Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa

Okładka książki Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa
Simon Baron-Cohen Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Mistrzowie Psychologii
Tytuł oryginału:
The Science of Evil: On Empathy and the Origins of Cruelty
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2014-05-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-05
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362122677
Tłumacz:
Agnieszka Nowak
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki LEGO® w terapii autyzmu Daniel B. LeGoff, Simon Baron-Cohen, Gina Gómez de la Cuesta, G.W. Krauss
Ocena 0,0
LEGO® w terapi... Daniel B. LeGoff, S...
Okładka książki Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu. Zeszyt ćwiczeń dla nauczycieli i rodziców Simon Baron-Cohen, Julie Hadwin, Patricia Howlin
Ocena 8,3
Jak uczyć dzie... Simon Baron-Cohen, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
246 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
570
322

Na półkach: ,

Wiemy, iż zło istnieje, jednak czy kiedyś zastanawialiście się nad przyczynami jego występowania? Czy znacie jego prawdziwą definicję? Czy można je wyjaśnić naukowo? Świat religii – świat wierzeń podaje nam gotowe definicje. Jesteś zły, gdyż kusi Cię/jesteś we władaniu: szatana, diabła, lucyfera.
"Wiara w nadnaturalne pochodzenie zła jest zbyteczna. Ludzie sami umieją się zdobyć na każdą niegodziwość." Joseph Conrad
Jednak co się stanie, gdy spojrzymy na pojęcie zła inaczej? Poprzez pryzmat wad i zaniedbań: biologicznych, społecznych i środowiskowych? Co jeśli to niezdolność do empatii, do umiejętności myślenia, odczuwania i spojrzenia na sprawę z perspektywy innej osoby, jest idealną definicją zła. Osoba nie posiadająca tych umiejętności jest emocjonalnie niestabilna, niedorozwinięta, więc inaczej pojmuje swoje zachowania, działania i słowa. To co dla Nas jest „złe” dla niej jest czymś normalnym. To co dla Nas jest nie do przyjęcia, ona uważa za logiczne. Przykłady możemy znaleźć wszędzie: wojny, morderstwa, wyśmiewanie, bicie, maltretowanie.
„Zło zależy od punktu widzenia.” Anne Rice, Wywiad z wampirem
To empatia hamuje agresywne zachowania. Bo czy normalny mężczyzna zgwałci kobietę, pamiętając o tym jak czułaby się jego siostra czy matka w takiej sytuacji? Oczywiście wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, podobnie jak wiele sytuacji nie jest tak jednoznacznych, gdyż dochodzi wiele innych czynników. Do tego możemy pokusić się o stwierdzenie, iż niekoniecznie zło budzi zło, bo czy każde maltretowane dziecko powiela błędy rodziców? Jednak są to zagadnienia, które według mnie warto rozważyć.
„Każde środowisko jest dobre i złe zarazem.” Antoni Kępiński
Według Simona Barona-Cohena nie tylko środowisko, ale i nasze biologiczne uwarunkowania tworzą z ludzi potwory. To brak hamulców, brak empatii – chwilowy, częściowy lub całkowity: skłania Nas do czynienia zła, którego w danym momencie tak nie postrzegamy.
Teoria zła to literatura faktu, która przedstawia ciekawą teorię, popartą wieloletnimi badaniami i przykładami. Autor skupiając się na zaburzeniach borderline, psychopatii, autyzmie oraz zespole Asparegera, próbuję przekonać czytelnika, do tego by spojrzał na pewne zachowania inaczej, by szukał odpowiedzi na pytanie „dlaczego ludzie postępują źle?”, a nie tłumaczył je zwrotem „bo tak”. Książka jest naprawdę bardzo dobra, choć rozdziały dotyczące typowo biologicznych i genetycznych aspektów empatii nie interesowały mnie w ogóle, to znalazłam w niej wiele interesujących informacji. Napisana jest w sposób dość przystępny, a użyte przykłady do zaprezentowania osób z zerowym poziomem empatii przedstawione są niezwykle ciekawie. 2 dodatki do powieści czyli: możliwość obliczenia własnego współczynnika empatii oraz dodatek opisujący jak rozpoznać osobę zero-negatywną spowodowały, iż nie raz myślałam: „o kurcze znam taką osobę”.
Niestety, w dzisiejszych czasach wzrasta znieczulica, brak w ludziach jest empatii. Zapominamy, iż nasze zachowania mogą zranić bliskie czy obce osoby. Dlatego uważam, że problem sam w sobie jest wart uwagi.
Teoria zła to powieść dla każdego, kto lubi tego typu tematykę. Powieść zawiera wiele przykładów oraz fajnie napisane podsumowanie, które pozwala zrozumieć ogólny zamysł autora. Ponadto Simon Baron-Cohen nie chce nas przekonywać na siłę, a raczej zmienić Nasz sposób myślenia. Lektura, którą gorąco polecam!
„W rzeczy samej, nic nie jest złem ani dobrem samo przez się, tylko myśl nasza czyni to i owo takim.” William Shakespeare, Hamlet, akt II, scena 2
- See more at: http://mkczytuje.blogspot.com/2014/09/recenzjaopinia-simon-baron-cohen-teoria.html

Wiemy, iż zło istnieje, jednak czy kiedyś zastanawialiście się nad przyczynami jego występowania? Czy znacie jego prawdziwą definicję? Czy można je wyjaśnić naukowo? Świat religii – świat wierzeń podaje nam gotowe definicje. Jesteś zły, gdyż kusi Cię/jesteś we władaniu: szatana, diabła, lucyfera.
"Wiara w nadnaturalne pochodzenie zła jest zbyteczna. Ludzie sami umieją się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    606
  • Przeczytane
    307
  • Posiadam
    87
  • Psychologia
    24
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2019
    7
  • Popularnonaukowe
    6
  • E-book
    6
  • Do kupienia
    4

Cytaty

Więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także