Jeżynowa zima

Wydawnictwo: Znak Literanova
The Blackberry Winter
porwanie, tajemnica
Ag2S

Kiedy niespodziewany nawrót zimy paraliżuje miasto, Claire ma wrażenie, że pogoda doskonale odzwierciedla chłód panujący w jej sercu. Przeżyła tragiczny wypadek, po którym nie może się podnieść. Dopiero dziennikarskie śledztwo w sprawie zaginionego przed laty chłopca pozwala jej zapomnieć o nieszczęściu. W miarę jak kolejne tropy odkrywają przed nią historię uprowadzonego chłopczyka i poszukującej go pełnej nadziei matki, Claire powoli uczy się żyć na nowo. A to jeszcze nie wszystko: ślady zaginionego Daniela zaczynają w zagadkowy sposób splatać się z losami jej własnej rodziny...

Jeżynowa zima to wyjątkowa historia o miłości, rozpaczy i nadziei. Tej opowieści nie da się łatwo zapomnieć.

źródło opisu: Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

"Jeżynowa zima" to typowe babskie czytadełko na jeden wieczór, co absolutnie nie jest żadną straszliwą wadą tej książki :)

Lubię, gdy opowieść łączy dwie historie osadzone w różnych przedziałach czasowych i taka też jest opowieść o życiu Very Ray i Claire Aldridge. Pierwsza z nich jest samotną matką próbującą przetrwać w niesprzyjającym świecie w latach trzydziestych, a druga współczesną dziennikarką badającą jej tragiczne losy.

Do historii Very Ray nie mam żadnych zastrzeżeń, w odpowiednich dawkach romantyczna i tragiczna, jednak problemy Claire Aldridge i jej męża Ethana były dla mnie momentami irytujące. Kocha, nie kocha, zejdą się czy rozejdą się... Ile można :P Nawet w romansidłach nie znoszę zbytniego przesadzania w tych tematach.

Naiwnie dałam się złapać na zimę w tytule, a jak się okazało - owa jeżynowa zima to niespodziewany powrót chłodów... w maju. Czyli żadnych klimatów świątecznych nie będzie, a szkoda, bo się na nie nastawiłam. Mimo wszystko podobała mi się ta...

kryminalnakuchnia | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Perełki

Niesamowite jest to, że mamy dostęp do literatury międzynarodowej w coraz szerszym zakresie. Nikt i nic nas nie ogranicza, możemy wybierać, przebierać do upadłego.

Niesamowite jest to, że możemy poszerzać swoje horyzonty i odkrywać coraz to nowe, nieznane nam gatunki literackie jak i nieznanych nam wcześniej autorów.

Niesamowite jest to, że podczas swojej czytelniczej podróży natrafiamy na książki takie jak ta, po przeczytaniu, której nic już nie będzie takie same. Książki, które z marszu możemy nazwać perełkami, niezależnie jakiej płci jesteśmy.

Sarah Jio i jej "Jeżynowa zima" skradła moje serce na jedną noc. Autorka nie pozwoliła mi się oderwać od książki nawet na sekundę. Cudowna historia dwóch kobiet żyjących w jakże odmiennych światach.

"Jeżynowa zima" to historia pełna tajemnic, zapierająca dech w piersiach, historia, która złamała mi serce i wycisnęła potoki łez.

Polecam gorąco.

Ania | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Urocza,ciepła książka pokazująca jak wiele można zrobić w imię miłości do bliskiej osoby.Losy bohaterów nierzadko są tragiczne lecz dające nadzieję na poprawę losu.Wzruszająca powieść o sile macierzyńskich uczuć.Autorka dedykuje książkę matkom na całym świecie-zwłaszcza tym,które musiały pożegnać swoje dzieci.Akcja biegnie dwutorowo,losy Very i Claire przeplatają się ze sobą a tytułowa jeżynowa zima kryje w sobie wiele zagadek i tajemniczości.Polecam!

Justyna | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Cóż za piękna historia! Zdecydowanie skradła moje serce. Majowa śnieżyca, która sparaliżowała miasto, przypomina podobną sytuację z roku 1933, a zjawisko gwałtownego i późnego ochłodzenia zwie się Jeżynową Zimą. Gdy dziennikarka, Claire, bliżej przygląda się tej, z pozoru nudnawej, sprawie natrafia na informację o zaginionym wtedy, w 1933 roku, trzyletnim chłopcu, Danielu Ray'u. Postanawia dowiedzieć się, co wydarzyło się tego dnia, a to czego się dowie, bardzo ściśle związane jest z jej rodziną... A zakończenie okaże się zaskakujące!

Ta historia opowiada o stracie, matczynej miłości, nierównościach społecznych i problemach małżeńskich. Ale nie tylko, pokazuje również jakie tajemnice skrywa życie, jak rozwiązywać problemy lub że trzeba po prostu się z nimi pogodzić i jakoś sobie radzić. Niestrudzona swoim śledztwem i niepohamowaną ambicją, aby dokończyć artykuł Claire, poznaje piękną, ale jednocześnie trudną i wzruszającą historię, która sięga 80 lat wstecz. Akcja prowadzona jest...

