Włos Wenery

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Główny bohater, podobnie jak autor, wiedzie życie rosyjskiego tłumacza współpracującego ze szwajcarskimi służbami imigracyjnymi. Wysłuchane przez niego historie osób ubiegających się o azyl układają się w wiele z pozoru odrębnych opowiadań. Przeplatają się one z opisem jego własnej emigracyjnej codzienności, treścią książki, którą czyta, i listów pisanych do tajemniczego Nabuchodonozora, rozbudowanych między innymi o własne wspomnienia. Jako narrator wciela się on w niezliczone postacie, przeds

panmrl | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Zgodnie z tym, o czym informuje zajawka na okładce, zaczyna się od przesłuchań rosyjskich emigrantów, ubiegających się o azyl w Szwajcarii - ale czytelnik bardzo szybko zaczyna wycofywać się z Ksenofontem przez imperium perskie po śmierci Cyrusa, natykając się po drodze na Czeczenów uciekających przed czystkami, a potem robi się jeszcze dziwniej.
W tym kolażu zdarzają się momenty fantastyczne, by wymienić brawurowo opowiedzianą w drugiej osobie historię kryminalną, wykoślawiającą klasyki gatunku, scenki z życia koszarowego, dziennik naiwnej dziewczynki z okresu pierwszej wojny światowej czy atrofię związku podczas spaceru po współczesnym Rzymie. Szyszkin stawia nie na narrację od punktu a do b, tylko na obrazy: przetrwa tylko to, co zostanie opisane, i to, co zostaje opisane, trwa w każdej chwili - w momencie, gdy dochodzisz do kropki na końcu tego zdania, ja właśnie ją stawiam. Ot, potęga słowa pisanego.
James Meek w LRB nazywa „Włos Wenery" nie powieścią, a imponującym,...

goraraah | 2011-12-28
Przeczytana: 30 stycznia 2012

jest dziwna, ale jednocześnie czym głębiej tym mocniej wciąga.
10 dzień czytania - to jedna z książek, których szkoda, kiedy się skończą. Znaleźć drugą taką będzie trudno. Czyta się ją szorstko, niepłynnie, z pewną trudnością. Ale właśnie to wszystko to cechy książek szczególnych.
Zgodnie z opisem - połączenie kilku stylów, narracji, historii, które wtapiają się jedna w drugą. Czuć zapach historii i fizyczność bohaterów.
polecam!

Sylwia | 2016-11-22