Życie Lili Brik

Wydawnictwo: Twój Styl

Lili Brik do historii przeszła jako muza Majakowskiego, który dedykował jej poematy i większość wierszy lirycznych. Jako pierwsza kobieta w Rosji włożyła spodnie i prowadziła samochód. znała się na literaturze i malarstwie, sama pisała, tłumaczyła, grała w filmach jeden wyreżyserowała, tańczyła, rzeźbiła. Obracała się w samym centrum awangardy artystycznej swoich czasów. Przeżyła rewolucje i te

| 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiadomo do końca, czy jest to biografia Lili Brik, czy Włodzimierza Majakowskiego. Tytuł wskazuje na pierwsze, treść na drugie. Żywot tych dwojga ludzi był nierozłączny aż do śmierci poety, a potem aż do swojej śmierci Lili Brik była uważana za "wdowę" po Majakowskim (chociaż formalnie nigdy nie byli małżeństwem) i orędownikiem jego sztuki. Ponad połowę swoich wierszy i poematów Majakowski zadedykował właśnie jej. Tak więc druga część książki Waksberga, która zaczyna się od samobójczego strzału poety, poświęcona jest w takiej samej mierze osobistym (uczuciowym) perypetiom pani Brik, jak jej walce o dobre imię poety, zmaganiom związanych z uproszczoną percepcją poezji autora "Obłoku w spodniach" i przepychankom z siostrami Majakowskiego, które uważały, iż Lili Brik przyczyniła się do samobójstwa barda rewolucji.

Tym wydarzeniom Waksberg poświęca sporo miejsca i stara się rozpatrywać tragiczne w skutkach wydarzenie na różne sposoby, doszukując się najprawdopodobniejszych...

tyberiusz | 2015-07-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane