Hopeless

1 509
Hopeless
Ag2S

Inne wydania

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans – wie,...

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.
To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans – wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Kominek książek: 493

Absolutnie niesamowita!

Wydawać by się mogło, że o miłości napisano już wszystko, wykorzystując te wszystkie słowa, które przekazują blask i magię uczuć. Colleen Hoover, autorka „Hopeless”, udowodniła światu, że można zrobić to jeszcze lepiej, piękniej, bardziej intensywnie. Można dotknąć prostych pozornie spraw, używając tak niepozornych środków, które przesuwają jądro Ziemi, nadając jej zupełnie nową orbitę.

Miałem wrażenie, że po „Morzu spokoju” - książce Katji Millay (której recenzję znajdziecie tutaj) bardzo długo nic nie będzie w stanie mnie zaskoczyć, poruszyć czy też dotknąć. Sądziłem, że już wtedy nadmiar emocji przelał się przez duszę morzem spokoju, dotykając serca. Było to w sumie nie tak dawno.

Historia Sky zaczarowała mnie bardziej, niż mógłbym przypuszczać. Poruszyła we mnie, dojrzałym mężczyźnie wszystkie, nawet te najbardziej delikatne, struny. Krótkie wprowadzenie zawarte na dwóch początkowych stronach powieści jawi się z początku jako wyrwane z kontekstu i nie mówi czytelnikowi zupełnie nic. W miarę upływu przeczytanych stron staje się jednak przejrzystym, a także emocjonalnym, odzwierciedleniem uczuciowej walki Sky.

Biorąc do ręki książkę, jeszcze przed rozpoczęciem lektury, uwagę przyciąga okładka, a także wyjątkowo wymowne jej skrzydełka. W trakcie czytania ten krótki graficzny przekaz nabiera szczególnego - pod każdym względem - kształtu.

Sky i Six, Six i Sky, chwilę później także Holder i nagle gdzieś pomiędzy nimi wyłania się z mroków nicości Hope. Dwa miesiące w trakcie, których przesunęło się dla Sky jądro Ziemi w osobie Holdera. Wszystko w odpowiednim momencie zaczyna być zrozumiałe. Miłość, by przetrwać zostaje wystawiona na wielką, życiową próbę, gdy do Sky zaczynają docierać przebłyski jej dziecięcej świadomości, odsuniętej lata temu w niebyt nicości.

Coś, co nigdy nie miało i nie powinno mieć miejsca z siłą tsunami niszczy spokojne, pełne miłości i radości życie Sky. Six tak bardzo potrzebna w tym momencie wspiera ją przez ocean w wyjątkowy sposób, a kochająca matka staje się największym wrogiem Sky. Trzeba będzie wielkiej odwagi, aby ponownie spojrzeć jej w oczy.

Wydawca w formie zachęty do przeczytania książki zaanonsował niesamowitość „Hopeless” wypowiedziami kilkunastu czytelniczek. Dziwić może fakt, że nie ma wśród nich, choć jednego męskiego spojrzenia.

Holder przesuwa do mnie dłoń i dotyka swoim małym palcem mojego, zupełnie, jakby nie miał siły chwycić mnie za całą rękę (tak się wzruszyłem mnogością doznań, że nawet trudno mi przepisać ten krótki tekst). To miłe, przedtem trzymaliśmy się już za ręce, za same palce – nigdy. Uświadamiam sobie, że to kolejny pierwszy raz. Wcale nie czuję się rozczarowana, ponieważ wiem, że w jego wypadku te pierwsze razy nie mają znaczenia. Niezależnie od tego, czy będzie mnie całował po raz pierwszy, dwudziesty czy milionowy, nic mnie to nie będzie obchodzić, ponieważ mam pewność, że już i tak do nas należy najlepszy pierwszy pocałunek w historii pierwszych pocałunków – chociaż nawet się nie całowaliśmy.

Skoro wszystkie dobre słowa już padły warto zanurzyć dłonie w urzekającym nurcie tej opowieści, słuchając uważnie tego, co ma nam do powiedzenia Sky. A robi to w absolutnie niesamowity sposób!

Artur G. Kamiński

Marago | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Żenująca książka niskich lotów. Bardzo słaba pod względem literackim i merytorycznym. Adresowana przez autorkę do nastoletniej młodzieży. Typowy wzdychacz. Rzecz o tym, że szczenięca miłość wszystko przetrzyma, rowiąże każdy napotkany problem. Ba, nawet przeprowadzi jednorazową psychoterapię, po której jak po pstryknięciu palcami jesteśmy wyzwoleni z traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, blokujących naszą psychikę. Mamy tu do czynienia z motywem molestowania seksualnego, pedofilstwem, z porwaniem. To poważne problemy. Drażni mnie sposób ich przedstawienia, rozwiązywanie ich. Bohaterka książki wypiera przeżycia z pierwszych pięciu lat życia. Żyje niemal w zupełnej niezawinionej przez siebie izolacji (przedstawionej w sposób absurdalny), mając kontakt z "matką" i rozwiązłą przyjaciółką (problem bujnego życia seksualnego przyjaciółki jest potraktowany przez autorkę z przymrużeniem oka, wręcz budzi sympatię). Zajęcia i zainteresowania Sky ograniczają się do intensywnego biegania i...

