I' gāz al-Qur'ān: Dirāsa wa bayān: Al-ğuz' al-awwal: Al-i'ğāz al-bayānī wa at-ta'rīhī wa al-gaybī
9788393261901
koran, islam,
religia
Jacek

Islam, wraz z judaizmem i chrześcijaństwem jest zaliczany do religii monoteistycznych. Co więcej fakt, że w Koranie wspomina się o patriarchach i prorokach Starego Testamentu, a także o Maryi i Jezusie, wzbudza w wielu pytania: Czym dla chrześcijanina powinna być święta Księga muzułmanów? Jakie przesłanie ona głosi? Czy można uznać informacje w niej zawarte rzeczywiście za rodzaj Bożego objawienia, bądź wręcz uzupełnienia Biblii?
Na te pytania odpowiedzi udziela Raszid Al-Maghribi w swojej książce „Czy Koran jest słowem Bożym?”. Raszid wywodzący się z rodu imamów z marokańskiej Casablanki, dokonał w niej wszechstronnych badań Koranu, które obejmowały m.in. nadprzyrodzony charakter świętej księgi muzułmanów, proces jej powstawania i zawartość. Zaskakujące wnioski, do których doszedł, całkowicie odmieniły jego życie. Ta niezwykle cenna pozycja książkowa, napisana przez człowieka, wychowanego w muzułmańskim środowisku i osiągalna dotąd jedynie w arabskojęzycznym oryginale, dzięki Wydawnictwo Agape jest teraz dostępna dla polskiego czytelnika.

źródło opisu: http://sklep.milujciesie.org.pl/czy-koran-jest-slowem-bozym,4,1096,719

źródło okładki: http://sklep.milujciesie.org.pl/czy-koran-jest-slowem-bozym,4,1096,719

Abigail | 2015-10-25
Przeczytana: 20 października 2015

Książka „Czy Koran jest Słowem Bożym” to pozycja w Polsce unikalna, gdyż dotyczy bardzo wyspecjalizowanego tematu, jakim jest zasadność muzułmańskich roszczeń co do cudowności Koranu. Cudowność Koranu (rozumiana wieloaspektowo- np. poprzez doskonałość stylu, zdolność przewidywania wydarzeń przyszłych lub fakt, że niepiśmienny Mahomet stworzył takie dzieło) ma być, zdaniem adeptów islamu dowodem na boskie pochodzenie ich religii oraz samej księgi.

Raszid Al-Maghribi w przejrzysty sposób omawia każdy aspekt rzeczonej cudowności, wykazując się nie tylko erudycją, ale także ogromną wiedzą. Autor zna doskonale nie tylko Koran, lecz również komentarze uczonych muzułmańskich. Z nie mniejszą łatwością sięga także do źródeł poza-muzułmańskich, np. poezji staro arabskiej, co czyni jego wywód niezwykle interesującym.

Osobiście, miałam okazję przeczytać książkę tuż po tym jak sama przeczytałam Koran, tak więc mogłam skonfrontować swoje przemyślenia na jego temat z opiniami Autora. Wiele z...

Macław | 2017-09-25

Książka ciekawa warta uwagi. Autor książki przedstawia wątpliwości odnośnie „nadzwyczajności” i „cudowności” Koranu jako doskonałej księgi kierując się przy tym założeniami logiki. Podczas czytania książki przedstawiane są przykłady sprzecznych ze sobą zapisów nie tylko historycznych, ale i teologicznych, które zawarte zostały w Koranie, jak i hadisach. Sama książka może być trudna w odbiorze dla osoby, której świat islamu nie jest zbytnio znany. Podstawowe znaczenia są opisane, ale bez większego wglądu w tematykę może to sprawić lekkie zagubienie w odbiorze. W książce zostały zwarte przypisy oraz cytaty z Koranu, jak i hadisów wraz z komentarzami poszczególnych islamskich uczonych. Pozycja ciekawa i wiedza w niej zawarta może zaskoczyć i wprowadzić zamieszanie wśród wyznawców tak zwanej „religii pokoju”.

Ps. Autor książki prowadzi również własny kanał TV i FB jako Brother Rachid, gdzie rozmawia z muzułmanami punktując ich założenia odnośnie islamu a, że autor książki jest biegły...

Przemysław | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Autor poddaje w wątpliwość, polemizuje, daje argumenty przeciw cudowności Koranu.
Czy jest przekonujący? Ma bardzo mocne argumenty. Szczerze szuka prawdy.

We wprowadzeniu pisze: "(...)proszę każdego muzułmańskiego czytelnika, aby zagłębił się w zadane tu pytania i przyjął je z całą powagą. Są to bowiem niebezpieczne pytania, od których zależy jego los. Niech z gruntu nie uważa ich za atak na niego i na jego religię. W pewnej mierze są one pytaniami wychodzącymi z głębi człowieka, który tak jak on był muzułmaninem i żył w tej samej niepewności, chodząc ciągle po omacku. Prawda nie należy do jednego, ani nie jest jego wyłączną własnością. Jest ona dobrem wspólnym. Musimy jej sumiennie i szczerze szukać, zanim okażemy się prawdomówni wobec innych."

Jestem katolikiem i choć na studiach zdałem egzamin ze znajomości islamu to Koranu nie czytałem. Może właśnie z tego powodu ta książka była dla mnie trudna. Dla autora Koran jest bardzo dobrze znany i czasami trudno jest zrozumieć...

marw | 2015-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 06 października 2015

Dość trudna w odbiorze - dla wymagających, jednak bardzo ciekawa. Pisana dla znających Koran przez znającego Koran. Autor nawrócony na chrześcijaństwo muzułmanin na konkretnych przykładach udowadnia, że Koran nie jest dziełem nadprzyrodzonym, jak Biblia.

HanutaP | 2017-09-05
Na półkach: Marokańskie, Przeczytane