Przystupa

Okładka książki Przystupa
Grażyna Plebanek Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria z miotłą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374143455
Tagi:
bójka podejrzenie zabójstwa
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,0
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
276 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
155
77

Na półkach:

Literatura faktu, można by rzec.
Nie, nie 'literatura faktu', ale literatura 'Faktu'.
Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka weszła na stronę brukowca, spisała sobie co ciekawsze kąski z życia gwiazd, potem przeleciała jeszcze 'Plotek' i emigranckie fora dyskusyjne, by tę całą wiedzę tajemną wcisnąć w prawie czterysta stron swojej książki.

Jest tam wszystko: i operacje plastyczne, i reżyserowane kariery, załatwianie pracy przez łóżko i inne 'hity szołbiznesu'.
A także polskie emigranckie bagienko, Polak Polakowi wilkiem, ksenofobia, dulszczyzna i mierność egzystencji naszego najlepszego produktu eksportowego - polskiej sprzątaczki.
Widziane oczami bohaterki, niezbyt rozgarniętej dziołchy z podlubelskiej wsi mają się nam wydać autentyczne dzięki jej (pozornej?) bezrefleksyjności i obojętności.
Ot, suche fakty rejestrowane z dystansu.

Bohater czytanych przeze mnie książek musi być wyrazisty. Muszę go polubić lub znienawidzić. Musi mnie zaintrygować, zirytować lub zmusić do refleksji.
Przystupa nie spełniła żadnego z tych warunków, bo była, w moim odczuciu, nieautentyczna.
Nieudolnie posklejana mieszanka prostactwa i naiwnej nieświadomości (nigdy nie była w galerii handlowej!), przeplatana wybitnym talentem do języków i wnikliwym zmysłem obserwacji (pięknego angielskiego, z brytyjskim akcentem, nauczyła się podsłuchując lekcje swojej pracodawczyni, krzątając się ze szmatą i mopem wokół salonu, gdzie odbywały się lekcje, a szwedzki ... to chyba przez osmozę).
Z jednej strony osoba idąca pod prąd i z łatwością wyzwalająca się spod jarzma stereotypów i narzucanych ról społecznych (opuszcza łono kościoła katolickiego, masturbuje się i nie ma oporów przed przygodnym seksem - gdy dojrzeje do niego, po przeżytym w dzieciństwie gwałcie - a jednocześnie zapala się do ideii zostania protestancką pastorką. A nie mówiłam, że mydło i powidło?). Z drugiej zaś niepotrafiąca ułożyć sobie życia. Nieporadna, dająca się wykorzystywać, śle wszystkie pieniądze do Polski nie mając w porywach grosza przy duszy, by wyrzucona z pracy, wynająć mieszkanie.
Zawsze jednak znajduje jakieś rozwiązanie. Pracę dostaje pierwszego dnia i po przyjeździe do Warszawy i do Sztokholmu.
Zresztą wszystkie jej problemy rozwiązują się w iście serialowym stylu: w najbardziej dramatycznym momencie wydarza się 'bum' i ... w życiu Przystupy zaczyna się kolejny rozdział.

Jeśli chodzi o język, to irytowała mnie maniera przemycanego w nawiasach zdradzania zawczasu, co się wydarzy, np."Gorset i koszulkę od Gwiazdy włożyła na dno walizki, pod nie wsadziła tomik Mickiewicza, który wymknął jej się z rąk i otworzył na balladzie zaczynającej się od słów:"Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana" (ten fragment, dwa lata później, będzie dowodem przeciwko Przystupie, aresztowanej i podejrzanej o morderstwo.)" [str.94]
Czasami te zapowiedzi były prawdziwe, a czasami miały na celu 'zmylić przeciwnika'. A może przykuć jego uwagę na parę kolejnych rozdziałów, by nie odłożył książki na zawsze (co, nie ukrywam, i mnie kusiło)?

A może, żeby dobrze odebrać tę książkę, należy najpierw przeczytać recenzje z okładki, sprawdzić definicję słowa 'pikarejski' (za Wikipedią: "powieść pikarejska, szelmowska. Romans awanturniczy przedstawiający losy przebiegłego i pomysłowego włóczęgi-oszusta, ukazujący zarazem satyryczny obraz epoki; wyrosła z plebejskich opowieści o Sowizdrzale."), żeby móc w pełni rozkoszować się dowcipem i ironią (Aha, to ironia była? Sorry, nie wyczułam!).
Tylko że ja nie lubię, gdy mi najpierw trzeba wytłumaczyć, jak należy daną lekturę 'ugryźć'.
Tym razem niestety miałam wrażenie, że gryzłam zeschłą 'piętkę'.
Może następną książkę pani Plebanek najpierw 'namoczę w mleku' :)))
Może ...

Literatura faktu, można by rzec.
Nie, nie 'literatura faktu', ale literatura 'Faktu'.
Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autorka weszła na stronę brukowca, spisała sobie co ciekawsze kąski z życia gwiazd, potem przeleciała jeszcze 'Plotek' i emigranckie fora dyskusyjne, by tę całą wiedzę tajemną wcisnąć w prawie czterysta stron swojej książki.

Jest tam wszystko: i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    603
  • Chcę przeczytać
    281
  • Posiadam
    91
  • Ulubione
    17
  • Teraz czytam
    11
  • Literatura polska
    9
  • Seria z miotłą
    9
  • 2013
    6
  • 2014
    5
  • 2010
    4

Cytaty

Więcej
Grażyna Plebanek Przystupa Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Przystupa Zobacz więcej
Grażyna Plebanek Przystupa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także