Zebra

2013-10-17
2013-10-17
24 min.
wielokulturowość odmienność zwierzęta konie

Okładka książki 15 (u)ważnych opowieści napisanych przez polskich autorów Anna Alboth, Zuzanna Kopcińska, Barbara Kosmowska, Agnieszka Kossowska, Dorota Kotas, Margaret Amaka Ohia-Nowak, Przemysław Staroń, Ifi Ude, Agnieszka Wielądek, Krzysztof Wiśniewski, Rafał Witek, Monika Wrzosek
15 (u)ważnych ... Anna Alboth, Zuzann...

Okładka książki Gębolud Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Żelewska
Gębolud Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Narodziny liter Franciszka Themerson, Stefan Themerson
Narodziny liter Franciszka Themerso...
Okładka książki Wigilia Małgorzaty Pascal Blanchet, India Desjardins
Wigilia Małgor... Pascal Blanchet, In...

Nie zaiskrzyło. Zresztą, co tam ja. Przeczytałam „Zebrę” mojej małej, prywatnej recenzentce i również nie doczekałam się chemii. Ale od początku.
Najpierw był duży entuzjazm, bo pomysł serii o wykluczonych z powodu różnic wydał mi się bardzo trafiony i pouczający dla małych czytelników. Do tego zobaczyłam ciekawą grafikę: oszczędną, przypominającą nieco ludową cepelię, ale oryginalną, o stonowanych kolorach. Niestety, forma przerosła treść, bo kiedy zaczęłam czytać małą objętościowo książeczkę, uśmiech powoli zaczął znikać z mojej twarzy, a córka w ramach protestu, zamiast grzecznie słuchać i powoli zasypiać, wyciągnęła spod łóżka grę i zarządziła zakończenie lektury.
Po pierwsze sam pomysł, aby dwóm koniom urodziła się zebra, wydał się mojej dwulatce, skądinąd fance wszelkiej maści atlasów przyrodniczych, mało prawdopodobny. Myślę, że mieszanie gatunków jest tu zbędne i można by inaczej, być może nawet ciekawiej, uzasadnić pojawienie się małej zebry w stadzie koni.
Nie będę tu przytaczać całej fabuły, ale całość wydała mi się… Hmm, gdyby nie była to książka dla dzieci, powiedziałabym infantylna. Trochę przypominało mi to próby dorosłych mówienia językiem dziecka: „nasa niunia źlobiła siusiu do nioćnićka”. No bo czy ogier i klacz muszą być małżeństwem, a swoje dzieci posyłać do przedszkola?
Może się czepiam, bo w końcu to bajka dla dzieci. Może innym nie przeszkadza nadmierna, w moim odczuciu, prostota treści, ale mając do wyboru tyle interesujących pozycji na rynku wydawniczym stawiam jednak na inne tytuły.

Urocza opowiastka o inności i tolerancji, opowiedziana w lekki i mądry sposób. Zebra rodzi się na mazurskiej wsi, w rodzinie koni, do której nie pasuje. Inne źrebaki podkreślają inność zebry i doprowadzają do tego, że zebra czuje się wykluczona. Dzięki sprytowi i mądrości, zebra odnajduje sposób by przekuć to co wydaje się gorsze i inne, w siłę i wartość. Książka radosna, pięknie ilustrowana – nawiązująca do techniki ludowych wycinanek. Opowieść jest częścią serii Poławiaczy Pereł, która podejmuje temat wielokulturowości. Autorami książek są osoby, które mają w połowie polskie korzenie. “Zebra” to dzieło Ifi Ude, polsko-nigeryjskiej artystki, znanej głównie ze sceny muzycznej.

„…świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały”.

Obserwując dzieci w zerówce mojej córki, zauważyłam, że biedniejsze przedszkolaki są dyskryminowane i wyśmiewane. Wydawało mi się, że w czasach, kiedy tak wiele mówi się o tolerancji i równości, sytuacje, kiedy jedno dziecko nie chce bawić się z innym, bo jest ono gorzej ubrane, nie powinny mieć miejsca. Są one jednak powszechnie spotykane. Wiem, że wiele zależy tutaj od rodziców. To oni uczą tolerancji lub nienawiści do drugiego człowieka. Dlatego taka książka jak „Zebra” Ifi Ude jest bardzo potrzebna. Przedstawia się w niej wzruszającą historię, a przy okazji czytelnicy dowiadują się, jak bardzo może ranić odrzucenie z powodu odmienności.

„Zebra” jest debiutem literackim Ifi Ude, która pochodzi z Nigerii i mieszka na stałe w Polsce. Jest przede wszystkim wokalistką, producentką i autorką muzyki oraz tekstów. Koniecznie musicie posłuchać jej utworów. Są elektryzujące i emocjonujące. Będą stanowić tło do czytanej historii, która zachwyca szatą graficzną, doskonale oddającą oryginalny styl artystki. Ilustratorką „Zebry” jest Nežka Šatkov. Na jej stronie możecie obejrzeć piękne ilustracje wykonane do tej książki. Jeśli więc połączycie takie artystyczne wrażliwości i ważną tematykę, możecie być pewni, że czytając „Zebrę”, obcujecie z naprawdę dobrą literaturą. (...)

Magdalena Żerek, www.czytamto.pl

„…świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały”.

Od czego najlepiej zacząć ze swoim dzieckiem dyskusję o tolerancji i odmienności? Od lektury jednej z propozycji Wydawnictwa Poławiacze Pereł - książki "Zebra" autorstwa Ifi Ude!

