Modlitwa dzieci

2009-01-01
2009-01-01
52 min.
bajki religia modlitwa

Książka pt.: „Modlitwa dzieci” jest jedną z trzech książek (pozostałe to „Dziesięć kroków do świętości” i „Moja pierwsza spowiedź”) katechetyczno-wychowawczych napisanych przez bp. Antoniego Długosza. Ten znany i ceniony kapłan w swoich publikacjach poświęca sporo uwagi dziecku, jego możliwościom związanym z wiekiem, prostocie dziecięcego pojmowania Boga i kochania Go całym sercem. Taką perspektywę obejmuje też w tej książce.
Niniejsza książka dzieli się na trzy części. Pierwszą – najszerszą jest ‘dziecko’, krótsze i mniejsze treściowo są części ‘rodzice’ i ‘katecheci’. Z pierwszych słów książki szybko dowiadujemy się jak ważne jest przygotowanie do modlitwy, na co składa się wybranie odpowiedniego czasu i miejsca na rozmowę z Bogiem. Autor przypomina o podstawach jakie każdy powinien znać: znaku krzyża, postawie klęczącej, siedzącej lub stojącej, złożonych dłoniach, modlitwy zwanej pacierz itp. Zaraz jednak wymienia i krótko charakteryzuje różne formy modlitwy jakimi posługuje się dziecko. Są nimi modlitwa spontaniczna, modlitwa gestu, modlitwa biblijna, modlitwa poprzez twórczość, modlitwa – inscenizacja, modlitwa dziękczynna i uwielbienie, modlitwa przeproszenia, modlitwa prośby, modlitwa – pacierz. Następnie autor krótko objaśnia jaką rolę pełni modlitewnik.
Każda z tych form może być indywidualnie potraktowana, bo każde z dzieci ma inną ekspresję i upodobania. Pan Bóg chętnie słucha śpiewu piosenki religijnej jak i recytowanego psalmu. Można uwielbić Pana Boga tańcem i skakaniem. Wydaje się, że jest bardzo wiele możliwości i w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Każde dziecko w zaciszu swojego domu może zwrócić się do Pana Boga zupełnie spontanicznie i szczerze. Starszym dzieciom autor poleca modlitwę biblijną. Na kartach Pisma Świętego znajdziemy wiele modlitw typu psalmy, kantyki, hymny, którymi możemy wyrazić radość, smutek, wdzięczność, podziw, obawę, miłość itp. Pismo Święte możemy też „tylko” cytować, a jego krótkie fragmenty mogą stać się piękną modlitwą.
Ciekawa jest też propozycja modlitwy twórczą działalnością (twórczością) – czyli dokładnie tym, co jest pasją dziecka. Jeśli to, w co wkłada swoje serce odda na chwałę Panu Bogu, to działanie również staje się modlitwą. Wówczas sztuka może być też przeżyciem duchowym. W zasadzie każda czynność może być wykonywana jako modlitwa, jeśli swoją myśl nakierujemy wcześniej ku Bogu. Autor ciekawie opisuje modlitwę przeproszenia, którą można pięknie połączyć z wieczornym rachunkiem sumienia i słowami pojednania w rodzeństwie lub rodzinie. Każda wina wyrządzona drugiemu człowiekowi ma odniesienie do Pana Boga, jako do ojca wszystkich ludzi, więc zupełnie naturalne jest przeproszenie za przykrości nie tylko bliźniego ale i Pana Boga.
Książkę kończą katechezy dla rodziców i katechetów. Autor gromadzi w nich najważniejsze dla dziecka cechy modlitwy wypływające z relacji z rodzicami. Są nimi m.in. przykład osobistej modlitwy rodziców, cierpliwość w procesie kształtowania się potrzeby modlitwy u dziecka, doświadczenie bycia ważnym i wysłuchanym przez rodziców (niesłychanie ważne dla dziecka),doświadczenie przebaczenia i bezinteresowności. Te i wiele innych cennych uwag autora znajdują się w rozdziale poświęconym dla rodziców. Również rozdział dla katechetów wnosi nowe spojrzenie, mianowicie rozwijanie podstaw w oparciu o indywidualne dary i talenty każdego dziecka. Autor zaleca również odnowienie znanych form nabożeństw, zastępowanie form monologowych aktywizującymi i wdrażanie innych metod atrakcyjnych dla dzieci.
Książkę serdecznie polecam dla wszystkich, którym bliska jest modlitwa, którzy uczą się jej lub chcą coś zmienić, dla rodziców, którzy mają małe dzieci lub więcej dzieci – wówczas będzie praktykowane więcej różnorodnych form modlitwy jednocześnie. Ważne, aby nie ustać w drodze i stale rozwijać jeden z dziesięciu kroków do świętości, którym jest modlitwa – jako spotkanie z Bogiem. Powodzenia!

Dodaj cytat z książki Modlitwa dzieci