Mistyczne Miasto Boże

2012-01-01
9788370190026
Andrzej Zieliński, Ewa Odachowska-Zielińska
Mistyczne Miasto Boże Maria z Agredy

Książka warta, by polecić ją do przeczytania ludziom o ugruntowanej wierze. Niektórych wprawdzie może trochę zrażać barokowy styl zapisu otrzymanych wizji. Autorka życiem i umysłem swoim należy przecież do okresu Baroku.
Trudno powiedzieć - Duch wszakże wieje kędy chce - jak odebrałby taką mistyczną lekturę człowiek poszukujący Boga lub rasowy sceptyk. Rasowy sceptyk, jeśli nie dotknie go swym powiewem lub tylko muśnięciem Duch Boży, to pewnie twierdziłby gorsze rzeczy niż w swej opinii o książce napisał Dawid Laski. Zauważyć wszakże wypada, że w samej Biblii (głównie w ST, ale także i w NT) rasowi sceptycy znajdują całe sterty wszelkiego rodzaju wątpliwości i trudnych do przezwyciężenia dla nich zastrzeżeń...

A propos wstawki o uszyciu przez Maryję szaty dla małego Pana Jezusa, która następnie rosła razem z nim, a który to fragment oburzył p. Dawida. Dziwię się, jak można być aż tak sceptycznym wobec tego cudu (Jezus przecież mógł taki cud dla swej Mamy uczynić). Dziwię się, jak można być w odniesieniu do tego cudu sceptykiem, gdy z opisu w Ewangelii Janowej (świadek spod krzyża) wiemy, że o szatę (tunikę) Pana Jezusa żołnierze rzucali losy, bo nie chcieli jej rozdzierać, gdyż cała była tkana z góry na dół (czytaj: cała była jednolita z otworem na głowę, z rękawami i otworem u dołu). Znamy taką technologię dziś (a co dopiero w czasach starożytnych),która pozwalałaby w całości utkać tunikę dla dorosłego i wysokiego mężczyzny, poczynając od otworu na szyję, poprzez rękawy aż do samego dołu, który sięgał stóp? Dzieciom takie szatki tkano. Wobec ubrań ludzi dorosłych była to wtedy chyba zbyt pracochłonna procedura...

Niestety, jak dla mnie książka ta nie jest w ogóle wiarygodna. Dużo jest tam opisów które wywołują uśmiech na twarzy, zamiast pogłębiać wiarę. Np. informacja o tym, że Maryja uszyła małemu Jezusowi ubranko w którym chodził przez całe życie i rosło ono wraz z nim. Tak samo nagminne opisy w którym Maryja klęczy z twarzą na ziemi i w takiej postawie rozmawia z Jezusem, czy nawet ŚW. Piotrem lub Janem, zwracając się do nich słowami "Panie". Nie polecam nikomu kto chce wzmocnić swoją wiarę, tą książka ją osłabia. Traktowałbym ją w kategoriach legend średniowiecznych lub apokryfów. Jeśli ktoś pragnie swoją wiarę pogłębić, zdecydowanie bardziej polecam Katarzynę Emmerich, Marię Valtortę, lub chociażby Brandstaettera.

Niewątpliwie jest to bardzo ważna i pożyteczna książka, ale nie dla każdego.

Niewątpliwie jest to bardzo ważna i pożyteczna książka, ale nie dla każdego.

Po przeczytaniu wcześniej wcześniej objawień błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich wiele dat i faktów się nie zgadza. Dlatego bardzo ciężko to czytać konfrontując z innymi objawieniami. Kościół nie odrzuca tych objawień, ale też nie poleca ich jakoś szszególnie.

„Nie jest to teoria, spekulacja ani żadna konstrukcja ideologiczna. Jest to wiedza, tylko innego rodzaju, wiedza duchowa, oświetlająca człowieka niezależnie od poznania ...
św. Teresa Benedykta od Krzyża

Audiobook- cała książka- przeszło 19 godzin odsłuchiwania i warto było.
Anonimowi lektorzy, przyjemne, uduchowione głosy (męski i żeński),świetna interpretacja. Słuchałam z dużym zainteresowaniem, przejmujący przekaz. To historia- dzieje życia Najświętszej Maryi Panny, tożsame z Losem i misją odkupieńczą Jezusa Chrystusa, Jej Najświętszego Syna.

Opowieść narratorki, Marii z Agredy (hiszpańska zakonnica, kseni klasztoru Sióstr Franciszkanek-Koncepcjonistek z XVII wieku) ujawnia
wiele zadziwiających, dramatycznych szczegółów z życia Obojga, a także
początki rodzącego się Kościoła. Wyjawia głębokie tajemnice, czasami wzbrania się przed ich przekazem, gdyż nie czuje się zdolna, ani godna sprostać tak podniosłemu zadaniu...
Książka, perełka literatury mistycznej,zaspokoiła moją ciekawość na stawiane sobie pytania: jak wyglądało ukryte życie Maki Boskiej i co
Ona robiła, czym się zajmowała na Ziemi po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa.

To jedyne, słynne dzieło religijne Marii z Agredy jest wiarygodne!
Ta niezwykła, pokorna mistyczka nie byłaby zdolna sama z siebie przekazać tak obszernej i bogatej w detale wiedzy o zdumiewającym życiu Maryi, nadzwyczaj pokornej służebnicy Boga, miłosiernej i troskliwej Matki całej ludzkości.
Książka jest ważną, cenną lekturą przede wszystkim dla wierzących, choć prywatne Objawienia nie są lekturą obowiązkową, ale
z pewnością budującą i godną polecenia. Dla niewierzących zaś mogą
być otwartą drogą do zapoznania się z Pismem Świętym.
Publikacja została wydana za zgodą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
z dnia 28 III 1985 r. Zam. nr 1751/K/85.

św. Teresa Benedykta od Krzyża

Audiobook- cała książka- przeszło 19 godzin odsłuchiwania i warto było.

Cudowna...

Cudowna...

Wybitna książka z zakresu mistyki chrześcijańskiej. Uważam ją za pozycję obowiązkową dla każdego chrześcijanina.

Bardzo dużo ciekawych rzeczy można sie dowiedzieć o naszej matce, lektura obowiązkowa dla każdego

książka opisuje oprócz żywotu matki bożej przez nią samą opisany także dzieje świata od stworzenia i buntu aniołów

Książkę przeczytałam w dobry miesiąc. Mam odnotowane kilka cytatów, które są dla mnie budujące. Chętnie wrócę do tej lektury za jakiś czas.

• Religia
  • Chrześcijaństwo