Nie śpiewaj przy stole

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Don’t Sing at the Table
978-83-7648-763-2
Ag2S

Skarbnica złotych rad dwóch niezwykłych kobiet. Lucia Spada Bonicelli (Lucy) oraz Yolanda Perin Trigiani (Viola) przeżyły niemal cały dwudziesty wiek jako kobiety pracujące, łącząc karierę zawodową z prowadzeniem domu. Przy maszynie w pracowni szwalniczej czy przy rodzinnym stole, Lucy i Viola, uosobienie kobiet nowoczesnych, przecierały szlaki własnej wnuczce, przejawiając w swoim odważnym...

Skarbnica złotych rad dwóch niezwykłych kobiet.

Lucia Spada Bonicelli (Lucy) oraz Yolanda Perin Trigiani (Viola) przeżyły niemal cały dwudziesty wiek jako kobiety pracujące, łącząc karierę zawodową z prowadzeniem domu. Przy maszynie w pracowni szwalniczej czy przy rodzinnym stole, Lucy i Viola, uosobienie kobiet nowoczesnych, przecierały szlaki własnej wnuczce, przejawiając w swoim odważnym podejściu do życia, miłości i rozwiązywania problemów nieustający wigor i werwę.

Wierność tradycjom i hart ducha Lucy i Violi zachęcają do przestrzegania zasad nadających życiu piękno i pełnię. Ich przedsiębiorczość skłania do podejmowania ryzyka, by móc się potem cieszyć efektem własnych wysiłków, a ich niebywała odporność w obliczu nieszczęścia staje się źródłem siły i pociechy. Trigiani zwraca się ku przeszłości, chcąc znaleźć w niej odpowiedzi na podstawowe wątpliwości kobiet borykających się współcześnie z licznymi wyzwaniami w pracy i w domu. Ta książka to elementarz pozostawiony wnuczce przez babki, szkoła życia pełna praktycznej mądrości, przekazanej z troską i zdecydowanie ponadczasowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

betina360 | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, Trigani, 2015
Przeczytana: 23 marca 2015

Bardzo dobra zyciowa i ciepla ksiazka. Babcie to dobre zrodlo wiedzy o tym jak kiedys bylo a takze jak dobrze gotowac i dawac sobie rade w zyciu i malzenstwie. O tym wlasnie jest ta sympatyczna i wciagajaca ksiazka ktora polecam.

ksiazkoholiczka | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 września 2013

Nietypowa książka przedstawiająca losy dwóch babć oczami wnuczki. W książce nie ma ani jednego dialogu a czyta się ją błyskawicznie i z niekłamaną przyjemnością. Trafność spostrzeżeń, barwność opisów oraz nietuzinkowe losy bohaterów czynią ją czymś więcej niż zwykłą książką.

gosiia | 2012-09-15
Przeczytana: 17 września 2012

Bardzo mi się podoba. Świetny pomysł z opisaniem swoich babć, które, jak wiadomo, co skarbnicami wiedzy, doświadczenia i dobrych rad. Momentami czyta się trudno, dłuży się , ale na szczęście większość czyta się lekko. Polecam:)

Anna | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WB 3
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo przyjemna lektura. Książką tą obdarowuję młodych ludzi a szczególnie młode kobiety. Rady babci Lucy są zawsze aktualne, te dotyczące budowania związku bezcenne : "Na początku między dwojgiem ludzi musi istnieć silny pociąg. Nie obawiaj się jasno wyrażać swojej opinii o własnej roli w związku. Nie zgadzaj się mieszkać w miejscu, które ci się nie podoba, nie podejmuj pracy, której nie lubisz, tylko po to by mu się przypodobać. Dbaj o to, żeby twój głos był szanowany, żeby się liczył". Mówiła to do wnuczki kobieta urodzona jeszcze w XIX w jedna z głównych bohaterek tej opowieści.

lasius_niger | 2012-08-12
Przeczytana: sierpień 2012

Mam kłopot z oceną tej książki-wypożyczyłam ją z biblioteki, bo chciałam przyjemnego czytadełka, w sam raz na upalne dni (czyt. coś przyjemnego, nic wysokich lotów). Zapowiadało się bardzo dobrze: są wspomnienia, jeden z moich ulubionych gatunków literackich, w dodatku wspomnienia te są o babciach, a jak wiadomo, Babcia jest najważniejsza. W komplecie z włoskimi korzeniami bohaterek wydawało się, że będzie idealnie. I na poczatku tak właśnie było. Niestety po parunastu stronach zaczęło mnie męczyć zbytnie moralizatorstwo, pretensjonalność i spora dawka grafomanii. Może gdybym nastawiła się na poradnik pt. "Jak żyć", inaczej patrzyłabym na tę książkę. Podsumowując, przeczytałam, bo to krótka lekturka, poza tym nie lubię porzucać rozpoczętych książek. A sformułowania typu "jazda w kuligu życia" mnie zabiły.

Tsushia | 2017-07-02
Efka | 2017-05-21