Madame

Wydawnictwo: Czytelnik
obyczajowe, okupacja
literatura piękna
jigga

Akcja powieści obyczajowo-psychologicznej „Madame” rozgrywa się w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i po wojnie. Główną bohaterką jest Francuzka, która przyjeżdża do jednego z prowincjonalnych miast polskich, gdzie podejmuje pracę nauczycielki w miejscowym gimnazjum.

źródło opisu: Czytelnik, 1980

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dama | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, Polskie

Powieść niestety zapomniana. Nawet w polskiej Wikipedia nie raczyli podać tytułu w haśle o Jackiewiczu.
Powieść bardzo dojrzała i bardzo poważna. Realizm połączony z mocnym psychologizowaniem. Osią relacją między narratorem, a Madame. Szczegóły nazwa miejscowości albo imię narratora-bohatera nie padają w powieści. Rzeczywistość roztapia się w tle, a są okruchy wydarzeń. Bal z oficerami w czasach przedwojennych, przejmujący obraz okupacji i nowe czasy nad którymi autor nie rozwleka.
Bohater mimo deklaruje że kocha, mimo brak w książce romantycznych passusów. Ani nigdy, nawet gdy Madame jest sama nie podejmuje większych prób zbliżenia się do niej. Nurtował problem ich relacji, bo samą przyjaźń, może podszyta. Może problemem jest wiek i niesprzyjające okoliczności (małżeństwo Madame, małe miasteczko), Brak fajerwerków namiętności, ale troska i pomoc.
Inna powieść od różnych romansideł. Uważam, że to bardzo dobra powieść.
Inna rzecz, która nie daje mi spokoju to plagiat. W wykonaniu...