Dobry „zły” liberalizm

Okładka książki Dobry „zły” liberalizm
Stanisław Michalkiewicz Wydawnictwo: Von Borowiecky biznes, finanse
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Von Borowiecky
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788387689841
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Myślozbrodnie, czyli manifest ciemnogrodu Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz
Ocena 6,7
Myślozbrodnie,... Jarosław Kornaś, St...
Okładka książki Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach Witold Gadowski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Krzysztof Kawęcki, Ireneusz Lisiak, Paweł Lisicki, Stanisław Michalkiewicz, Leszek Pietrzak, Leon Popek, Michał Siekierka, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, Łukasz Warzecha, Paweł Zdziarski, Leszek Żebrowski
Ocena 8,2
Wołyń bez mitó... Witold Gadowski, Ta...
Okładka książki Alfabet idei. Tom II Jarosław Kornaś, Stanisław Michalkiewicz
Ocena 10,0
Alfabet idei. ... Jarosław Kornaś, St...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
207 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Stanisław Michalkiewicz znany jest jako konserwatywny publicysta, który pomimo wielu wydanych książek nie osiągnął – jak się wydaje – statusu medialnego celebryty jak kilku jemu podobnych. Może to i lepiej, bo dzięki temu odnosi się wrażenie, że większą wagę przywiązuje on do merytorycznego przekazu zamiast emocjonalnego oddziaływania. Dokładnie tak jest z „Dobrym „złym” liberalizmem”. Jest to książka z gatunku podręcznika podstaw polityki społecznej i ekonomicznej, który napisano rzeczywiście w taki sposób, aby maksymalnie prosto i zrozumiale wyłożyć fundamenty ideologii (choć może to zbyt mocne słowo) liberalnego konserwatyzmu. Na co dzień, w politycznej gorączce i w trakcie pobieżnego analizowania wydarzeń społecznych, często gdzieś gubi się znaczenie elementarnych pojęć, które powinien znać i jakimi operować powinien konserwatysta. Michalkiewicz zaspokaja tę potrzebę.
Książka podzielona jest na tzw. szkice, czyli kilku-kilkunastostronnicowe felietony, gdzie od początkowych pojęć przechodzimy do bardziej złożonych kwestii i zapoznajemy się zarówno z wykładnią, nazwijmy to, formalną jak i opiniami autora. Jako wolnościowiec, wolnorynkowiec i osoba o nastawieniu pozytywistycznym, Michalkiewicz dużą wagę przywiązuje do praw naturalnych, niezależności każdego z obywateli oraz istotnej roli silnej gospodarki w budowie silnego (a co się z tym wiąże – bezpiecznego) państwa. Z jednej strony jest to typowy elementarz, ale z drugiej pozwala usystematyzować wiedzę na tematy, które często absorbują uwagę wszelkiej maści społeczników i ludzi zaangażowanych politycznie.

Dużą zaletą jest prosty język publikacji. „Dobry „zły” liberalizm” czyta się szybko, przyjemnie i posiada kilka fragmentów, do których warto wracać, a najlepiej dobrze zapamiętać i wziąć sobie do serca. Autor nie sięga po teorie ekonomiczne, wiele tematów upraszcza, nie wymaga znajomości skomplikowanych modeli politycznych, a mimo to przekazuje sporą porcję konkretnej wiedzy. Niektóre sprawy okazują się wręcz trywialnie proste do zrozumienia kiedy dobrze pojmie się podstawy, choć w kilku miejscach Michalkiewicz zdaje się wyciągać niepełne wnioski (fakt, sam przyznaje że są to jedynie jego autorskie hipotezy).
Główna wada to strona techniczna. Jak już zauważono książka albo nie przeszła przez korektę albo była ona mocno niekompetentna, gdyż roi się od literówek i różnego rodzaju błędów literackich. Nieco psuje to lekturę, ale jeżeli przymknie się oko na te niedopracowania skupiając na samym przekazie, to z pewnością nie będzie to czas stracony.

Stanisław Michalkiewicz znany jest jako konserwatywny publicysta, który pomimo wielu wydanych książek nie osiągnął – jak się wydaje – statusu medialnego celebryty jak kilku jemu podobnych. Może to i lepiej, bo dzięki temu odnosi się wrażenie, że większą wagę przywiązuje on do merytorycznego przekazu zamiast emocjonalnego oddziaływania. Dokładnie tak jest z „Dobrym „złym”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    327
  • Przeczytane
    266
  • Posiadam
    76
  • Teraz czytam
    10
  • Ekonomia
    7
  • Ulubione
    7
  • Polityka
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Do kupienia
    3
  • Publicystyka
    3

Cytaty

Więcej
Stanisław Michalkiewicz Dobry „zły” liberalizm Zobacz więcej
Stanisław Michalkiewicz Dobry „zły” liberalizm Zobacz więcej
Stanisław Michalkiewicz Dobry „zły” liberalizm Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także