Mazurek Dąbrowskiego

Bajka
2014-05-22
2014-05-22
hymn

Już od pierwszych stron autorka wspomina o jednym z podstawowych błędów, popełnianych podczas śpiewania hymnu, a potem obala mity i odkrywa tajemnice, które narosły wokół tej pieśni. Ta wnikliwa pozycja to coś, co powinien przeczytać każdy Polak, to książka, która powinna znaleźć się w każdej szkole i być źródłem rzetelnej wiedzy o hymnie.

Podział książki na dwie części to idealne rozwiązanie dla młodszych i starszych czytelników. Z pierwszej części czerpać mogą wszyscy, druga, jak sam tytuł wskazuje, jest dla wnikliwych, których interesują jeszcze bardziej wątki historyczne, nazwiska ważnych postaci, czy też poszerzone kalendarium powstania hymnu.

Wyjątkowe ilustracje, zdjęcia, nuty, ustawy związane z hymnem, wyjaśnienia trudnych słów, ludzie związani z hymnem, a nawet kody QR, dzięki którym odsłuchamy nasz hymn... To prawdziwe kompendium wiedzy, w którym znajdziecie wszystko.

A jeśli sami nie rozumiecie pewnych słów, ich znaczenia, historii zawartej w słowach hymnu, macie problem z wytłumaczeniem dziecku pewnych wątków, uszeregowaniem własnej wiedzy na ten temat, to jest to również książka dla Was.

Czytając tę książkę usłyszałam od dzieci pytanie: czy jest też taka książka o fladze i godle?
No właśnie, nie ukrywam, że takie wypełniłyby kolejne luki.

Podział książki na dwie części to...

Są takie pieśni, które powinien znać każdy i z dumą wyśpiewywać ich słowa, z drżeniem serca i radością, iż mogą one swobodnie nieść się po zakątkach naszego wolnego kraju.

Są takie książki, które powinny znaleźć się w każdym domu i placówce edukacyjnej, by ubogacać młode pokolenie w postawie patriotycznej i budować ich narodową tożsamość.

Jest publikacja, która w doskonały sposób spaja te dwie powinności – „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” Małgorzaty Strzałkowskiej.

Przybrana w barwy narodowe, z bohaterem pieśni wiodącym – niegdyś patriotów do boju o wolność, dziś wskazujący czytelnikom kierunek, w którym powinni podążać na drodze swego patriotycznego rozwoju. Składa się z dwóch części – pierwszej, w której omówiona została historia powstania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która w następstwie swej popularności została po wiekach oficjalnie uznana za polski hymn narodowy już pod tytułem Mazurek Dąbrowskiego. W części tej autorka pochyla się szczegółowo na interpretacji każdej z czterech zwrotek i refrenie hymnu. A kończy wycieczką do Muzeum Hymnu Narodowego. W drugiej części – dla wnikliwych, Strzelecka rozbudowuje kalendarium zdarzeń, które doprowadziły omawianą pieśń do miana hymnu i pochyla się szczegółowo nad dwiema pominiętymi zwrotkami tegoż utworu.

Tekst jest wnikliwy, interesujący i bardzo przystępny. Ale przede wszystkim jest bardzo uniwersalny, bo trafi i zachwyci zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Wzbogacają go pełne dynamiki i wyrazistości, odzwierciedlające powagę opracowania i natchnione patriotyczną dumą ilustracje Adama Pękalskiego.

Książkę wzbogaca również treść Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, zapis nutowy hymnu, sylwetki osób szczególnie związanych z hymnem, treść pierwotnej wersji hymnu i jego obecnie obowiązujące brzmienie.

Autorka wykonała ogromną pracę badawczo-poszukiwawczą by oferować nam rzetelną wiedzę o pieśni, która powinna z dumą spływać z naszych ust i grać nam w sercu, w każdej ważnej dla kraju chwili.

Pozycja obowiązkowa! Zwłaszcza, że jak się okazuje wiele osób śpiewa hymn błędnie…

Jest publikacja, która w...

