Od portu do portu

Cykl: Kroniki (tom 3)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Bourlinguer
nellanna

Trzecia część autobiograficznego cyklu Cendrarsa. To książka o podróży, która nigdzie się nie zaczyna i nigdzie nie kończy; trwa w nieskończoność, jak życie. Prowadzi nas od portu do portu: Wenecja, Neapol, La Coruna, Bordeaux, Brest, Tulon, Antwerpia, Genua, Rotterdam, Hamburg, Paryż - port morski. Osią jest tu rozdział Genua. Cierń ispahański. Opowiada o raju dzieciństwa, spędzonego w...

Prowadzi nas od portu do portu: Wenecja, Neapol, La Coruna, Bordeaux, Brest, Tulon, Antwerpia, Genua, Rotterdam, Hamburg, Paryż - port morski. Osią jest tu rozdział Genua. Cierń ispahański. Opowiada o raju dzieciństwa, spędzonego w Neapolu, o sekretach podświadomości: niewinnej miłości, odkrywaniu płci, fantastycznych wyobrażeniach, lęku, grozie, przemocy, śmierci.

Jest to jeden z najbardziej tchnących życiem tekstów Cendrarsa, dający próbę jego wspaniałych narracyjnych możliwości - swobodnego mieszania form, przechodzenia od dziennika podróży do gawędy, od opowiadania do dokumentu.

Znakomity pisarz Henry Miller, długoletni przyjaciel Cendrarsa, którego traktował jak swego mistrza i uczył się od niego warsztatu, tak wyraził się o jego powieści: to iskrząca się masa poetycka dedykowana archipelagom bezsenności".

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 1999

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Jakub Skowron | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Ta literacka wędrówka nie daje satysfakcji, bo choć nasz przewodnik to postać ciekawa i barwna (poszukiwacz przygód, filmowiec, amant, hulaka, a w dodatku człowiek wrażliwy na poezję i uzależniony od książek) to przez większość czasu jest on bądź filozoficznie zamyślony i raczący nas jedynie okruchami swego życia, pobieżnymi zapiskami, fiszkami dotyczącymi osób oraz miejsc, bądź też całkowicie pochłonięty okresem swojego dzieciństwa które, choć stara się on nadać mu aurę tajemniczości i odpowiednio podkolorować, było dość zwyczajne (za smaczki mamy tu utratę ukochanego psa, śmierć koleżanki z podwórka, czy też tajemniczą zbrodnię stworzoną przez wybujałą dziecięcą wyobraźnię). Jedynie chwilami chciwie "nadstawiamy ucha" - kiedy nasz towarzysz przedstawia nam historie z okresu wojny, lub morskich wojaży (bo to przygoda jest właśnie prawdziwą domeną Cendrarsa). Kończąc naszą eskapadę od portu do portu jesteśmy więc raczej znużeni i rozczarowani. Na szczęście, niczym w ramach...

nellanna | 2010-09-28
Przeczytana: 27 września 2010

"Niezrównany słowotok"- tak mogłabym w skrócie określić pisarstwo Cendrarsa, wędrowca-włóczykija, kuglarza, filmowca, eseisty, poety, dziennikarza, żołnierza, myśliwego, żonglera...i kogo tam jeszcze? Wielość słów opisuje niezliczone anegdoty z tego życia pełnego wrażeń, zdarzeń i ludzi. Trudno wśród bardzo długich zdań nie pobłądzić, w swoistym labiryncie. Książka adresowana do znawców, erudytów (lub aspirujących do tego miana snobów). Chwilami męczyła mnie.Miałam ochotę z niej zrezygnować. Jednak się nie poddałam i nie ustałam w znojnej wędrowce. Natrafiłam w zamian na fragmenty, które mi ów wysiłek rekompensowały.Niewątpliwie spora dawka miejsc, dat , historii, aluzji, postaci, energii, wspomnień...mogłabym długo wymieniać.

Marysia | 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011

To jak połączenie wiertarki i kalejdoskopu; bardzo kolorowe, świszczące i w sumie przyjemnie się ogląda. A jednocześnie jakby cały spektakl był monologiem wygłaszanym przez suflera. A ja lubię jak kto pisze o sobie nawet lubię jak główny bohater jest mało widoczny. Nie mam pretensji jeśli kto ubarwia. Prawda z autobiografii siedzi w emocjach nie w faktach. I są smutne dziwki i portowe rozróby i strzelanie z procy i rozmowy o książkach w hamaku i pusty brzuch.

tyrmand | 2016-12-04
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać