Mindfulness. O sztuce uważności

Okładka książki Mindfulness. O sztuce uważności Thomas Roberts
Okładka książki Mindfulness. O sztuce uważności
Thomas Roberts Wydawnictwo: zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
The mindfulness workbook. A beginner's guide to overcoming fear and embracing compassion
2014-11-15
2014-11-15
Sylwia Pikiel
mindfulness uważność medytacja

Mądra, skłaniająca do refleksji lektura.

Mądra, skłaniająca do refleksji lektura.

To moja pierwsze spotkanie z tym tematem i chyba nie był to najszczęśliwszy wybór.
Książka - jak dla początkującego - jest napisana dość trudnym językiem. Połowa książki to objaśnienia do poszczególnych pojęć.
Druga połowa znacznie ciekawsza, ponieważ opisuje praktyczne zastosowanie tego co w pierwszej połowie objaśniano.

Ogólnie książka jest ciekawa, uświadamia kilka rzeczy i daje wskazówki co dalej. Natomiast napisana jest meczącym językiem, który wymaga długiego opisywania o co chodzi.
Dla osób zaawansowanych w mindfulnessie prawdopodobnie będzie bardziej użyteczna. Dla początkujących może być zniechęcająca.

Ogólnie książka jest ciekawa, uświadamia kilka...

Pewne rzeczy można zrozumieć jedynie przez doświadczenie.
Książka daje wspaniałe porady, jednak zrozumiałem ją dopiero po 10 dniowym kursie medytacji, gdzie wykonywaliśmy podobne ćwiczenia i teorię połączyłem się z praktyką.
Na pewne rzeczy trzeba być gotowym. Książka ekstra.

Pewne rzeczy można zrozumieć jedynie przez doświadczenie.
Na pewne rzeczy trzeba być gotowym. Książka ekstra.

Ocena 6 zamiast 5, z uwagi na zawarcie kilku oryginalnych spostrzeżeń, których próżno szukać gdzie indziej, a które jednak można zaadaptować do własnej praktyki. Niemniej, odnoszę wrażenie, że momentami autor odbiega od prawdy lub zaprzecza sam sobie. Ponadto zdarza się, że przekaz traci uniwersalną, neutralną formę i jak dla mnie zbyt nachalnie zahacza o ideologię i wschodnią kulturę. Po co? To nie jest konieczne, a dla niektórych osób wręcz zbędne. Zaburza prostotę i wprowadza zamieszanie.

Kto wie o co chodzi, temu brak precyzji i zbędna otoczka już w niczym nie przeszkodzi, ale osoby dopiero zaczynające z tematem może to poprowadzić w ślepy zaułek, sfrustrować, zniechęcić i odstraszyć.

Konkluzja: dobrze to przeczytać, ale lepiej z tym nie zaczynać. Wcześniej czy później warto poznać wiele punktów widzenia, żeby wyrobić sobie mocny i własny, niemniej istnieją lepsze źródła, umożliwiające wystartowanie z neutralnego gruntu. Na początku im mniej zbędnych wpływów, tym lepiej. Tutaj po prostu czasem pomiędzy słowami czuć więcej autora, niż jest to potrzebne.

Jest duża różnica między nauczaniem, a narzucaniem...

To było moje pierwsze spotkanie z tematyką "mindfulness". Trochę się obawiałam, że będzie to zbyt naciągane, że pomyślę, że to nie dla mnie. Tymczasem książka niezwykle mnie wciągnęła, dowiedziałam się jak wiele błędnych przekonań tkwi w mojej głowie i co mogę zrobić, żeby zatrzymać spiralę negatywnego nakręcania się. W książce autor zamieścił wiele ćwiczeń, które pomogą kształtować samoświadomość. Polecam każdemu - tym, którzy interesują się uważnością, ale i tym, którzy chcą się rozwijać, mniej się stresować i przede wszystkim lepiej żyć! :)

• Wyzwanie - przeczytane w 2017 :)
  • 03. Pap+
  • Psychologia i rozwój osobisty ;)
  • 2015
  • Psychologia, pedagogika, socjologia i okolice
  • Filia 34
  • Biznes/Psychologia