Moja pierwsza spowiedź

Moja pierwsza spowiedź
Edycja Świętego Pawła
2018-01-01
2018-01-01
religia dla dzieci dla rodziców dla katechetów modlitwa spowiedź

Wydana nakładem Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła książka autorstwa bp. Antoniego Długosza, znanego i cenionego duszpasterza najmłodszych, ”Moja pierwsza spowiedź” to pozycja dedykowana dzieciom przygotowującym się do pierwszej spowiedzi przed Pierwszą Komunią Świętą, ich rodzicom i katechetom. Cienka, licząca 64 strony książka we włoskim formacie i twardej oprawie, odpowiada na najważniejsze pytania z perspektywy dziecka!
Autor obrazowo i merytorycznie pochyla się nad pytaniami takimi jak: co to jest grzech?, dlaczego grzeszę?, czy Bóg zawsze mnie kocha?, czym jest sumienie? Opowiada o roli spowiednika, wyjaśnia czym są warunki dobrej spowiedzi i jak właściwie należy je rozumieć. W dalszej części książki Biskup Antoni udziela praktycznych wskazówek do bezpośredniego przygotowania się do pierwszej spowiedzi. Bardzo cenne jest to, że w książce znajdziemy modlitwy i teksty, których dziecko będzie potrzebowało. Są nimi: Modlitwa o dobrą spowiedź, Rachunek sumienia (dedykowany dzieciom),Formuła spowiedzi, Modlitwa po spowiedzi oraz tekst Nabożeństwa pokutnego, podczas którego odbywa się pierwsza spowiedź. Autor prowadzi dziecko krok po kroku do zrozumienia i zastosowania wiedzy religijnej w codziennym życiu. Wszystko napisane jest prosto, życzliwie i zrozumiale, opatrzone sugestywnymi ilustracjami Artura Nowickiego.
Rozdział dla rodziców zawiera cenną katechezę, w której autor pochyla się nad zadaniami rodziców i krzątaniną jaka temu towarzyszy. Pomaga ustalić priorytety w przygotowaniach. Przypomina, co jest najważniejsze – spotkanie dziecka z Jezusem - i zachęca, aby tego nie zagubić. Na kolejnych stronach, Biskup Długosz podpowiada jak rozmawiać z dzieckiem o spowiedzi, zwraca uwagę na to, aby dać dziecku dobry przykład. Autor nie pomija tematów trudnych jakim są nieuregulowane sprawy kanonicznie rodziców. Podjęcie tej perspektywy i taktownie udzielone porady czynią niniejszą pozycję uniwersalną – dla każdej rodziny – co jest moim zdaniem dużym plusem. Autor porusza również kwestię drugiej i kolejnej spowiedzi dziecka. Młody penitent jeszcze nie do końca umie ocenić jak często i z jakimi przewinieniami powinien udać się do spowiedzi, a kiedy wystarczy spowiedź powszechna. Zdaniem autora to bardzo ważny moment – proces kształtowania sumienia – odsyłam do tekstu książki. Również ważna jest kwestia Pierwszych Piątków Miesiąca, jak i kiedy zacząć, czyja to ma być inicjatywa, rodzica czy dziecka? Rozdział dla rodziców kończy opis domowej liturgii przed spowiedzią świętą, jej znaczenie, techniczne uwarunkowania –które sprzyjają dziecku.
W części dla katechetów autor przypomina o ciągłości nauczania katechetycznego, które ma sprzyjać wypracowaniu postawy bliskości dziecka z Jezusem. Pierwsza spowiedź jest jednym z wielu etapów zjednoczenia człowieka z Bogiem (nie jedynym). Biskup przestrzega przed zbytnim egzaminowaniem dziecka, nadmiernym wymaganiem oraz presją. Działania te na większą skalę mogą zabić w dziecku tęsknotę za Bogiem przebaczającym grzechy.
Książkę kończą zadania dla spowiedników. Autor kładzie nacisk na to, aby dzieci czuły się bezpiecznie, znały księdza - aby nie był to ktoś przypadkowy. Spowiednik powinien mieć podejście pedagogiczne, znać się na psychice dziecka i jej uwarunkowaniach. Z natury powinien być cierpliwy, umieć podjąć krótki dialog z dzieckiem, pomóc mu gdy zapomni formuły spowiedzi, pouczyć prostym językiem, mówić powoli, upewnić się, że dziecko zrozumiało i wie co ma odmówić jako pokutę. Ta powinna być prosta do zapamiętania i pomocna dziecku w pracy nad swoją słabością. Spowiednik powinien mieć wyczucie, kiedy spowiadające się dziecko zachowa się niestandardowo – co może być związane z emocjami, których doświadcza.
Książkę uważam za niezwykle ważną i potrzebną na rynku wydawniczym. Stanowi ona znakomite kompendium wiedzy i praktycznych wskazówek dla dziecka i towarzyszących mu osób dorosłych. Wydana została jako jedna z trzech w serii. Kolejne tytuły to „Dziesięć kroków do świętości” oraz „Modlitwa dzieci”. Gorąco polecam!

Dodaj cytat z książki Moja pierwsza spowiedź