Ponerologia polityczna. Nauka o naturze zła w adaptacji do zagadnień politycznych

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
7,14 (7 ocen i 5 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
1
8
0
7
2
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8360048266
liczba stron
231
język
polski
dodał
--- szechter

Ponerologia pojawia nam się jako nowa dyscyplina naukowa, która zrodziła się z potrzeby czasu i dzięki osiągnięciom biologii, medycyny i psychologii lat ostatnich. Wykorzystując obiektywne dane przyrodnicze, bada ona procesy genezy zła niezależnie od ich skali społecznej. Spis treści Od Autora Rozdział I WPROWADZENIE Rozdział II POJĘCIA NIEZBĘDNE Psychologia Język obiektywny ...

Ponerologia pojawia nam się jako nowa dyscyplina naukowa, która zrodziła się z potrzeby czasu i dzięki osiągnięciom biologii, medycyny i psychologii lat ostatnich. Wykorzystując obiektywne dane przyrodnicze, bada ona procesy genezy zła niezależnie od ich skali społecznej.


Spis treści

Od Autora

Rozdział I
WPROWADZENIE

Rozdział II
POJĘCIA NIEZBĘDNE
Psychologia
Język obiektywny
Człowiek
Społeczeństwo

Rozdział III
CYKL HISTEROIDALNY

Rozdział IV
PONEROLOGIA
Czynniki patologiczne
Dewiacje nabyte
Dewiacje dziedziczne
Ponerogenne zjawiska i procesy
Fascynatorzy
Zrzeszenia ponerogenne
Proces poneryzacji
Zjawiska makrosocjalne
Stany histeryczne społeczeństw
Ponerologia

Rozdział V
PATOKRACJA
Natura zjawiska
Geneza patokracji
Jeszcze o naturze zjawiska
Patokracja i jej ideologia
Ekspansja patokracji
Patokracje narzucone
Patokracja narzucona przemocą
Patokracja zainfekowana sztucznie
Rozważania ogólne

Rozdział VI
CZŁOWIEK NORMALNY POD RZĄDAMI PATOKRACJI
W perspektywie czasu
Uodpornienie
Zrozumienie

Rozdział VII
PSYCHOLOGIA I PSYCHIATRIA POD PANOWANIEM PATOKRACJI

Rozdział VIII
PATOKRACJA I RELIGIA

Rozdział IX
TERAPIA ŚWIATA
Prawda leczy
Zrozumienie
Uodpornienie
Analiza Ideologii

Rozdział X
WIZJA PRZYSZŁOŚCI

 

źródło opisu: http://www.ostoja.pl/zakupy/?126,ponerologia-polit...(?)

źródło okładki: http://www.ostoja.pl/zakupy/?126,ponerologia-polit...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 831
chezmollard | 2016-04-19

Ostatni miesiąc poświęciłam na zmierzenie się z książką Andrzeja Łobaczewskiego - Ponerologia polityczna. Nauka o naturze zła w adaptacji do zagadnień politycznych. Jest to pozycja niełatwa i budząca pewne zastrzeżenia. Po pierwsze o autorze znajdziemy niewiele ponad to, co umieściło o nim wydawnictwo na obwolucie książki czy to, co sam nam przekazał w omawianym tytule. Po drugie w jego pracy trudno szukać jakichkolwiek przypisów odsyłających nas do dzieł, badań, na których oparł swoje teorie i badania właśnie. Te wszystkie niejasności spowodowały, że podeszłam do tej pracy z bardzo dużym dystansem, ale jednocześnie starając się nie przyjmować skrajnie negatywnej postawy.

Tytułowa ponerologia jest najkrócej pisząc nauką o złu. O jego genezie i naturze, czynnikach biologicznych warunkujących jego powstawanie i dalszy rozwój. Autor kładzie bardzo duży nacisk na przyrodnicze podejście do badania natury zła oraz odrzucenie jego interpretacji w sposób zbyt moralizujący, gdyż zaciemnia to w opinii badacza jego prawdziwy obraz. Przeprowadza nas przez różne aberracje psychiczne, czy to nabyte czy dziedziczne oraz etapy prowadzące do powstawania ustrojów zwanych patokracjami, Dzięki temu odziera interesujące nas zagadnienie zła z cech romantycznych, które nadają mu charakter tajemnicy, dzięki temu czyniąc je czymś bardziej zrozumiałym i możliwym do zbadania. Dziedzinami, które w procesie badania mają być pomocne są nauki przyrodnicze: biologia, medycyna, a także psychologia i psychiatria. Niezwykle ważne według Łobaczewskiego jest przeprowadzenie psychoterapii na jednostkach wykazujących cechy patologiczne, skrzywionych i odstających od normalnych ludzi. Psychoterapia ta miałaby stanowić także klucz do ochrony państw przed ideologiami i ustrojami politycznymi mającymi cechy ponerogenne.

Lektura ta zdecydowanie przekroczyła moje możliwości poznawcze. Po pierwsze nie jestem psychologiem, więc nie umiem w sposób rzeczowy ocenić tego, o czym pisze autor. Nie interesowałam się wcześniej naturą zła w takim ujęciu, a tym bardziej nigdy nie kusiło mnie, by podejść do tego zagadnienia naukowo. Raczej wszelkie przemyślenia opierałam na bardziej intuicyjnym podejściu do tego zagadnienia, często niepozbawionym tej nuty romantyzmu, która zaciemnia i oddala prawdziwą naturę zła. Na pewno odarcie tego zjawiska z tajemnicy i sprowadzenie go do obiektu badań, które można zmierzyć od A do Z już teraz pozwala mi patrzeć na nie bardziej trzeźwo i doszukiwać się bardziej wytłumaczalnych przyczyn czyjegoś postępowania, bez niepotrzebnego demonizowania jednostki.

Mam nieodparte wrażenie, że cokolwiek bym napisała o tej książce to nie będzie to ani przybliżać jej tematyki w wystarczający sposób ani nie pozwoli do końca odczytać mojego na jej temat zdania. Nie czuję się też na siłach, by pisać więcej, bo moim zdaniem jest ona lepszym tematem do otwartej dyskusji niż do notki na blogu. Na pewno uważam, że warto po nią sięgnąć, pomimo wszelkich kontrowersji związanych z osobą jej autora czy braku ujawnionego zaplecza badawczego. Jest ona ciekawa, choć trudna w odbiorze i znaczna część tego o czym pisze Łobaczewski, przynajmniej w moim odczuciu, znajduje potwierdzenie w obserwowanej rzeczywistości.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Spadkobierca

"W chwili gdy ktoś ginie, staje się dla nas głównie źródłem informacji, łączniki między nami a mordercą. Ważniejszy jest morderca, który żyje i m...

zgłoś błąd zgłoś błąd