Pamiątka z Warszawy. Polskie wakacje oficera Wehrmachtu, Jürgena Josta

Wydawnictwo: Opolmedia
historyczna

Album zawiera nigdzie niepublikowane zdjęcia Warszawy z okresu II wojny światowej wykonane przez oficera Wehrmachtu Jürgena Josta, który urodził się w Poznaniu. W czasie urlopów podróżował po okupowanej Polsce i utrwalał na kliszy obiekty zrujnowane w wyniku działań wojennych. Wielokrotnie przebywał w Warszawie. Ostatni raz w sierpniu 1944 r., w czasie pierwszych dni powstania warszawskiego. Chodził wtedy po Krakowskim Przedmieściu, jadł obiady w restauracjach na Nowym Świecie. Pół wieku później opowiadał, że ciągle pamięta smak gęsich wątróbek. W wojennej zawierusze ocalał tylko album z fotografiami zatytułowany „Reise nach Warschau”. Ujawnił zdjęcia dopiero w 2007 r. Wypełniają one stronice niniejszej książki. O ich historii pisze Jan Płaskoń. Reportaż Agnieszki Malik opowiada zaś o Helenie Kamerskiej, która przypadkiem trafiła do powstania warszawskiego. Dostała do ręki strzykawkę i opatrunki. W jej życiu wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. Kilka nocy w budynku przy Granicznej. Potem Pańska, z widokiem na małe getto. Dowództwo na parterze, na pierwszym piętrze powstańcy, dziewczyny w kuchni. W przedpokoju warta. A w pokoju niemieccy jeńcy. Jürgen Jost i Helena Kamerska mogli się mijać na ulicach Warszawy, choć nigdy się nie poznali. Byli pod dwóch stronach tej samej tragicznej historii. Oficer Wehrmachtu zmarł w wieku 102 lat. Dziewczyna z powstania ma dziś 84 lata. Po wojnie przeniosła się na Śląsk. Mieszka w Polskiej Nowej Wsi – kilkaset metrów od lotniska, z którego w 1939 roku startowały niemieckie bombowce na Warszawę.

źródło opisu: Wyd. Opolmedia, 2010

Aleksandra14 | 2014-12-27