Kasiek | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Bardzo dobra, wciągająca powieść. Autorka, jak zwykle w swych książkach, potrafi utrzymać zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony. Akcja, rozgrywa się dwutorowo, poruszając zarówno wątek tajemnic z przeszłości, jak i aktualne problemy życiowe głównej bohaterki. Wszystko łączy się w doskonałą całość, zwieńczoną dość zaskakującym zakończeniem, przy którym można się wzruszyć. Gorąco polecam.

Ewelina229 | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Bez chusteczek nie ma co podchodzić, ja dosłownie ryczałam jak bóbr.
Sarah Jio chyba znana jest wszystkim czytającym kobietom, prawda? i to rzecz jasna z jak najlepszej strony.
Ta powieść zupełnie nie odbiega od rankingu najlepszych.

Claire, zawodowo - dziennikarka, prywatnie żona przechodząca z mężem przez kryzys małżeński wywołany wielką stratą jakiej doświadczyli.
Po powrocie do pracy otrzymuje od naczelnego do napisania artykuł o nagłym ataku zimy, która wszystkich zaskoczyła paraliżując całe miasto, i jak się okazuje ostatnio miała miejsce przed laty z tragicznym skutkiem dla pewnej kobiety Very, której zaginęło wtedy dziecko.
Claire nie wierzy, że malutki chłopiec uciekł z domu w mroźną noc i dlatego postanawia skupić się nad artykułem i poprowadzić własne śledztwo, by dojść do prawdy, co stało się z małym Danielem.
Książka przeplatana wspomnieniami Very, realnym życiem Claire, jej problemów osobistych i prowadzonym na własną rękę dochodzeniem...

Piękna, cudowna,...

Karina | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Wszystkie powieści Sarah Jio są piękne, ale „Jeżynowa zima” jest szczególna i niezwykła. Tak jak niezwykły jest śnieg w maju i tak jak niezwykła jest moc matczynej miłości, to piękna i czarująca powieść.
Polecam, bo warto czasem się wzruszyć!

Marzin | 2015-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Piękna, nostalgiczna i momentami wzruszajaca powieść. Polecono mi ją przez jedną z czytelniczek Lubimy Czytać, a w szczegolnosci całą tworczość Sarah Jio, dziękuje zorro ☺. Rzeczywiście ksiażka ta bardzo przypomina powiści Kate Morton, którą uwielbiam.

Przebudzona | 2015-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2015

Jedno słowo: Macierzyństwo

Znalazłam pisarkę, która trafiła do mojego serducha i to tą powieścią :). Pierwszy raz zdarzyło mi się tak wzruszyć i popłakać nawet pod koniec czytania książki.

Jest to druga powieść, którą przeczytałam pani S. Jio i cieszę się, że tak było. Szczególnie jak uchylę rąbka tajemnicy, że najlepiej jest przeczytać najpierw tak jak ja to zrobiłam "Marcowe fiołki" a później "Jeżynową zimę", bo jest mała niespodzianka od autorki w postaci mini "crossoveru" jak to mawiają serialowo ;). Więcej nie zdradzę, by nie psuć całej przyjemności. Szczerze to jak ten smaczek znalazłam to oczom nie wierzyłam ;).

A teraz o samej książce: WSZYSTKO mi się podobało, a raczej tak się wczułam w los Very Ray, że z bolącym sercem czytałam o jej losie i miałam ochotę wskoczyć i jej pomóc w odnalezieniu synka i nie tylko. Najchętniej wskoczyłabym jako bogaczka i pomogłabym jej finansowo i nie tylko jej - tak się przejęłam jej losem i innych biednych ludzi (ciężkie czasy w 1933...

Peyton | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Arcydzieło! Nazwa dziesięciu gwiazdek idealnie opisuje tę książkę.
W powieści Sarah Jio przewijają się losy dwóch kobiet - żyjącej w latach 30. Very i żyjącej współcześnie Claire. Ta druga jest wziętą dziennikarką pracującą w gazecie założonej przez rodzinę męża i stara się dociec prawdy o tajemnicy sprzed lat. A wszystko przez majowy opad śniegu. Taki sam miał miejsce w latach 30 XX wieku, czyli za życia Very Ray. Co łączy te dwie kobiety?

Książka jest pisana dwutorowo. Przeplatają się losy młodej Very i jej zaginionego syna oraz życie Claire, jej problemy małżeńskie i chęć doszukania się prawdy o tajemnicy sprzed osiemdziesięciu lat.

Książka opisuje utratę dziecka, pokazuje jak wielka i głęboka jest matczyna miłość. Pokazuje nierówności społeczne i daje nadzieję na pokonanie nawet największych problemów małżeńskich. Wychodzi na to, że wystarczy mnóstwo samozaparcia i wiary w siebie. To mój debiut jeśli chodzi o powieści Sarah Jio i jestem ZACHWYCONA. Od razu biorę się za jej...