jest zbyt skomplikowane ale sama wartość estetyczna jest problematyczna. Wszystkie te zabiegi czynią doświadczenie przebrnięcia przez opowiadania płytkim i niepotrzebnie dramatycznym przeżyciem.

Co więcej, struktura każdego z opowiadań jest niemalże taka sama, wszystkie...

Przeczytałam ostatnią stronę, zamknęłam książkę, wezłam tutaj i pomyślałam, że coś o tym napiszę. I tak siedzę i myślę jak ubrać w słowa to co odczuwam... W "wiadomości" znajdziemy na pozór proste historię, trochę jakby opowieści wyrwane z jakieś większej całości. Niby nic niezwykłego a jednak oddziałują na człowieka w sposób niezwykły. Zachęcam, aby każdy sam sprawdził na własnej skórze jak oddziałują na niego te opowiadania. Ku większej zachęty dodaję cytat, który już od kilku dni łopocze mi po głowie.

"-Bylo tak, rozumiesz: na początku lubiłem cię erotycznie, potem się to zmieniło, czułem się przy tobie jak w domu, spokojny, otoczony ciepłem. Nigdy nie znalazłem tego w żadnej kobiecie. Zacząłem cię kochać."

Młoda kobieta wysyła listy do Evy, jednak nigdy nie otrzymuje odpowiedzi. Inna zabiera swoją łódź na podróż w głąb siebie. Rozmowy z Samuelem zazwyczaj są trudne i prowadzą raczej wstecz. Robert listownie zakańcza znajomości, nawet jeżeli nigdy ich nie rozpoczął. Ilustrator wyjeżdża do upuszczonej chaty w poszukiwaniu inspiracji, mimo że miał ją tak blisko siebie. Młody letnik, sceptyczny wobec świata Elis odkrywa, że jego priorytety nie były tak ważne, jak mu się wydawało. Malarz wpada na szalony pomysł, by z pomocą swojej narzeczonej ukraść z muzeum najpiękniejsze pośladki jakie widział – całe z marmuru. Życie Erika i Alexandra czy Eleny i Róży nie jest pozbawione niedomówień. Pewien podróżnik jest już zmęczony tym, że rzesze przypadkowych osób opowiadają mu historię swojego życia. Klara przepada za pisaniem listów. Na niewielkiej wyspie kobieta stara się wieść egzystencję niezamąconą obecnością pewnej wiewiórki. Rysownik popularnego komiksu stara się znaleźć odpowiedź na pytanie co stało się z jego poprzednikiem. Jonna i Mari fotografują, odwiedzają cmentarze i oczekują przyjazdu Władysława. Autorka dokłada wszelkich starań by gościowi z Japonii pokazać wilka. Życie z idealną kuzynką Karin nie należy do najłatwiejszych. Stella, w poszukiwaniu tego, co porzuciła, odwiedza swoje dawne atelier. Matka i córka spędzają czas w domu Anglika, który gdzieś zniknął. Victor rozumie swojego ojca dopiero po opuszczeniu domu.
Te i inne historie składają się na „Wiadomość”...

Po „Wiadomość” Tove Jansson sięgnęłam już po raz trzeci Stanęłam przed koniecznością napisania na studia eseju o wątkach autobiograficznych w twórczości wybranego autora, na podstawie jego twórczości, biografii i korespondencji. Pierwszy twórca, o którym pomyślałam, to właśnie Tove Jansson! Co jak co, ale do tego zadania nadaje się ona wprost idealnie!
Niektóre z opowiadań zawierają faktycznie wątki autobiograficzne z życia Jansson, a część bohaterów to w pewnym sensie alter ego autorki. Tym, co aż bije z kart wydania, to obecność sztuki, która była jej bardzo bliska – wiele wątków w opowiadaniach oscyluje wokół aspektów tworzenia czy życia artystów różnorakich dziedzin.

Tym, co chyba najbardziej cenię w twórczości fińskiej pisarki jest niespotykana zdolność obserwowania i ubierania w słowa rzeczywistości. W „Wiadomości”, jak i w całej twórczości autorki, historie nie są opowiadane, one dzieją się na naszych oczach, często kończąc się w najmniej oczekiwanym momencie. Przede wszystkim ważne są uczucia, całą książkę bardziej się czuje, niżeli czyta. Autorka w niesamowity sposób ilustruje za pomocą słów emocje, widoki a nawet zapachy. Jej opowiadania to swego rodzaju wycinki z doczesności – prozaiczne i intymne zarazem. Kreowany przez nią świat wydaje się istnieć na pograniczu rzeczywistości i tego, co się wydaje...
Prozę Jansson cechuje też niewymowna prostota. Widoczny jest tutaj minimalizm słowny, a sporo istotnych przekazów napisanych jest pomiędzy wierszami. Twórczość autorki to także charakterystyczna nostalgia, z dozą skandynawskiej melancholii. Z opowiadań, przepełnionych prostą, życiową mądrością bije także ogromny spokój i brak pędu.

„Wiadomość” to widnokrąg codzienności. To samotność bohaterów, która swoje ujście znajduje w braniu życia takim, jakim jest nam dane. To bezradność, spostrzegawczość, zdolność zatrzymania się. To uczucia, emocje i przemyślenia, które namacalnie oddziałują na odbiorcę. Ty też możesz stać się ich udziałem…

Niesamowite jest to jak autorka potrafiła ze skrawków ułożyć piękne historie, bez początku i końca, zostaje spore pole do popisu dla wyobraźni czytelnika. Zaczarowane historie!

• Opowiadania
  • Literatura fińska