Cześć, Księżniczko!

Okładka książki Cześć, Księżniczko! Blue Jeans
Okładka książki Cześć, Księżniczko!
Blue Jeans Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Klub outsiderów (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Klub outsiderów (tom 1)
¡Buenos días, princesa!
Jaguar
2014-03-19
2014-03-19

Całkiem przyjemne czytadło na urlop. Choć do wieku nastolatki już mi ciut daleko to jeszcze pamiętam niektóre rozterki.
Pomysł Autora jest bardzo ciekawy. Opowiada o szóstce nastolatków, których połączyło wzajemne odrzucenie przez rówieśników. Gdyby się nad tym zastanowić to w momencie, w którym poznajemy głównych bohaterów chyba taka zażyłość nie mogłaby powstać. Jak powstał Klub dowiadujemy się z kilku rozdziałów, zgrabnie wplecionych przez Autora, które przenoszą nas do przeszłości i pozwalają poznać historię przyjaciół. W miarę upływu czasu stopniowo daje się zauważyć pewien podział pomiędzy nastolatkami. Niestety odczuwam to znowu jako podział na tych "lepszych" i "gorszych"- w tym przypadku bardziej i mniej przebojowych.
Książka nie należy do lektur ambitnych ale biorąc ją z półki w bibliotece nie spodziewałam się, że taka będzie. Raczej nie przeczytałabym jej drugi raz ale zakończenie jest na tyle zaskakujące, że chętnie sięgnę po drugą część, traktując ją jako przyjemne oderwanie od rzeczywistości.

Ta książka opowiada o perypetiach nastolatków. Na szali wisi miłość i przyjaźń. U mnie problem był taki, że jedną część bohaterów lubiłam, drugą już nie tak bardzo. Mówię o Marii, Ester i Bruno. Ta trójka bardzo przypadła mi do gustu, bo są to postacie bardzo sympatyczne i miło się o nich słuchało. Przeciwieństwem były Elizabeth i Valeria, których zachowanie bardzo mnie denerwowało (głównie Eli) jako, że nasze bohaterki nie odróżniają miłości od zakochania, zakochania od pożądania i pożądania od miłości. Dlatego mówią o wielkiej miłości, a wykazują tylko pożądanie czy zauroczenie. Jest to ciężka do zniesienia cecha. Oprócz tego nasi bohaterowie mówią, że szukają poważnego związku, a po chwili ukrywają swój związek przed rodzicami. Zachowanie godne 14 latka. Jest jeszcze Raul, którego nie mogę zaliczyć do żadnej ze stron, ponieważ jest całkiem dobrą postacią, ale trzyma się cały czas z Eli i Valerią, co tłumi jego potencjał. Moją ulubioną postacią z tej książki jest zdecydowanie Cesar, który zawsze dodaje powiew świeżości do historii i wywołuje sympatię. Naprawdę chciałabym spotkać takiego zarąbistego chłopaka jak on ;D.
Słabe jest też to, że książka skupia się na życiu Valerii, a przynajmniej jest to główny nurt. No właśnie. Ja bym chętnie więcej posłuchała o życiu Ester, czy nawet Raula.
Zakończenie było naprawdę niespodziewane i szokujące. Jest to zdecydowanie fajna książka, ale nic się nie stanie jak ją pominiecie. Książka idealna na plażing

Książka rewelacyjna.Najlepsza książka którą czytałam. A koniec jest niesamowicie zaskakujący

Miłość, przyjaźń i ... kłopoty!
Raul to przystojniak i urodzony lider.
Valeria, choć wciąż walczy z nieśmiałością, ma dar zjednywania sobieludzi.
Eli jest przebojowa i szturmem idzie przez życie.
Maria to marzycielkai cicha obesrwatorka, czujnie przyglądająca się światu zza szkieł okularów.
Nieszczęśliwie zakochany Bruno próbuje jakoś skleić na nowo rozbite serce, natomiast urocza, grzeczna Ester jest w istocie małą diablicą w anielskiej skórze.

Do tej pory ich przyjaźń wychodziła zwycięsko ze wszystkich prób. Ale życie niesie nowe wyzwania, a wśrod nich miłość, która może nieźle namieszać nawet wśrod najbliższych przyajciół!

Książka strasznie zagmatwana, ciągnie się niemiłosiernie i można pogóbić się w wontku. Za dużo w niej "głównych" bohaterów. Niektóre historie w niej opisane nudne, jednak zakończenie książki bardzo zaskakuje.
Ogólnie książka nie należy do takich, które bym chciała przeczytać jeszcze raz.

