Akcja Reinhardt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
żydzi, wojna, zagłada
historyczna

"Akcja Reinhardt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie." "Akcja Reinhardt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie", pod redakcją Dariusza Libionki, Warszawa 2004, s. 276 (seria „Konferencje”, t. 17) Na niniejszy tom złożyły się teksty referatów wygłoszonych podczas międzynarodowej konferencji naukowej w 2002 r. Upamiętniła ona 60. rocznicę rozpoczęcia akcji eksterminacji Żydów w...

"Akcja Reinhardt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie."

Na niniejszy tom złożyły się teksty referatów wygłoszonych podczas międzynarodowej konferencji naukowej w 2002 r. Upamiętniła ona 60. rocznicę rozpoczęcia akcji eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie znanej jako „Aktion Reinhardt”.
Ta doskonale zaplanowana operacja miała na celu wymordowanie całej ludności żydowskiej Generalnego Gubernatorstwa, a później Okręgu Białystok, wykorzystanie pracy ofiar oraz grabież ich mienia. Autorzy starali się wszechstronnie przedstawić zagadnienia związane z „ostatecznym rozwiązaniem”, poruszając kwestie mało znane i prezentując nowe spojrzenie na trudne problemy historyczne.

Spis treści:

I. Geneza i początek „Akcji Reinhardt”
• Bogdan Musiał – „Przypadek modelowy dotyczący eksterminacji Żydów”. Początek „Akcji Reinhardt” – planowanie masowego mordu Żydów w Generalnym Gubernatorstwie
• Dieter Pohl – Znaczenie dystryktu lubelskiego w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”
• David Silberklang – Żydzi i pierwsze deportacje z dystryktu lubelskiegoII. Sprawcy
• Patricia Heberer – Ciągłość eksterminacji. Sprawcy „T4” i „Akcja Reinhardt”
• Klaus Michael-Mallman – „Człowieku, dziś świętuję tysięczny strzał w potylicę”. Policja Bezpieczeństwa a Shoah w Galicji Zachodniej
• Peter Black – Prosty żołnierz „Akcji Reinhardt”. Oddziały z Trawnik i eksterminacja polskich Żydów
• Andrzej Żbikowski – „Raport” Friedricha Katzmanna i zagłada ludności żydowskiej w dystrykcie galicyjskimIII. Deportacje
• Robert Kuwałek – Getta tranzytowe w dystrykcie lubelskim
• Janina Kiełboń – Deportacje Żydów do dystryktu lubelskiego (1939-1943)
• Jacek Andrzej Młynarczyk – Organizacja i realizacja „Akcji Reinhardt” w dystrykcie radomskim
• Sara Bender – „Akcja Reinhardt” w okręgu białostockimIV. Obozy zagłady i obozy pracy
• Jacek Andrzej Młynarczyk – Treblinka – obóz śmierci „Akcji Reinhardt”
• Tomasz Kranz – Obóz koncentracyjny na Majdanku a „Akcja Reinhardt”
• Felicja Karay – Żydowskie obozy pracy w czasie „Akcji Reinhardt”V. Wobec Zagłady
• Stephen Tyas – Brytyjska Intelligence Service: odszyfrowane wiadomości radiowe z Generalnego Gubernatorstwa
• Daniel Blatman – Reakcje żydowskich działaczy i organizacji żydowskich na wiadomości z Polski (1942-1943)
• Shmuel Krakowski – Żydowski opór w Generalnym Gubernatorstwie
• Gunnar S. Paulsson – Stosunki polsko-żydowskie w okupowanej Warszawie (1940-1945)
• Dariusz Libionka – Polska ludność chrześcijańska wobec eksterminacji Żydów – dystrykt lubelskiVI. Uzupełnienie
• Dieter Pohl – „Akcja Reinhardt” w świetle historiografii

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/akcja-reinhar...(?)