rozwińzwiń

Duszyczka

Okładka książki Duszyczka Tadeusz Różewicz
Okładka książki Duszyczka
Tadeusz Różewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
45 str. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
45
Czas czytania
45 min.
Język:
polski
ISBN:
8308030769
Tagi:
śmierć poemat prozą literatura polska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 Krystyna Czerni, Mieczysław Porębski, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,0
Pisanie jest t... Krystyna Czerni, Mi...
Okładka książki Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013 Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz
Ocena 7,2
Braterstwo poe... Czesław Miłosz, Tad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
482
437

Na półkach: , , ,

Cenię, lubię i czytam Tadeusza Różewicza, jednakowoż z tym oto cytatem znajdującym się w opisie książki zgodzić się nie mogę:
"Duszyczka - przejmujący poemat prozą z roku 1977 - to jeden z najważniejszych utworów nie tylko Tadeusza Różewicza (laureata Nagrody Nike 2000),ale i całej powojennej polskiej literatury”.

Jeśli to jest jeden z najważniejszych utworów powojennej polskiej literatury to ja nie bardzo łapię, o co w nim, w tym utworze chodzi i dlaczego jest on taki najważniejszy.
Może dla jasności przytoczę krótkie fragmenty z "Duszyczki" dające jakieś wyobrażenie o powyższym dziele:

"był pies ale jest kot czy to nie jest śmieszne nie wiem ale pies uśpiony utopiony przejechany zamieniony kot pies pies kot czy to nie wszystko jedno więc pusto dokoła nic nikogo do nikogo otworzyć ust przecięte dzwonek nie dzwoni drzwi się nie otwierają czasem jestem głodna ty również"

Może jeszcze jeden:

"Gdybym przyłożył wargi do tego miejsca w którym jej ciało otwiera się usta i wargi miałem w torbie zielone trzy jabłka wzgórek to wszystko moje moje przechodził koło wielkiego pałacu w teatrze odbywała się odbywało się przedstawienie szedł pod kamienną ścianą stały posągi jak żywe"

Powyższy poemat nie zawiera: kropek, przecinków, średników, wykrzykników, myślników, i tym podobnych znaków, których brak (jak chyba nigdy dotąd) tak bardzo odczuwałem i których wartość i znaczenie doceniłem po przeczytaniu „Duszyczki” i to chyba jedyna korzyść, którą wyniosłem z tej lektury.

Cóż- powiem tylko tyle: dobrze, że to takie krótkie.

Cenię, lubię i czytam Tadeusza Różewicza, jednakowoż z tym oto cytatem znajdującym się w opisie książki zgodzić się nie mogę:
"Duszyczka - przejmujący poemat prozą z roku 1977 - to jeden z najważniejszych utworów nie tylko Tadeusza Różewicza (laureata Nagrody Nike 2000),ale i całej powojennej polskiej literatury”.

Jeśli to jest jeden z najważniejszych utworów powojennej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1241
124

Na półkach: ,

Utwór napisany jest w większej części bez podziału na strofy czy akapity. To właściwie poemat prozą bez znaków interpunkcyjnych. Dzięki temu Autor pozostawia czytelnikowi wolność interpretacyjną. Z zapisanych słów wnioskuję, że bezkompromisowo spogląda na swoje osobiste doświadczenia i w trosce o zachowanie wartości humanistycznych przeciwstawia się automatyzacji życia duchowego. Idealny manifest przeciwko komputeryzacji naszego współczesnego dnia powszedniego.

Pozwoliłam sobie na streszczenie, które można zinterpretować w dowolny sposób:

być nie być
rozmowa milczenie

miłość nienawiść
teatr kino

głowa mózg
śnieg

pan pani dłonie stopy kot pies Paryż pocałunek rozpacz las rozstanie On Ja ulga strach ucieczka w marzenia port burdel ślina noc literatura świadek pierwsza miłość cierpienie zachód słońca zdrada rozkaz urodziny pustka

Utwór napisany jest w większej części bez podziału na strofy czy akapity. To właściwie poemat prozą bez znaków interpunkcyjnych. Dzięki temu Autor pozostawia czytelnikowi wolność interpretacyjną. Z zapisanych słów wnioskuję, że bezkompromisowo spogląda na swoje osobiste doświadczenia i w trosce o zachowanie wartości humanistycznych przeciwstawia się automatyzacji życia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • #literatura wszelka
    1
  • Lit. polska
    1
  • 2023
    1
  • Przed C.
    1
  • Bookcrossing
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Duszyczka


Podobne książki

Przeczytaj także