bajki, współczesne, brutalne
Vertica

Osiem współcześnie napisanych bajek – każda przez inną autorkę (i jednego autora). Niektórych bajek nie opowiada się dzieciom na dobranoc. Bo są zbyt brutalne, bo zbyt obnażają prawdę, bo młody człowiek nie jest dostatecznie ukształtowany. Śpiąca Królewna, zamiast zostać obudzona przez Księcia i wieść dostatnie życie u boku ukochanego, zostaje zgwałcona, rodzi dwójkę dzieci i nigdy się nie budzi. Bajki, które będziecie mieli okazję przeczytać, to historie, którym bliżej do bajek pierwotnych aniżeli tych współczesnych, ugładzonych i wyidealizowanych.

Choć w oryginale wilk pożera babcię, zostawiając krew i mięso, które później pałaszuje Czerwony Kapturek – który nie dość, że zjada własną babcię, to zostaje przez wilka pożarty – obecnie mówi się, że historia skończyła się dobrze i wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Siostry Kopciuszka, chcąc zmieścić swoją stopę w bucie, obcinają sobie palce, przez co Książę każe gołębiom wydłubać im oczy.

Publikacja jest zbiorem prac napisanych na konkurs „Dawno, dawno temu”, który został zorganizowany przez grupę Prozaicy. Jury – w skład którego weszli członkowie redakcji czasopisma Proliteracja: Dagmara Bator, Paulina Anna Peycka, Daniel Czepiński, Emilia Nowak – wybrało osiem najlepszych, ich zdaniem, tekstów, które zasłużyły na wyróżnienie. Wspólnymi siłami – Marty Głuszek zajmującej się składem, Pauliny Anny Peycki i jej adiustacji, Anny i Marty Michalskiej, które stworzyły okładkę – zostało stworzone dzieło, które trzymacie w rękach, będące wynikiem pracy zarówno Prozaików, jak i samej Proliteracji.

źródło opisu: http://www.ebooks43.pl/ksiazka,33,dawno-dawno-temu.htm

źródło okładki: http://www.ebooks43.pl/ksiazka,33,dawno-dawno-temu.htm

aczeisa | 2014-12-02
Przeczytana: 02 września 2014

Publikacja powstała, jak nazwa wskazuje, jako antologia pokonkursowa, a zebrane w niej teksty to prace nagrodzone czy też wyróżnione w konkursie organizowanym przez Annę Michalak, założycielkę bloga literackiego Prozaicy; wyboru dokonało jury w składzie odpowiadającym ówczesnej redakcji kwartalnika Proliteracja. Tomik powstał siłami tychże dwóch instytucji, a więc rękami amatorów (w podwójnym tego słowa znaczeniu), toteż nie można nie docenić trudu włożonego w kształt techniczny.

Założenie konkursu było proste: pomyśl o tym, co było dawno, dawno temu... i napisz o tym. Okazało się, że baśń kojarzy się jednak dość jednoznacznie (lub też jedna baśń jest szczególnie atrakcyjna literacko), bo wśród łatwo rozpoznawalnych inspiracji dominował Czerwony Kapturek w różnych wariantach. Ale nie zabrakło odniesień do legendy i baśni ludowej w opowiadaniu o młodym carowiczu, który musi pokonać złego czarnoksiężnika, by odzyskać tron, czy bardziej współczesnej koncepcji antybaśni jako...

mynameism | 2018-09-20
Przeczytana: 04 września 2018

Długo przymierzałam się do przeczytania tej antologii i w sumie żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej – nie nastawiałabym się na coś niesamowitego przez cały ten czas, a teraz to rozczarowanie jest chyba tylko większe.

Rozumiem, że to prace amatorów, ale naprawdę ciężko mi uwierzyć, że niektóre z nich zostały uhonorowane miejscami w pierwszej ósemce. Najbardziej raziło mnie to, że większość wykorzystuje motyw „Czerwonego Kapturka”, chociaż ciekawych baśni, z których można by czerpać jest przecież tak wiele… Co więcej, jedno opowiadanie tak naprawdę nie ma porządnego zakończenia, jedno jest chyba w ogóle nie na temat, a jeszcze inne to zupełny groch z kapustą.
Mogę za to powiedzieć, że na uwagę zasługują na pewno prace, które zajęły miejsce pierwsze, trzecie (choć temu przydałoby się rozwinięcie o chociaż jedną stronę) i czwarte.

Opis publikacji jest bardzo obiecujący, ale sama treść już na kolana nie powala. Gratuluję oczywiście wszystkim laureatom, ale przede wszystkim życzę...

Grieftain | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

Na samym początku muszę dwukrotnie pochylić głowę przed okładką. Po pierwsze, mimo iż to tylko ebook, ta znajduje się na swoim zaszczytnym miejscu. Wielokrotnie spotkałem się już z pozbywaniem się tego teoretycznie zbędnego elementu w wydaniach cyfrowych i nie podobało mi się to ani trochę. Po drugie, jest wspaniała. Nie fascynuje mnie jednak przedstawiona scena ani dobór ciemnych kolorów, wskazujący na nie do końca baśniową treść. Uwielbiam w niej to, że mimo możliwości XXI wieku, nie jest idealna, nie jest wygładzona i nie wygląda jak zdjęcie. Wilk nie ma sierści jak żywy, ani pięknych hipnotyzujących oczu i choć niczego mu nie brakuje, jest surowym szkicem, a nie gotowym dziełem. Czy można było stworzyć trafniejszy obraz dla zbioru opowiadań młodych autorów?

Po dłuższym zachwycaniu się łypiącą na mnie z pierwszej strony bestią zasiadłem do czytania. Od razu zwróciłem uwagę na to, że opowiadania są zamieszczone w kolejności odwzorowującej miejsca zdobyte w konkursie Prozaików....

Izabela | 2018-01-14
Ewelina | 2017-08-23