Historia Węgier

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie Krajów i Narodów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Węgry, historia, historia Węgier
historyczna
Tymomateusz

Kompleksowa historia Węgier obejmująca czasy od przybycia na Nizinę Panońską po koniec II wojny światowej.

źródło okładki: skan własny

Elevander | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Okropna książka! Jeśli idzie o wydźwięk i stopień zideologizowania, absolutnie okropna książka! Ogromnie wypaczona narracja o tysiącletnich dziejach Węgier. Tendencyjny dobór faktów, nieustanne podkreślanie - w duchu historiografii marksistowskiej - walki klas, pełna krytyka poczynań klas wyższych, germanofobia imputowana Węgrom od X wieku. W części dotyczącej średniowiecza ciągle mowa o wyzysku chłopów i błędnej (bo ofensywnej) polityce władców. Odnośnie do epoki nowożytnej narracja jest trochę mniej podporządkowana ideologicznym wytycznym, ale w opisie wydarzeń XX-wiecznych ta tendencja powraca i to w sposób jeszcze silniejszy. Stek bzdur na temat Węgier po roku 1918, gloryfikacja terrorystycznej Węgierskiej Republiki Rad, mnożenie ofiar tzw. białego terroru. O ile z pewnością Węgrzy zasługują na krytykę polityki wynaradawiania, to z drugiej strony jawna niesprawiedliwość traktatu z Trianon również jest godna potępienia. Wepchnięcia Węgier na drogę rewizjonizmu nie dało się po...

olo | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

Książkę dezawuują nie tylko ostatnie rozdziały. Trzeba mieć wiele odporności psychicznej, żeby zaakceptować to pisanie pod dyktando komunistycznych czasów (rok wyd. 1985). Nieustannie podkreślanie, że szlachta jest be i mangaci są be w pierwszej części też lekko denerwuje. Ale mimo wszystko dużo o Węgrach się dowiedziałem. Wypada wziąć poprawkę na wynikające z czasów, w których książka była pisana, wady.

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Nieźle napisane.
Sprawnie podzielone na okresy historyczne i uwzględniające większość aspektów historii "bratanków".

Oczywiście - naleciałości "socjalistyczne" są obecne, ale doświadczony czytelnik radzi sobie z tym bez problemu.

Książkoświry | 2015-08-06
Na półkach: KHungaricum, Przeczytane

Zebrana w przystępnej formie historia Węgier i narodu węgierskiego. Oczywiście czuć socjalistyczny język i poparcie dla "dobrych" w ówczesnych realiach grup społecznych i osób z historii węgierskiej, niemniej godna polecenia książka.

Primitive | 2013-01-10

świetne opracowanie.