Jesteście już na tym etapie rodzicielstwa, gdy uczycie dzieci hymnu narodowego? W listopadzie mój starszy syn miał takie zadanie w szkole i ćwiczył w domu całymi godzinami. Oczywiście, przedszkolak natychmiast podłapał i śpiewał razem z bratem, myląc i przeinaczając słowa, bo bądźmy szczerzy, do najłatwiejszych one nie należą. Pamiętam, że usiadłam wtedy z nimi i zwrotka po zwrotce tłumaczyliśmy sobie tekst, wspierając się panem google. W efekcie okazało się, że dopiero jako dorosła kobieta, TAK NAPRAWDĘ wsłuchałam się w tekst „Mazurka Dąbrowskiego” i odkryłam go na nowo.

„Mazurek Dąbrowskiego” to książka, która będzie nieocenionym wsparciem przy nauce hymnu, ale też ogólnie - w kształtowaniu świadomości patriotycznej dzieci. To już jej trzecie wydanie, wyjątkowe, bo uzupełnione, rozszerzone i wzbogacone o kody QR z unikatowymi nagraniami historycznych wersji hymnu.

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, zatytułowana „Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien” to świetne zestawienie najważniejszych informacji. Znajdziecie tu, przystępnie opisane tło historyczne powstania hymnu i związane z nim kalendarium. Autorka szczegółowo omawia cztery zwrotki i refren oraz zasady zachowania podczas wykonywania „Mazurka Dąbrowskiego”, a na sam koniec zabiera nas na wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Druga część ma tytuł „Dla wnikliwych” i tutaj znajdziemy już bardziej obszerne informacje, m.in. tekst dwóch pominiętych zwrotek, bardzo szczegółowe kalendarium, omówienie innych utworów, które pełniły w historii rolę hymnu narodowego i sylwetki osób, szczególnie z hymnem związanych.

W książce znajdziecie też fragment ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz zapis nutowy oficjalnego tekstu muzycznego hymnu państwowego.

Moim chłopcom bardzo spodobała się też możliwość zeskanowania umieszczonych w książce kodów QR i posłuchania nagrań z historycznymi wersjami hymnu.

Książka ma twardą oprawę i piękne ilustracje Adama Pękalskiego! Warto ją mieć!

Małgorzata Strzałkowska to jedna z czołowych pisarek Wydawnictwa Bajka (przynajmniej ja mam takie wrażenie). Pokazywałam wam już dziś niezwykły tryptyk jej autorstwa. Z niemniejszą przyjemnością przedstawiam wam tę książkę. Tak! Nie mylą was oczy! To książka opowiadająca o najważniejszej pieśni w życiu każdego Polaka. Autorka poświęciła cały rok na weryfikację źródeł, szukanie powiązań oraz analizę faktów i mitów narosłych wokół naszego hymnu narodowego.

Zna go właściwie każdy, ale czy potrafi poprawnie zaśpiewać? Szczerze wątpię. Czytając odkryłam, że sama się mylę i zamiast "kiedy" używam "póki". A to nie jedyny częsty błąd!

Książka została świetnie skonstruowana. Autorka podzieliła ją na dwie części. W pierwszej znalazła się wiedza obowiązkowa, czyli to, co każdy Polak powinien wiedzieć o własnym hymnie. W drugiej zaś zamieszczono informacje dodatkowe. Przeczytamy tam chociażby o dwóch zwrotkach, które w pieśni stworzonej przez Józefa Wybickiego były, ale z biegiem czasu zostały pominięte i dziś oficjalnie nie są częścią hymnu. Nie zabraknie też wzmianki o tym, jakie utwory na przestrzeni lat służyły rodakom za hymn państwowy.

Cześć pierwsza to dokładna analiza każdej zwrotki i refrenu. Obfituje ona w mnóstwo faktów i ciekawostek. Przywołuje i przybliża postacie oraz wydarzenia historyczne związane z hymnem. A wszystko to napisane jest doskonałą prozą, jaką posługuje się pani Strzałkowska.

