Gdy będziemy wracali do domu

Okładka książki Gdy będziemy wracali do domu Mieczysław Maliński
Okładka książki Gdy będziemy wracali do domu
Mieczysław Maliński Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2009-01-01
2009-01-01
rozmyślania religijne

Książka wydana z okazji 60 lat Kapłaństwa. Sam autor wybrał ponad 150 ramek ze swoich kilku tysięcy. Są tutaj najlepsze z najlepszych ramek. Krótkich rozważań które na przestrzeni tylu lat ksiądz napisał. Wiele z nich mnie wzruszyło,niektóre pamiętałem z innych jego książek.
Kilka sobie zaznaczyłem i przepisałem do zeszytu do powtarzania do wracania do nich.
Wychowany na jego książkach cudownie było wrócić do tego co kiedyś zaszczepiało we mnie duchowość, religijność wiarę. Język ten trafiał i trafia do mnie do dzisiaj.

Wychowany na...

Książka wydana z okazji sześćdziesięciolecia kapłaństwa ks. Mieczysława Malińskiego (1923-2017). Jest to zbiór krótkich rozważań z różnych okresów jego życia.
"Bądź czystą wodą. Która gasi pragnienie. W której można umyć brudne ręce. Która szumi w fontannach. Która w lecie spływa deszczem na ziemię, w zimie okrywa świat śnieżnym puchem. Która potrafi zmienić pustynię w urodzajną glebę. Bądź czystą wodą."
"Za szybko się wykruszamy. Za często chorujemy, zbyt wcześnie starzejemy się, za krótko żyjemy. Nie umiemy pracować, odpoczywać - nie umiemy żyć. Byle jak jemy, byle co pijemy. Zle wydatkujemy swoją energię, źle gospodarujemy swoim czasem, źle organizujemy swój dzień. Szastamy swoimi siłami. Zdaje się nam, że ich źródło jest nieograniczone. Marnujemy je na głupstwa, wyczerpujemy złoszczeniem się, pośpiechem, denerwowaniem, martwieniem się. Aż przyjdzie uderzenie. Wtedy uwierzyć nam trudno, że już jest za późno, że już nie ma skąd brać- że zmiany są nieodwracalne, procesy za daleko posunięte, że - już po życiu. Za często chorujemy, zbyt wcześnie starzejemy się, za wcześnie umieramy."
"Nie odtrącaj od siebie miłości, bo nie można jej znajdować bez końca."
"My, ptaki przelotne, niespokojni żeglarze, wieczni tułacze. My, wciąż szukający miejsca, w którym by kotwicę zarzucić, przystań zbudować, gniazdo założyć, trwać w spokoju niezagrożonym - najbardziej tęsknimy za domem. Za domem, gdzie by nas budziły rankiem wielkie wschody słońca, gdzie by nam dzień gasił wygwieżdżone noce, gdzie by nas kołysał do snu szum drzew. Dom, miejsce bezpieczne, ciepłe w mroźne zimy, chłodne w upalne lata, w którego ścianach znaleźliby się nasi najbliżsi."

• Religijne
  • Religia