Majstersztyk

Cykl: Domenic Jordan (tom 2.1)
Wydawnictwo: bookrage.org

Anna Kańtoch powraca do swojego debiutanckiego cyklu, dając kolejną mroczną zagadkę do rozwiązania Domenicowi Jordanowi, z wykształcenia lekarzowi, z zamiłowania zaś badaczowi czarnej magii i demonów. Jordan na prośbę biskupa Malartre'a zagłębia się w sprawę tajemniczego zaginięcia pewnego młodzieńca, którego ostatnio widziano podczas przedstawienia wędrownego sztukmistrza. Czy Wielki Gaston jest jedynie zwykłym kuglarzem, za jakiego się podaje? Czy też na scenie użyto prawdziwej magii?

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: bookrage.prg

Idris | 2019-08-09

Zapraszam na instagram @w.literatkach
Nie do końca jestem pewna jak to opowiadanie znajduje się w linii czasowej. Wnioskuję, po wątku z szukaniem służącego oraz końcowego plot twistu, że dzieje się po wydarzeniach z drugiego tomu, czy mam rację?
Lubię to opowiadanie, przypomina mi pierwszy tom tego cyklu, gdzie Domenic był bardziej mroczny i nieprzewidywalny. Historia opowiada o tajemniczych zaginięciach osób, które brały udział w przedstawieniu magika, Wielkiego Gastona, oraz jego triku nazywanego „Grzesznikiem w klatce”. Wbrew pozorom rozwiązanie tej zagadki nie jest wcale takie proste jak by się wydawało. Intryga jest tak zaawansowanie stworzona, że sama w życiu bym się nie domyśliła, o co dokładnie chodzi. Autorka po raz kolejny mnie zaskoczyła.
A jeżeli chodzi o zakończenie... Cóż, mam wielką nadzieję, że wyjaśni się to i owo w trzecim tomie przygód Jordana.
~Idris

Pierwsze spotkanie z Anną Kańtoch  było owocne, drugie śmiało mogę uznać za udane. Tym razem klimat nieco inny, cięższy i na swój sposób poważniejszy, a sama autorka wraz czytelnikiem postanowiła przenieść się w czasie. Majstersztyk to trzecia odsłona przygód lekarza Domenica Jordana, śledczego-naukowca, który jest  w stanie rozwiązać każdą, nawet najbardziej wyszukaną zagadkę. Do pracy podchodzi na chłodno  i lubi obserwować otoczenie,zawsze licząc na przełom. Główny bohater grzeszy intelektem, tego  samego  nie można napisać o jego umiejętnościach społecznych. Tym razem ma za zadanie odkryć kto jest stoi za śmiercią młodego złotnika Johana Gabriaca, który zmarł w dość niewyjaśnionych okolicznościach niedługo po wzięciu udziału w widowisku sławnego magika Wielkiego Gastona. Kańtoch miesza mrok z świeżością przenosząc akcje swojej książki do  fikcyjnego królestwa Okcytanii.

Do Jego ekscelencji Ipolita Malartre, biskupa Alestry, przybywa młoda kobieta z prośbą o pomoc. Prosi...

zakochana.zaczytana | 2018-11-03
Przeczytana: 2017 rok

Ciekawe śledztwo, mroczna atmosfera, tajemnica, magia i intrygujący detektyw. Wspaniałe opowiadanie dla miłośników opowiadań fantasy, kryminalnych zagadek i Domenica Jordana.

malaskierka | 2018-06-27
Przeczytana: 02 maja 2018

Cykl o "Domenicu Jordanie" składa się z 2 pięknie ilustrowanych tomów i opowiadania dostępnego tylko w formie e-booka. Główny bohater- tajemniczy don Domenic, jest lekarzem, niezwykle inteligentnym i dociekliwym badaczem zdarzeń oraz istot nadprzyrodzonych. Jego przenikliwy, otwarty umysł i sztywna moralność zapewniają mu częste zlecenia od księży by badał niewyjaśnione przypadki. Fabuła utrzymana w mrocznych czasach wiktoriańskich nadaje unikalnego klimatu tajemniczości.

