Homo doctus in se semper divitias habet. Księga Pamiątkowa ofiarowana Profesorowi Januszowi Małłkowi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
9788374419673
historyczna

Janusz Małłek urodził się 24 maja 1937 r. w Działdowie na Mazurach w rodzinie mazurskiej. Przypomnijmy, że powiat działdowski był jedną częścią Mazur, która, ze względu na przebiegającą tam linię kolejową, została postanowieniem Traktatu Wersalskiego przyłączona do Polski. Ojciec Janusza a Karol Małłek był znanym pisarzem, nauczycielem, a równocześnie polskim patriotą i prezesem związku Mazurów. W czasie wojny ukrywał się w Warszawie pod nazwiskiem Michała Skorony. Fałszywe dokumenty tożsamości dostarczała mu Delegatura Rządu na Kraj. Po wojnie Karol Małłek podjął pracę nad pozyskaniem dla Polski ludności mazurskiej, m.in. założył i prowadził Mazurski Uniwersytet Ludowy w Rudziskach koło Pasymia. zagrożony aresztowaniem przez UB, przeszedł na wczesną emeryturę i zajął się pracą literacką.

wyro52 | 2014-11-01