Uchodźcy polscy ze związku Sowieckiego 1942 - 1950 T. 8

Okładka książki Uchodźcy polscy ze związku Sowieckiego 1942 - 1950 T. 8
Janusz Wróbel Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej powieść historyczna
311 str. 5 godz. 11 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
311
Czas czytania
5 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389078308
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Heroes of our Freedom Polish and American military traditions in the 20th Century Piotr Chmielowiec, Janusz Wróbel
Ocena 0,0
Heroes of our ... Piotr Chmielowiec, ...
Okładka książki Z dziejów polskiej emigracji politycznej po 1939 roku : ludzie, struktury, idee Małgorzata Choma-Jusińska, Krzysztof Kaczmarski, Patryk Pleskot, Milena Przybysz-Gralewska, Jan Wiktor Sienkiewicz, Rafał Sierchuła, Jacek Tebinka, Krzysztof Tochman, Marek Wierzbicki, Robert Witalec, Łukasz Wolak, Janusz Wróbel, Maciej Żuczkowski
Ocena 10,0
Z dziejów pols... Małgorzata Choma-Ju...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
168
159

Na półkach: ,

Wyczerpująca monografia na temat polskich imigrantów, którzy w czasie II wojny światowej, uwolnieni z łagrów sowieckich na mocy porozumienia Andersa ze Stalinem, znaleźli schronienie na terenie Blisko i Dalekowschodnich krajów.
Szczegółowo opisane są trasy wędrówki i organizacja życia Polaków na obczyźnie. Każdy z krajów udzielających Polakom schronienia (czyli Iran, Indie, kraje afrykańskie, należące do kolonii brytyjskiej, Meksyk, a także Nowa Zelandia) ze względu na swoją specyfikę stworzyły odmienne warunki życia dla Polaków i ich rodzin. We wszystkich tych miejscach jednak Polacy mogli liczyć na przychylne traktowanie i wszechstronną pomoc. Warto o tym pamiętać w świetle współczesnej dyskusji nad losami imigrantów z Erytrei, Syrii i innych krajów, zmierzających w stronę Europy Zachodniej.
Szczególnie na tym tle wspaniałomyślnie wypadł rząd Nowej Zelandii, który w całości wziął na siebie koszty utrzymania polskich imigrantów.
Polacy, dzięki wsparciu polskiego rządu na uchodźstwie, byli świetnie zorganizowaną grupą imigrantów. W każdym obozie zapewniona była darmowa opieka zdrowotna i szkolnictwo, finansowane w całości z kredytów zaciąganych u sojuszników przez rząd polski.
Obecnie szacuje się, że wraz z armią Andersa, Związek Radziecki opuściło niemal 140 tys. polskich uchodźców. Nie wszyscy oni po zakończeniu wojny chcieli wracać do rządzonego przez komunistów kraju. Wielu z nich pozostało w swoich nowych ojczyznach lub wyjechało do krajów Europy Zachodniej.
Rząd polski nigdy nie spłacił swoich kredytowych zobowiązań zaciągniętych na uchodźców wobec rządów naszych sojuszników. Jedynie rządowi Wielkiej Brytanii udało się odzyskać 3 mln dolarów w złocie, ze złota, pochodzącego z majątku rządu polskiego na uchodźstwie, przechowywanego w bankach brytyjskich.
Polacy imigrantami, czyli zapomniana część naszej historii.
Nie tylko dla pasjonatów historii.

Wyczerpująca monografia na temat polskich imigrantów, którzy w czasie II wojny światowej, uwolnieni z łagrów sowieckich na mocy porozumienia Andersa ze Stalinem, znaleźli schronienie na terenie Blisko i Dalekowschodnich krajów.
Szczegółowo opisane są trasy wędrówki i organizacja życia Polaków na obczyźnie. Każdy z krajów udzielających Polakom schronienia (czyli Iran,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Z biblioteki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uchodźcy polscy ze związku Sowieckiego 1942 - 1950 T. 8


Podobne książki

Przeczytaj także