Anna Kańtoch wróciła niedawno na rynek książkowy oferując czytelnikom głównie kryminały, ale nie zapominajmy o jej osiągnięciach w fantastyce. Jej charakterystyczny styl towarzyszył mi poprzez studia. Och... jak dobrze było ponownie zanurzyć się w tym mrocznym i dusznym świecie, który tylko z pozoru wydaje się oświecony promieniem nauki. Jednak z wszelakich kątów wyzierają istoty, które nie mają prawa istnieć. Duchy, klątwy, wilkołaki, demony czy święci, którzy wcale nie przypominają łagodnych, dobrych dusz...

Via | 2017-04-28
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Ciekawa,przyjemna i krótka. Czytało się bardzo dobrze.
Więcej:

Beremis | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Udana nowelka. To mój pierwszy kontakt z Domenicem Jordanow i zachęcający do poznania kolejnych jego przygód. Przyjemny, lekki kryminał, gdzie nauka miesza się z magią. Nie jest źle. Choć mona mieć niedosyt, bo ciężko włączyć się w rolę detektywa, zgadywać kto, co i jak, gdy w grę wchodzi magia łamiąca logikę.

MaciejLiteon Strzępa | 2016-04-21
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Domenic Jordan, warto zapamiętać to nazwisko. Autorka wrzuca nas w świat w którym działa zarówno magia jak i święte oficjum ale mylił by się ktoś kto oczekiwał by typowej w takim uniwersum akcji opartej na magii. Nasz bohater Domenic jest detektywem (może nie do końca ale to chyba najbardziej zbliżone określenie ), prowadzi śledztwo. Im głębiej wnika, tym sprawa zaczyna się bardziej komplikować.
Dawno nie czytałem kryminału osadzonego w takich realiach i o tak nieoczekiwanych zwrotach akcji. Warto znaleźć czas by pogrążyć się w tej lekturze .

Dobra_Komplementarne | 2016-03-22

Do biskupa przychodzi młoda dziewczyna z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej chłopaka. Wszystko na to wskazuje, że zniknął on podczas występów magika zwanego „Wielkim Gastonem”. Jakoże biskup przyjaźni się z Domenicem Jordanem, łatwo się domyślić, że ten szybko zaangażuje się w wyjaśnienie tej sprawy.

Jest to minipowieść lub opowiadanie XXL, podzielone na trzy akty. Główny bohater to Domenic Jordan – lekarz, poza tym badacz demonów i czarnej magii. Teoretycznie to 3. część przygód Jordana, z tym, że dwie wcześniejsze to zbiory opowiadań. Co do chronologii, nie trzeba czytać po kolei.

Zaskoczyło mnie trochę to, że mam do czynienia z kryminałem. Kryminałem zanurzonym w nietypowym sosie: magiczno-średniowieczno-demonicznym.
Fikcyjne państwo, fikcyjne miasto Alestra, fikcyjna dzielnica Cambola – najgorsza w mieście. Ogółem smród, brud, ubóstwo. Części miasta grozi akurat powódź; woda ciągle gdzieś się przewija, co widać w opisach. Spływają nią ulice, porywając po drodze wszelkie śmieci...

Siemomysła | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 11 października 2015

Bohater zdecydowanie na tak. Ma w sobie coś, co mi każe sięgnąć po wcześniejsze opowiadania, żeby sprawdzić, czy moje wrażenie ma poparcie w faktach ;) Intryga logiczna, a przy okazji nieoczywista. Trochę brakowało mi świata, ale przecież trudno przedstawiać świat znany z wcześniejszych opowiadań. To nie ten typ relacji z tekstem, który można określić mianem fajerwerków, ale jednak lektura zdecydowanie przyjemna.

miharu | 2015-09-20
Przeczytana: 19 września 2015

Domenic Jordan pojawiał się już dwukrotnie jako protagonista książek Anny Kańtoch. Pisarka wraca do tego bohatera w niniejszej minipowieści czy też dłuższym opowiadaniu. Jordan nic nie stracił ze swego specyficznego uroku - nadal jest inteligentnym, nieco zblazowanym i chłodnym śledczym z zacięciem naukowym. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym państwie Okcytania, przypominającym Francję w czasach XVII/XVIII wieku. Podczas występu magika Wielkiego Gastona znika młody złotnik, Gabriac. Śledztwo w tej sprawie zleca Jordanowi jego protektor, biskup Malartre.
Bardzo miła lektura, orzeźwiająca niczym wspaniały deser po niestrawnym obiedzie (książki pewnego autora, które niedawno miałam nieprzyjemność poznać;).