Maria Callas. Primadonna stulecia

2015-09-07
Mieczysław Godyń
Mieczysław Godyń

Witam!

Czy jest tu ktoś, kto sprzedałby mi tę książkę? Niestety, ale nie jest nigdzie dostępna, a bardzo chciałam ją komuś sprezentować.

Gdyby był ktoś chętny, proszę o kontakt za pośrednictwem maila: [email protected]

Witam!

Było dobrze, nawet bardzo, ale też zaskakująco i trochę dziwnie. Najkrócej to naprawdę dobrze napisana biografia La Diviny, tylko że trzeba mieć świadomość, iż pisana jest przez wielką admiratorkę Jej talentu. Jeżeli ktoś jest zielony w temacie to raczej nie pozna z tej publikacji prawdziwego oblicza "najbardziej znienawidzonej kobiety świata" swoich czasów. To biografia pod którą, moim zdaniem, spokojnie mogłaby się podpisać sama Maria, rzecz pisana z Jej perspektywy. Zabawnie swoją drogą kontrastowały z tekstem niektóre, świetne skądinąd, zdjęcia tu zawarte. W tekście raczej laurka a na zdjęciach Maria gwiazdorząca, Maria sfoszona, Maria wściekła, Maria demoniczna. Skąd więc, pomimo takiego negatywu, tak wysoka ocena? Bo to się czytało, po prostu. Bo autorka przedstawiając losy bohaterki i liczne przygody z perspektywy La Diviny przeciągnęła mnie bez reszty na Jej stronę. Łykałem wszystko jak młody pelikan. Wkurzałem się na Jej wrogów, wzruszałem, kibicowałem. Ja, człowiek, który widział filmy i wywiady z nią gdzie bywała opryskliwa, złośliwa, kpiąca. Ja, człowiek mający świadomość i wiedze o Jej niedoskonałościach. Pomimo to stałem, siedziałem, leżałem z szeroko otwartym dziobem podczas całej lektury i łykałem to co do niego leciało. Miałbym karać autorkę za talent do przekonywania do własnego punktu widzenia i interpretowania zdarzeń? Nie zamierzam Szanowni Państwo. Dla jasności sytuacji autorka zaplusowała również tym, że nie omijała żadnych nieciekawych czy kontrowersyjnych zdarzeń z życia Marii. Często zaskakiwało mnie, iż to co pisała czasami tak nie zgadzało się z tym co widziałem na filmach dokumentalnych o niej. Wierzę jednak w Jej rzetelność i książkę polecam z czystym sumieniem, obowiązkowo w pakiecie z odsłuchaniem genialnych arii w wykonaniu La Diviny. Naprawdę warto!

Najwspanialsza biografia Callas, która zarówno skupia się na jej sztuce i wykładzie w wygląd sztuki, jak i na jej samej, jako kobiecie - tragiczce greckiej z krwi i kości. Z otyłej Izoldy, aż po lekką Łucję i morderczą Medeę - Maria Callas na zawsze pozostanie w pamięci potomnych i jej współczesnych jako soprano assoluta, zdolny do wykonania każdej partii. Primadonna stulecia, głos milenium i wiele innych przydomków nie wzięło się z nikąd. Edwards dogłębnie analizuje każdy wycinek z życia tej niesamowitej kobiety i zdaje się widzi w nich przyczynę sukcesu, jak sama to określa - ból życia ożywał w bólu na scenie. "Callas nie grała,Callas była". Książka godna polecenia dla każdej osoby, która intesuje się muzyką, sztuką, operą, czy też działalnością jet society w latach 50. i 60. XX wieku.

Książka świetna dla tych, którzy chcą się przekonać, że droga do kariery największych artystów nie jest usłana różami. Ból tego co ich spotkało przelewają w sztukę, niekiedy zmuszeni do wyboru: oddanie sztuce czy rodzinie.
Dla tych którzy kochają Callas i dla tych, którzy po prostu chcą poznać jej historię.
Polecam.

Polecam.

Tyle grzebania w ludzkim życiu i śmierci, taka pięknie tragiczna historia.

Tyle grzebania w ludzkim życiu i śmierci, taka pięknie tragiczna historia.

Rewelacja! Świetna książka naprawdę napisana błyskotliwie. Nie znałam wcześniej biografii Marii Callas - czasami słuchałam arii w jej wykonaniu, ale z komputera, nie wiedziałam więc, że miała takie smutne życie. Chociaż na szczęście przeżyła swoją wielką miłość z A. Onasissem. Wielcy ludzie są naznaczeni nieszczęściem, z Marią też tak było.
Przeczytajcie tę biografię, bo naprawdę warto!

Przeczytajcie tę biografię, bo...

wspaniale napisana, bardzo ciekawa!

wspaniale napisana, bardzo ciekawa!

Autorka biografii nie tylko interesująco i rzetelnie opisuje rozwój kariery słynnej śpiewaczki, ale od samego początku poddaje analizie jej życie osobiste, dając do zrozumienia, że właśnie ich tragiczny nierzadko splot owocował znakomitymi rolami, które przeszły do historii. Dodać trzeba, że nie popada przy tym w plotkarski ton, a jej narracja jest wyjątkowo interesująca. Zapewne to także zasługa tłumacza (Mieczysław Godyń), ale z pewnością talent Anne Edwards zdecydował, że dostaliśmy wreszcie do rąk biografię, na jaką Callas z pewnością zasłużyła. I nie jest to bynajmniej "pomnik ku czci". Callas jawi się bowiem jako osoba z krwi i kości: wywołuje podziw, ale także zdumienie, niekiedy irytację.

Bardzo dobra, szczegółowa i wciągająca biografia!! Gorąco polecam!

Bardzo dobra, szczegółowa i wciągająca biografia!! Gorąco polecam!

Już dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Czyta się jak dobrą powieść, wszystko opisane w sposób że nawet największy laik książkowy zaczynając nie może poprzestać na jednej stronie.

Dodaj cytat z książki Maria Callas. Primadonna stulecia