Natalia-Lena | 2014-05-22
Przeczytana: 21 maja 2014

Hopeless!

Tak… Hopeless…

Co ja mam wam powiedzieć o tej powieści? Mogłabym teraz wykonać gest rękoma, który oznacza, że nie mogę się wysłowić. Ewentualnie napisać ,,bo tak” i darować sobie dalszą recenzję. Nie zrobię tego, ale ostrzegam, że poniższy tekst może być chaotyczny.

Moja ogólna refleksja jest taka, że Hopeless, jak i New Adult w ogóle, zostało stworzone po to, by rozszarpywać serca biednych czytelniczek i zalewać je falą sprzecznych odczuć. Kropka. Nigdzie nie naczytałam się tylu smutnych i wstrząsających historii, jak tylko w tej kategorii. Inna sprawa, że nie wszystkie autorki dobrze radzą sobie z tym, co biorą na warsztat. Niektóre znęcają się nad schematem i kreują oklepany romans, dla którego trudne zagadnienie jest tylko bezbarwnym tłem. Na całe szczęście Hoover należy do tej drugiej kategorii – pochyla się nad problemem, który ma zamiar poruszyć i sprawia, że znaczy on tyle samo, co wątek romansowy. Dzięki temu historia nie jest płytka jak przydrożna kałuża, a...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo smutna. Daje do myślenia. Pokazane jest tutaj uczucie, które musiało przejść niesamowicie długą i ciężką drogę pełną cierpienia i bólu. Bardzo podoba mi się Dean. Szkoda, że tacy faceci naprawdę nie istnieją. Wiem, że to co zrobiła Karen nie do końca było dobre jednak okazała się ona jedyną osobą, która zareagowała na cierpienie Hope. Co więcej chociaż Hope i Dean zostali rozdzielenia na kilka lat to mimo wszystko się odnaleźli. Polecam !!!

Natalia | 2014-05-22
Przeczytana: 21 maja 2014

New Adult tu, New Adult tam... Ile jeszcze można pisać o nastolatkach pokrzywdzonych przez życie, ich pierwszych, drugich bądź szesnastych miłościach i wkraczaniu w dorosłość? Otóż, moi mili: jeśli w takim stylu jak Colleen Hoover, to oby jak najdłużej!

Wspomnienia są jak diamenty. Jedne pięknie wyszlifowane, o regularnych kształtach, które chcemy na zawsze przechować w drewnianej szkatułce zwanej pamięcią. Inne - zupełnie niepozorne, małe albo krzywe, które nie przedstawiają żadnej wartości - aż chciałoby się ich pozbyć, bo niby z jakiego powodu przechowywać je na wieki, zajmując miejsce dla innych, bardziej wartościowych...?. Wszystkie bez wyjątku pozostawiają jednak po sobie ślad: czy to w zakamarkach pamięci, czy na gładkiej tafli szkła - bo diamenciki są ostre jak diabli. A ja mam nieodparte wrażenie, że rynek wydawniczy nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Wszędzie widzimy pozycje słabe i przeciętne, tylko gdzieniegdzie kryją się perełki, które warto poznać i wczuć się w...

Emilja | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Są takie książki, które wywołują morze emocji i na zawsze zostają w naszej pamięci.. ta książka jest jedną z nich.
Jestem przekonana, że nigdy nie zapomnę o Sky i Holderze, a na pewno nigdy nie zapomnę o Hope..

Powaliła mnie na kolana i nie mogę się z niej otrząsnąć, ale to dobrze, bo nawet tego nie chcę. Nie pamiętam już kiedy ostatni raz moje serce biło tak mocno czytając jakąś powieść, a to świadczy o tym, że Colleen Hoover jest świetną autorką. Fabuła jest genialna, a karty odsłaniane powoli, co pozwala czytelnikowi zatracać się w tej historii miarowo i bezgranicznie.

Niesamowicie dojrzała i piękna powieść, która wstrząsnęła moim sercem. Historia poruszająca trudne tematy, przepełniona bólem, a także historia o nadziei i wierze w lepsze jutro.

Rzadko zdarza mi się wracać do książek, które już przeczytałam, ale myślę, że dla tej zrobię wyjątek od reguły, już za nią tęsknię..

Ulubione cytaty:
"Tylko tego mi potrzeba. Popielniczki, rakietki do tenisa, pilota i lampy. I...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia, która z pozoru wydaje się banalna, komplikuje się... przyprawiając o palpitacje serca.
„Tobie nie należą się słowa, Sky. Tobie należą się czyny.”
Ta książka złamała mi nie raz, nie dwa, a milion razy serce. Dziękuję za to autorce, bo ból nigdy nie był ubrany w tak piękną postać, a smutek nie wywoływał tyle razy łez.

