Kawafis. Świat poetycki

Homini
2013-01-01
2013-01-01
Kawafis Aleksandra Poezja grecka Literaturoznawstwo

Przystępne wprowadzenie w świat poezji jednego z najsłynniejszych poetów XX wieku. Hajduk przedstawia zarys biografii Kawafisa, ale - zgodnie z tytułem - skupia się na jego wierszach. Grupuje je tematycznie (filozofia, historia, ciało),opisuje zakorzenienie poety w Aleksandrii (historycznej i jemu współczesnej) i przybliża jego przeżywanie przeszłości (bliskiej i historycznej) która poprzez pracę pamięci, wyobraźnię i liczne lektury została wskrzeszona w tych utworach.

Hajduk ukazuje twórczość Kawafisa jako konsekwentnie projektowane przez całe życie dzieło - kanon poety (mieszczący się w tomie liczącym ostatecznie 154 wierszy) konstruowany był niby bizantyjska mozaika, a każdy element ma swoje miejsce i buduje większy obraz. Selekcjonowanie utworów i ich poprawki trwały dosłownie do samego końca, ostatni datuje się na dwa dni przed śmiercią poety.

Kanon Kawafisa tworzony był przez niego bez chęci doczesnego rozgłosu (zresztą nie doczekał się publikacji za życia),ale z pełnym przekonaniem o jego wartości i z wielką artystyczną samoświadomością. Umiar, dyscyplina i flaubertowska obsesja doskonałości pozwoliły aleksandryjskiemu poecie stworzyć dzieło pojemne i lakoniczne, klarowne i zarazem wyrafinowane, na kształt dawnych epigramatów.

Krótkie, a interesujące wprowadzenie w poetycki świat Kawafisa. Poza tym swoisty hołd złożony prof. Stanisławowi Stabryle. Dla mnie osobiście ciekawa przede wszystkim przez wzgląd na specyficzne korzystanie ze wzorów antycznych i oryginalne spojrzenie na kulturę starożytnej Grecji.

• Poezja
  • XIX wiek