Medea i jej dzieci

Wydawnictwo: Philip Wilson

W Ameryce mamy przyjaciół, rodzinę, kochanków i rodziców cztery rodzaje miłości. Czyżby w Rosji było ich więcej. Czytając Ulicką, mamy takie wrażenie . Los Angeles Times

allison | 2012-05-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 17 maja 2012

Piękna, ciepła, momentami wzruszająca, czasem zabawna i ironiczna powieść, której bohaterami są starsza kobieta mieszkająca na Krymie oraz jej liczna rodzina.

Na bieżąco poznajemy życie Medei i jej bliskich, jednak znaczna część akcji dotyczy przeszłości, gdyż narrator zaznajamia nas z kolejami losu i najważniejszych, i drugoplanowych postaci.
I to właśnie te retrospekcje są - moim zdaniem - najciekawsze. Sięgają one odległych czasów, nawet końca XIX wieku, dzięki czemu powieść przypomina rodzinną sagę.

Autorka z właściwą sobie wnikliwością i znajomością ludzkiej psychiki opowiada przejmujące, ale i zabawne historie, które w pewnym momencie łączą się w całość. Wielość ciekawych wątków sprawia, że czyta się tę książkę jednym tchem, chociaż z drugiej strony liczne i nieraz skomplikowane koligacje rodzinne nieco utrudniają szybką lekturę (trzeba skupić się na powiązaniach i zapamiętaniu wielu imion oraz nazwisk).

Na uwagę zasługuje portret Medei - kobiety doświadczonej przez...

jossie | 2014-06-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Przy czytaniu tej książki czuje się niejaką magię, która idzie od tytułowej Medei. Skomplikowane, smutne losy rodziny i jej matczyna dobroć.
Saga kilku pokoleń i jej losy.

liaguszka | 2015-07-30
Przeczytana: październik 2004

Książka piękna. Tyle, ze ja czytałam TĘ KSIĄŻKĘ autorstwa... pana Ulickiego?!Czegoś tu nie rozumiem....
[Biblioteka główna] Data zwrotu: 25.10.2004
Egz. 000-164492-00-0 Sygnatura: 821.161.1-3
Medea i jej dzieci / Anatol Ulicki ; tł. [z ros.] Rita Bartosik. - Warszawa : "Philip Wilson", 2004.

(Klub Interesującej Prozy)

Małgorzata | 2016-01-18
Przeczytana: grudzień 2015

Nawet jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem "historii rodzinnych na przestrzeni dziejów", ta książka przełamie twoją niechęć. Spokojnie i z wielką barwą opisana ciepła historia kobiety i jej świata.

Basiaminah | 2016-11-17
frotka | 2016-07-07