The Hobbit: The Battle of the Five Armies - Official Movie Guide

Okładka książki The Hobbit: The Battle of the Five Armies - Official Movie Guide Brian Sibley
Brian Sibley Wydawnictwo: film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
2014-11-11
2014-11-11
J.R.R. Tolkien Peter Jackson Hobbit Władca Pierścieni

Trzecia część oficjalnego przewodnika po filmowym "Hobbicie" autorstwa Briana Sibleya niestety nie ukazała się po polsku, najprawdopodobniej z powodu mniejszego niż spodziewane zainteresowania poprzednimi dwoma książkami z tej serii. Wielka szkoda, bo chociaż pozycja dotyczy najsłabszej odsłony obu tolkienowskich trylogii w reżyserii Petera Jacksona, to niemniej sama opowieść o powstawaniu filmu jest fascynująca.

Zarzutem kierowanym pod adresem poprzedniego przewodnika było to, że pominięto niemal całkowicie wątek tworzenia smoka. Było to uzasadnione tym, że książka ta wydana została jeszcze przed premierą "Pustkowia Smauga" i najwyraźniej chciano zachować niespodziankę aż do wizyty w kinie. W przewodniku do "Bitwy Pięciu Armii" o Smaugu (i ogólnie o poprzedniej części) jest całkiem sporo, począwszy od pierwszych koncepcji do finalnego występu w filmie. Kto z Was zauważył, że gadzina w pierwszym filmie nie ma jeszcze łap połączonych ze skrzydłami, jak to ostatecznie było w drugiej i trzeciej części? Okazuje się, że prace nad smokiem trwały do ostatniej chwili, a niezgodność tę wyeliminowano w edycji rozszerzonej, wydanej na BluRay i DVD, gdzie te sceny skorygowano według ostatecznej koncepcji. To tylko jedna z miliona ciekawostek, jakie znajdziecie w tej książce.

Swój głos mają w książce nie tylko aktorzy, graficy i głównodowodzący tworzeniem filmu, ale też osoby, o których rzadko kiedy się wspomina, a jakie wykonują wiele ważnych prac przy filmie - kto wiedział, że była przy produkcji filmu jedna osoba odpowiadająca za spójność kolejnych scen (czy aktorzy są tak samo ustawieni, czy rekwizyty są w tym samym miejscu),żeby reżyser mógł spokojnie skupić się na istotniejszych kwestiach? Niezwykłą przyjemnością jest poznawanie kulisów produkcji, dowiadywanie się, ile ludzi musiało wykonać tytaniczną pracę, by osiągnąć na ekranie iluzję żyjącego, prawdopodobnego w swojej kategorii, fantastycznego świata. Przewodnik skupia się też na wszystkich najważniejszych elementach "Bitwy Pięciu Armii", także nikt nie powinien być zawiedziony. Trudno jednak nie przyznać, że poznając kolejne ciekawostki i oglądając kolejne zdjęcia z planu, chciałoby się jeszcze więcej. Pozostaje poczekać na materiały filmowe w wydaniu BR/DVD.

Książkę ściągnąłem aż z Wielkiej Brytanii i każdemu z fanów filmowego Śródziemia gorąco polecam zrobić podobnie - przewodnik jest niezwykle ciekawy i świetnie dopełnia dwa poprzednie, dzięki czemu na trylogię Hobbita spogląda się po ich przeczytaniu nieco inaczej. Polecam gorąco, a osoby obawiające się o swój poziom biegłości w angielskim uspokajam - książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, nie ma tutaj zbyt wiele fachowego słownictwa, nie powinna więc sprawić kłopotu nawet ludziom mniej zaawansowanym w znajomości języka Szekspira.

• J.R.R. TOLKIEN - Śródziemie (posiadam)
  • * Posiadam (cała biblioteczka)
  • Czytane w oryginale
  • Tolkienowsko
  • Tolkien
  • Chcę to mieć

Dodaj cytat z książki The Hobbit: The Battle of the Five Armies - Official Movie Guide