rozwiń zwiń

Sto lat samotności

Okładka książki Sto lat samotności
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
436 str. 7 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kanon Na Koniec Wieku
Tytuł oryginału:
Cien años de soledad
Wydawnictwo:
Porozumienie Wydawców
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
436
Czas czytania
7 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8374952651
Tagi:
Macondo Buendia realizm magiczny
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
325
308

Na półkach: , ,

"Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi."

Gabriel Garcia Marquez w 1982 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, iż nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Jedną ze składowych tej właśnie nagrody było niewątpliwie "Sto lat samotności", które zaraz po ukazaniu się w 1967 roku - pobiło wszelkie rekordy poczytności i stało się wydarzeniem artystycznym najwyższej rangi. Jednak droga do sukcesu nie była prosta, a okupiona wielkim poświęceniem, i to nie tylko ze strony jej autora. Z tego co donoszą źródła, Marquez rzucił pracę i na 18 miesięcy zamknął się w swojej pracowni, aby napisać książkę, o której od zawsze marzył. Jego rodzina żyła w tym czasie z wyprzedaży kolejnych sprzętów domowych, z których ostatnie sztuki znalazły się w lombardzie, aby opłacić wysłanie maszynopisu do wydawcy(!). Zaraz po wydaniu, książka szybko zdobyła rozgłos w całej Ameryce Łacińskiej. Sagę rodu Buendia nazwano "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota", natomiast jej specyficzny styl - "realizmem magicznym". I tak, Gabriel Garcia Marquez z dnia na dzień stał się sławny. Nieoczekiwana popularność przerosła wszelkie wyobrażenia i wręcz przytłoczyła pisarza. Jednak jest coś wielkiego w tym tekście, coś ponadczasowego, co pozwala stwierdzić, że "Sto lat samotności" jest dziełem wybitnym. Mianowicie: utwór ten przedstawiając sagę rodu Buendía z zagubionej gdzieś na bezdrożach wioski Macondo, jest jednocześnie swoistą syntezą skomplikowanej iberoamerykańskiej rzeczywistości, a zarazem - uniwersalną metaforą losów współczesnego człowieka.

"Sto lat samotności" przedstawia historię fikcyjnego kolumbijskiego miasta Macondo oraz rozkwitu i upadku jego założycieli, rodziny Buendia. Postaci, prezentowane w kolejnych warstwach czasu, dziedziczą imiona i usposobienie członków rodziny (występuje tutaj sześć, a nawet siedem pokoleń rodziny Buendia), mniej lub bardziej świadomie powielając i rozwijając wzorce zachowania swoich przodków. Nie sposób czytać tej książki bez drzewa genealogicznego u boku (określony już w tytule okres stu lat, obejmuje losy aż 56 osób!) i wertowania wciąż od nowa stron i treści, by nie pogubić się w zawiłościach genealogicznych nazywanych tak samo potomków, czego najlepszym przykładem jest 17 synów pułkownika Aureliana Buendii, z których każdy nosi imię... Aureliano. Jednak, co dziwne i fascynujące, ta niesamowicie barwna historia opowiedziana przez utalentowanego pisarza sprawia, że książkę pochłania się z zapartym tchem.

"Sto lat samotności" to napisana z rozmachem historia codziennego życia uwikłanych w kazirodcze związki bohaterów, która miesza z wydarzeniami natury politycznej. Miasto Macondo walczy z plagami bezsenności, wojny i deszczu, a tajemnice rodzą się tutaj niemal z niczego. Márquez przedstawia w swej powieści świat, którego integralną częścią są także zjawiska fantastyczne. Dla mieszkańców Macondo całkiem naturalna i uzasadniona jest chociażby obawa przed urodzeniem dziecka ze świńskim ogonem, spotykanie zmarłych, deszcz żółtych kwiatów czy lewitacja proboszcza. Natomiast paradoksalnie - magię i tajemnicę bohaterowie Márqueza widzą w technicznych wynalazkach, czy też kulistym kształcie Ziemi, który uważają za zupełny absurd. Świat w powieści Márqueza to niezmierzone pogranicze pomiędzy rzeczywistością a halucynacją. Nie sposób odgadnąć, co jest tutaj prawdziwe, a co jest tylko iluzją. Bo Márquez - poza wszystkim - bywa też szalenie dowcipny ;)

W świecie Márqueza nie ma zegarów ani kalendarzy, a upływ czasu mierzony jest wydarzeniami. Na co dzień są to narodziny, śmierć, żałoby, czy też okresy narzeczeństwa ciągnące się latami. Nic jednak nie trwa wiecznie, a kolejni potomkowie Buendiów stają świadkami nieuchronnych zmian. Jedni widzą w nich triumf rodzinnej wioski, zaś inni - jego upadek. Ta czarująca i kolorowa saga funkcjonuje również jako społeczna i polityczna alegoria, czasem zbyt surrealistyczna, by być przekonująca, a czasem bardziej realna, niż mógłby sobie na to pozwolić jakikolwiek konwencjonalny realizm.

"Sto lat samotności" to powieść mistrzowska. Uwodzicielska, pełna humoru, lecz nie pozbawiona cierpienia. Niezwykle błyskotliwa i tajemnicza, a także trudna i wymagająca wytężonej uwagi. Warto ją czytać mając przy sobie długopis i kartkę, by nie pogubić się w gąszczu rodzinnych koligacji i wciąż powtarzalnych imion. "Sto lat samotności" to czytelnicza uczta dla ducha i zmysłów. Wstrząsający i ponadczasowy opis samotności, przed którą nie można uciec.

"Życie nie jest tym, co człowiek przeżył, ale tym, co i jak zapamiętał."

__________________________________
RecenzjeAmi.blogspot.com

"Plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi."

Gabriel Garcia Marquez w 1982 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu napisano, iż nagrodę otrzymał za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Jedną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25 048
  • Chcę przeczytać
    17 908
  • Posiadam
    4 858
  • Ulubione
    1 902
  • Teraz czytam
    833
  • Chcę w prezencie
    288
  • Klasyka
    180
  • 100 książek BBC
    99
  • 2021
    88
  • Literatura iberoamerykańska
    80

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Sto lat samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także