Miłość, przyjaźń i ... kłopoty!
Raul to przystojniak i urodzony lider.
Valeria, choć wciąż walczy z nieśmiałością, ma dar zjednywania sobieludzi.
Eli jest przebojowa i szturmem idzie przez życie.
Nieszczęśliwie zakochany Bruno próbuje jakoś skleić na nowo rozbite serce,...

Po dziesiątkach przeczytanych powieści z gatunku paranormal romance ma się ochotę na coś zupełnie innego. Przychodzi czas na książkę młodzieżową – poruszającą problemy z rodzicami, szkołą, przyjaźnią czy miłością.
[...]
Książka przepełniona jest refleksjami. Szczególnie zauważają je docelowi adresaci – młodzi ludzie, a rówieśnicy bohaterów. Postacie niejednokrotnie musza wybierać pomiędzy miłością a przyjaźnią, jak i stawać przed trudniejszymi decyzjami, takimi jak zamieszkanie u taty czy mamy. Cześć, księżniczko okazało się lustrem, w którym nastolatek powinien zobaczyć cząstkę siebie, jak również otaczających go ludzi.
[...]

Polecam młodszym i starszym! Cześć, księżniczko to kawał dobrej literatury, która pozwoli się zrelaksować. Bardzo się cieszę, że już wkrótce pojawi się drugi tom zatytułowany Byle się nie… zakochać. Te czterysta dwadzieścia stron to zdecydowanie za mało.

Pełna recenzja na: http://efantastyka.pl/recenzja-cze%C5%9B%C4%87-ksi%C4%99%C5%BCniczko-blue-jeans-recenzja

[...]

Książka ta mnie zaskoczyła pod wieloma względami: pomysłem z rozdzieleniem narracji, osadzeniem wydarzeń w czasie jednego tygodnia, relacjami między przyjaciółmi..i chyba najbardziej zakończeniem. Jedyne co bym zmieniła to zwięzłość treści. Książka była momentami troszkę nudnawa, ale książka nie straciła na tym wiele. Chętnie przeczytam kontynuację.

Świetny styl pisarza prowokuje do dalszego czytania. Nie można było się od niej oderwać do samego końca. Oczywiście po jej przeczytaniu ma się niedosyt, więc trzeba jak najszybciej iść po jej kolejną część :)

Niesamowicie zaskakująca, wciągająca oraz porywająca. Te trzy przymiotniki idealnie oddają klimat książki. Choć we wcześniejszych opiniach, powtarzane niezliczoną ilość razy, powtórzę i ja.
Bardzo młodzieżowa, klimat typowo hiszpański, a niektóre rzeczy nie do powtórzenia w Polsce. ;) Natomiast czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Być może na mój odbiór wpływał również fakt, że zostały użyte tutaj marki są wszechobecne w dzisiejszym świecie. Zdecydowanie polecam!

Nie wiem, skąd taka wysoka ocena tej książki.
Strasznie się przy niej wynudziłam i od pewnego momentu po prostu zaczęłam pomijać te smętne rozterki nastolatków i nic nie wnoszące dialogi. Akcja dłużyła się niemiłosiernie. Styl pisania - kiepski. Przez te ciągłe zmiany narracji można się było pogubić, o kim jest mowa w tekście. I nawiązania do jakiś piosenek, które leciały w tle - zupełnie niepotrzebne. A nawet autor zrobił kopiuj wklej adresu filmiku z YouTube! To po prostu śmieszne.

Jedynym plusem jest tu nieoczekiwana końcówka, ale to nie wystarczy, abym sięgnęła po drugą część.

Po przeczytaniu nasuwają mi się dwa słowa na opis tej książki:
TANIA TELENOWELA.

Nie wiem, skąd taka wysoka ocena tej książki.

WOW.
,, Cześć, Księżniczko! " to bardzo ciekawa książka. Blue Jeans musiał poświęcić wiele energii by stworzyć tak świetną i zaskakująca powieść. Warto było ją przeczytać by choćby dojść do ostatniego rozdziału, w którym sama miałam gęsią skórkę. Bardzo podobało umieszczenie złotych myśli w książce. Przygody tych młodych ludzi są bardzo podobne do tych co nastolatkowie przeżywają w dzisiejszych czasach. Pierwsze miłości, zauroczenia. Wiedzą już co to prawdziwe uczucie. Z chęcią bym przeczytała kontynuacje tej książki i dowiedziała się więcej o Eli. Gorąco polecam :)

WOW.

• 2015