Do książki dołączona została płyta, na której znajdziecie cztery niezykle wykonania Mazurka Dąbrowskiego!

To wspaniała propozycja dla wszystkich historycznych pasjonatów, zapalonych patriotów i zwykłych ludzi, ciekawych własnych korzeni i przeszłości narodu. Świetnie też sprawdzi się, jako prezent 🙂

A ty potrafisz poprawnie zaśpiewać hymn?

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Idealna książka na prezent za wyniki szkolne - nie jakieś bajki, nie jakieś atlasy ptaków, ale właśnie książka o hymnie narodowym! I to największej obecnie mistrzyni - Małgorzaty Strzałkowskiej. Pani Małgorzato, ukłony i brawa.

Książka bardzo dobrze opisuje dzieciom podłoże historyczne i okoliczności powstania hymnu, a także wskazuje na ilustracjach (świetna robota Adam Pękalski) miejsca i osoby szczególnie związane i kojarzone z hymnem. Myślę, że na lekcjach historii traktuje się ten temat pobieżnie, dlatego świadomość historyczna o naszym hymnie jest tak mała. Jeśli możemy ją zwiększyć poprzez książki - to ja gorąco zachęcam do kupienia tej pozycji w ramach prezentów, albo nagród w konkursach.

Część 1 książki to podstawowa wiedza, z którą powinny wyjść ze szkoły dzieci po podstawówkach. Część druga to szczegółowa analiza, która wymaga pochylenia się nad treścią, jednak równie ważna!

Osobiście cieszę się, że posiadam tę książkę w domu, bo będziemy do niej wracać przy okazji najważniejszych świąt narodowych.

Książka bogata w informacje podane zwięźle i konkretnie. Podoba mi się to bo jest w stanie trafić nawet do małych czytelników.
Dzięki książce poznamy zarówno historię powstawania naszego hymnu jak i osoby z nim związane od samego początku.
Do tego interpretacja zwrotek i refrenu zadowoli ciekawskich.
Oprócz Mazurka Dąbrowskiego znajdziemy też teksty innych utworów, które pełniły ważną rolę w naszej historii.

Polecam i zalecam każdemu kogo interesuje historia naszych symboli narodowych.

Do tego interpretacja zwrotek i refrenu zadowoli ciekawskich.
Oprócz Mazurka Dąbrowskiego znajdziemy też teksty innych utworów, które...

Wspaniała!

Książka, która jest pięknie wydana w dużym formacie. Podzielona na dwie części: co powinien wiedzieć każdy Polak i część dla wnikliwych. Jest w niej zawarty oryginalny rękopis Józefa Wybickiego, dołączona jest tez do książki płyta, na której m.in. można posłuchać melodii z pozytywki wygrywająca Mazurka Dąbrowskiego. Jest to eksponat - zegar gabinetowy z muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Wszystko jest zgrabnie i zwięźle opisane, dołączone są ilustracje i fakty historyczne. Osoby związane z hymnem i utwory, pełniące w historii role polskiego hymnu narodowego.
Idealna na prezent, dla każdego. Taki mały domowy podręcznik.

Cofnęłam się na chwilę w czasie i wzruszyłam.
Bardzo polecam, - dla małych i dużych :)

Wspaniała!

2089

Świetna, unikatowa pozycja. Wyczerpujące kompendium wiedzy na temat naszego narodowego hymnu. Książka dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wzbogaca wiedzę i rodzi szacunek dla tego symbolu polskości.

Rewelacja, wspaniale wydane, w sposób przystępny podane wszystkie informacje. Mamy hymn rozebrany na czynniki pierwsze, mamy otoczkę historyczną. Pozycja obowiązkowa.

• 1aa) Książki do kupienia
  • Książki moich dzieci
  • Dzieciowe
  • 3. Chcę w prezencie ;-)

Dodaj cytat z książki Mazurek Dąbrowskiego