Malavita

Wydawnictwo: Muza
Malavita
8373197028
literatura francuska, mafia

Rodzina Blake'ów - ojciec Fred, matka Maggie, siedemnastoletnia córka Belle i czternastoletni syn Warren - wprowadza się do domku w Cholong-sur-Avre w Normandii. Towarzyszy im pies zwany Malavita - co znaczy "złe życie" i stanowi jedno z włoskich określeń mafii. Szybko okazuje się, że Fred Blake to w rzeczywistości Giovanni Manzoni, skruszony mafioso, który zeznając w głośnym procesie przeciwko swoim szefom doprowadził do wsadzenia za kratki samego capo di tutti capi. Mafia chciała dokonać zemsty. FBI wywiozło więc Manzonich do Normandii i stara się dopilnować, by członkowie rodziny nie zwracali uwagi otoczenia. Ekscentrykom z rodziny Blake'ów trudno jednak nie zwracać na siebie uwagi. Belle przyciąga urodą i charakterem. Warren okazuje się urodzonym mafioso, potrafiącym wykreować się w szkole na obrońcę uciśnionych. Maggie żywiołowo angażuje się w działalność charytatywną. Fred pisze autobiografię, zachwyca sąsiadów wiedzą na temat mafii, daje nauczkę nierzetelnemu hydraulikowi i... wysadza w powietrze zakład przemysłowy zanieczyszczający wodę w kranach. Blake'owie żyją jednak w miarę spokojnie w normandzkim miasteczku, aż do dnia, w którym mafia trafia na ich trop...

źródło opisu: [Muza, 2005]

Jakub | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Powiem krótko i na temat - Wsiąkłem jak gąbka.
Książka wpadła w moje ręce z powodu akcji w mojej szkole o nazwie "Książka zamiast marihuany", gdzie każdy uczeń mógł sobie wybrać jedną książkę za darmo. Jako fan tematu i motywu mafii nie musiałem długo myśleć. Wybór był prosty - Malavita.
Książka leżała blisko rok w mojej biblioteczce niedotykana, ale po przeczytaniu "Omerty" Mario Puzo, nie miałem po prostu za co chwycić, więc dałem szansę Malavicie, choć nie ukrywam, że nie miałem pojęcia o czym jest ta książka (nie czytałem nawet recenzji), ani nie wiedziałem kim jest Tonino Benacquista.
Podchodziłem do książki z dystansem, no bo co to za książka jak dostaję ją za darmo? I... naprawdę byłem niesamowicie zaskoczony już po skończeniu dwóch pierwszych rozdziałów.
Świetna historia, świetne postacie, świetnie się ją czyta.
Polecam, Jakub. :)

Elisa | 2014-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 października 2013

Książkę kupiłam na kiermaszu książek nad morzem, leżała w koszu już przecenionych książek po 5zł. Z całego kosza przeróżnych książek o różnej tematyce, sięgnęłam właśnie po tę, przeczytałam krótki opis z tyłu książki i niedługo myśląc "to tylko 5zł" kupiłam ją, choć nie sądziłam, że może mi się spodobać, odłożyłam ją na półkę i w kiedy nie miałam nic innego w zanadrzu sięgnęłam po Malavitę i muszę przyznać, że nie był to czas stracony, a jak na książkę za 5zł była całkiem niezła.
Książka o mafii. To nie w moim stylu, ale podobała mi się, choć muszę przyznać, że pierwsza połowa książki była interesująca, tak druga połowa już mniej.
Niemniej i tak polecam.

lea88 | 2015-02-02

Nie wiem sama... Niby historia mogła być niezła, jakoś tak dziwnie napisana. Fabuła i dialogi jak dla mnie zbyt amerykańskie. Wstawki z retrospekcją i opowieściami o mafii w USA jakieś takie sztuczne, mało ciekawe. Zakończenie bez sensu, niby jest druga cześć, ale dziwnie się to czyta bez konkretnej konkluzji... Nie zachęca do sięgnięcia po II tom...

Karolina Kułakowska | 2015-12-28
Na półkach: 2015, Przeczytane

Powieść dość ciekawa, nie na tyle jednak,
by ją dokończyć :P. Po przeczytaniu
2/3 książki straciłam chęć na jej
kontynuację. Podobały mi się dialogi,
bardzo dobrze napisane. Sama historia
mogła być lepsza.

Eliza | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Obejrzałam film "The Family" z DeNiro i Pfeiffer. Spodobał mi się. Na fali tegoż sięgnęłam po książkę.
Przeczytałam. I tu nastąpiło rozczarowanie.
Pomysł niezły, ale...
Dla mnie jakoś zbyt amerykańsko napisana, co mnie męczy. A autor przeca pochodzi z włoskiej rodziny osiadłej we Francji (może to autobografia?).
Dodatkowo w książce mnóstwo jest jakichś, nie wiadomo skąd, dygresji, które do niczego nie prowadzą.
Ogólnie - mogło być lepiej. I tego oczekiwałam.
Film moim zdaniem z tandety zrobił coś ciekawego. Film polecam. Książkę, cóż... Cieszę się, że wypożyczyłam z biblioteki ;)

P.S. Tytuł filmu został przetłumaczony, jako "Porachunki". Książka o takim tytule to po prostu "Malavita". Cóż zrobić, marketing.

luki36 | 2013-10-31
Przeczytana: 28 października 2013

Kilka dobrych momentów, znakomity początek, ale druga połowa znacznie słabsza.

Joan8 | 2016-06-19
Przeczytana: 18 lipca 2013