Sky, nastolatka, która po długiej drodze nauki w domu, braku technologii i tych innych dupereli, bez których świat jest lepszy (ale wtedy nie znalibyście mnie i mojego zdania... to może jednak nie!)... uparła się, żeby pójść do szkoły (niech Bóg ją ma w opiece), gdyż jej najlepsza przyjaciółka Six wyjeżdża na pół roku do Włoch (szczęściara... ale do momentu!).
Kiedy nieznajomy chłopak w sklepie, przyprawia ją o motylki w brzuchu, spocone ręce, omdlenia i rzeczy, które czują tylko zakochani ludzie, ucieka. Zła przeszłość chłopaka nie przekonuje jej do zawarcia znajomości, a tysiące twarzy, które przed nią pokazuje tym bardziej. Jednak, gdy nagle zawędruje pod...

TINA | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

WHOOOA!!! Przepraszam ale muszę się pozbierać, właśnie skończyłam czytać na jednym wdechu… BRAK MI SŁÓW – jestem jakby WORDLESS…
Niesamowicie piękna i dojrzała.
To co przeżyła dwójka tych bohaterów – ta BEZNADZIEJNA sytuacja sprawia, że wierzę w lepsze jutro….
Polecam w 100%!

Kiwi_Agnik | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Sięgnęłam po tę książkę głównie dlatego iż przyciągnęła mnie przepiękna okładka.
Nie wiem czemu, ale przywiązuje wagę do okładek.

Pierwsze rozdziały tejże książki totalnie mnie wkurzały, na tyle, że myślałam, że w końcu odpuszczę sobie tę "lukrowatą" literaturę, na szczęście tego nie zrobiłam, bo po gorszej połowie, nastąpiła połowa lepsza i powieść tak mnie wciągnęła, że nie potrafiłam się od niej oderwać.

Książka jest wypełniona emocjami i uczuciami, opowiada o szukaniu siebie w samym ... sobie. Urzeka i zmusza do kontemplacji.
Chyba każda młoda dziewczyna marzy o takim chłopaku jak Dean.

Mimo iż pozycja dowodzi fakt, że taka miłość może zdarzyć się tylko w książkach, to i tak po takie opowieści warto sięgać, warto je czytać i warto... lubić.

Polecam (nie tylko nastolatkom)!

mclena | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015 ✔
Przeczytana: 17 maja 2015

"Jedną z rzeczy, za które kocham książki, jest to, że dzieli się w nich ludzkie losy na rozdziały. To niesamowite, ponieważ nie można tego zrobić w prawdziwym życiu. [..] Niezależnie od tego, co się dzieje, życie toczy się dalej, czy ci się to podoba, czy nie, i nigdy nie możesz pozwolić sobie na to, żeby się zatrzymać i po prostu złapać oddech."

Bardzo poruszająca książka. Z miejsca pokochałam ją za niesamowite dialogi, dzięki którym od razu wczułam się w klimat i śmiałam do rozpuku. Mimo trudnej tematyki udało mi się przebrnąć przez nią bez większego wzruszenia, czy dramatu. Zaczęłam się nawet zastanawiać czy czasem nie stałam się nieczuła na tego typu historie, ale dotarło do mnie, że gdyby nie to, że od początku znałam mniej więcej fabułę, to inaczej bym ją odebrała. Byłam przygotowana na to co mnie czeka, więc moja reakcja nie była zbyt impulstwna. Bardzo podobało mi się, jak wszystko się pięknie łączy. Tatuaż, ulubione i nie ulubione rzeczy... a wyjaśnienie wszystkiego...

eMMali | 2014-08-25
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Nastał Hopeless- szał... Kupiłam tę książkę bo ma tutaj same świetne opinie. Dla mnie trochę ckliwa, o parze zakochanych nastolatków i o pewnej tajemnicy dotyczącej życia głównej bohaterki...
Nie wiem, chyba mnie aż tak nie wzruszyła, czytałam książki bardziej ambitne. Ale ogólnie- spoko, jedyne słowo jakie mogę o niej powiedzieć.

zobacz kolejne z 20991
Co czytają uczniowie?

Od 7 stycznia do końca marca uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogli brać udział w akcji „Ogólnopolskie wybory książek”. Ich zadaniem było podanie maksymalnie trzech tytułów najciekawszych (ich zdaniem) książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyborach wzięło udział prawie 450 tys. uczniów!

Colleen Hoover czeka na Wasze pytania!

Królowa new adult, kobieta, która w niecałe trzy lata ze słabo zarabiającej pracownicy socjalnej przeistoczyła się w kasową autorkę bestsellerów i idolkę młodych dziewczyn, odpowie na Wasze pytania.