Sonieczka

Wydawnictwo: Philip Wilson
837236169X

Sonieczka poślubiła przebywającego na zesłaniu malarza. Zamieszkali w nędznej chatce na stepach. Kochali się, mieli zdrowe dziecko... Po latach wracją do Moskwy, gdzie malarz znów staje się sławny. Bajka kończy się jednak, gdy córka przyprowadza do domu szkolna koleżankę młodziutką Polkę Jasię.

allison | 2011-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Książka napisana pięknym literackim językiem, chociaż niewielka, to obfituje w ciekawie pokazane portrety psychologiczne bohaterów - bardzo przypomina prozę największych rosyjskich klasyków i pewnie dlatego czytałam z wielkim smakiem i przyjemnością.

Oczekiwałam innego finału, ale zakończenie mnie nie rozczarowało. Przyznać muszę jednak, że z własnej perspektywy nie rozumiem niektórych decyzji tytułowej bohaterki, dotyczących relacji z mężem. Cóż, nie każdy musi być Sonieczką (na szczęście!).

Karo | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2013

Króciutka ale bardzo treściwa książka. Realizm, prawdopodobieństwo tych wydarzeń w życiu oraz prostota uderzają w czytelnika najbardziej. Szczególnie, że każda z występujących tam postaci jest opisana i obdarta ze stylistycznej otoczki ujawniając nam ludzi obdartych z podkolorowania. Samo życie, skłania do refleksji.

Moni | 2014-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Moje pierwsze spotkanie z Ludmiłą Ulicką. "Sonieczka" taka niepozorna, króciutka, książka właściwie na godzinkę, a tyle w niej życia. I ten porywający, pełen pasji język pisarki, która maluje słowami ogrom ludzkich emocji. Emocji, które są częścią niepozornych, brzydkich ludzi, pięknych inaczej- wnętrzem. Z wielkim apetytem na kolejne książki autorki polecam tę właśnie przeczytaną!

terra100 | 2012-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Nie mogłem oderwać się od Sonieczki. Dawno nie czytałem książki tak delikatnie tkanej, naturalnej, pełnej wewnętrznej ciszy. Główna bohaterka wiele razy mogłaby przeklinać światu, zacząć nienawidzić. Ma jednak w sobie wdzięczność za dobro i szczęście, które ją spotkało i to wystarczy. Z drugiej jednak strony, akceptując świat wkoło nie akceptuje siebie. I na tym może polega dobra literatura. Sonieczka, choć dla niektórych głupiutka i naiwna, jest prawdziwa.

Pucka69 | 2012-03-28
Przeczytana: 24 marca 2012

W porównaniu z innymi książki tej autorki - słaba. Jakby - schemat? Plan na powieść?

VVisienna | 2012-03-11

+ "zielony namiot" -nie ma jeszcze