Poławiacze Pereł to nowy standard literatury dziecięcej. Ich książki odpowiadają potrzebom dzisiejszego świata, tak innego od czasów, gdy tworzył Andersen, Brzechwa czy Tuwim. Autorką "Zebry" jest Ifi Ude, która urodziła się w Nigerii. Tam spędziła pierwsze 3,5 roku życia, po czym przyjechała do Polski, kraju matki. Świadectwo swojej dwukulturowości dała pisząc debiut literacki. "Zebra" to pierwsza z książek z serii "1/2 + 1/2= ∞" przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. W cyklu będą ukazywać się publikacje napisane przez osoby będące w połowie Polakami.

Tytułowa zebra przyszła na świat pośród stada koni. Wraz z innymi źrebiętami wychowuje się w mazurskiej stadninie, jednak widzi (i czuje),że nie pasuje do tego miejsca. Mimo ogromnego wsparcia rodziców, klaczy i ogiera, zebra jest osamotniona. Konie nie chcą zebry w swoich zabawach, uważają, że za bardzo od nich odstaje. W końcu małej zebrze dzięki swojej odwadze udaje się zaskarbić sympatię kolegów i koleżanek.

"Zebra" to niosąca wielkie przesłanie mała książka dla dzieci. Pozwala najmłodszym zrozumieć, iż każdy z nas jest inny i nasz urok tkwi właśnie w tej różnorodności. Publikacja uczy tolerancji i oswaja z pojęciem odmienności. Na przykładzie małej zebry dzieciaki dowiadują się, co czuje dziecko odrzucone przez grupę. Książka jest doskonałą nauką empatii, za jej sprawą nasze latorośle mogą wczuć się w sytuację innych. Przesłanie "Zebry" to również szacunek dla odmiennego wyglądu, a dyskusję z dzieckiem można pociągnąć w stronę wyznania (lub też jego braku),narodu, kultury itd.

W obecnym świecie osoba odmiennej rasy praktycznie nie wzbudza już zainteresowania. Wielokulturowość jest domeną dzisiejszych czasów, jednak nie zapominajmy, iż to, co dla nas jest normą, niekoniecznie jest codziennością dla naszych dzieci, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. "Zebra" doskonale przygotowuje dzieciaki na pierwsze spotkanie z inną kulturą, kiedy już do takiej styczności dojdzie. Pokazuje, iż w otoczeniu zamieszkałym przez białe i czarne konie, może zdarzyć się biało-czarna zebra i jej odmienność nie powinna być powodem do strachu przed zabawą ze zwierzakiem, który jest w mniejszości. Historia jest doskonałym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji.

Na uznanie zasługuje szata graficzna. Ilustracje w wykonaniu Nežki Šatkov to piękne uzupełnienie ciekawej treści. Osobie odpowiedzialnej za rysunki udało się oddać uczucia towarzyszące lekturze. Wystarczy, że dziecko spojrzy na daną ilustrację i bezbłędnie potrafi określić, czy zebra jest smutna, a może wesoła? "Zebra" to mądra, potrzebna książka w przepięknym wydaniu. Wydawca poleca książkę dzieciom w wieku 4-8 lat, ale zarówno młodsze, jak i starsze dzieciaki odnajdą się w tej publikacji.

"Zebra" to nasz pierwszy kontakt z Wydawnictwem Poławiacze Pereł i jestem pewna, iż nie ostatni. Rodzicom polecam zwrócić uwagę na tę oficynę na polskim rynku wydawniczym. Jeśli szukacie dla swoich pociech wyjątkowej, przemyślanej literatury dziecięcej, Poławiacze Pereł to doskonały adres.

przeglad-czytelniczy.blogspot.com

"Pewnego dnia Bóg podszedł do dwóch koni - białego i czarnego - i pomalował je w paski, mówiąc: Od dzisiaj będziecie biało-czarne. Tak, abyście przypominały, że świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały."
/Ifi Ude. Zebra/

Książka, którą chcę dziś Wam przedstawić jest naprawdę niezwykła.
Od przepięknej grafiki począwszy, poprzez cudowną historię, aż po niesamowite ciepło i przesłanie jakie ze sobą niesie.

To książka o odmienności i o tym, jak świat na nią reaguje.
O akceptacji różnic.
O samotności.
Ze szczęśliwym zakończeniem. Z nadzieją, że cudze uprzedzenia można przezwyciężyć.

Pośród mazurskich lasów i łąk przychodzi na świat zebra - owoc miłości białej jak śnieg klaczy i kruczoczarnego ogiera.
Jakkolwiek w przedszkolu wśród małych koników panuje radosna przyjaźń i zabawa, to w szkole coraz bardziej dostrzegają one różnice w wyglądzie. Młoda zebra również zdaje sobie sprawę z tego, że wygląda inaczej.
Inaczej niż pozostałe konie.
Rodzice z czułością i zrozumieniem wyjaśnili jej, skąd te różnice, więc nie wydawało jej się to już niczym złym.
Niestety inni widzieli w tym problem. Dla nich inna znaczyło gorsza.
W szkole koniki wyśmiewały się z niej.
Była niechciana. Samotna wśród tłumu.

Na szczęście wszystko kończy się dobrze.
Jedno wydarzenie zmienia wszystko.
Inność zebry i jej szybka reakcja - ratują życie.
Jak? Tego Wam nie zdradzę :-)

To przepiękna opowieść o odmienności i szacunku do bliźniego, mimo wszelkich różnic, przedstawiona w wyjątkowy sposób.
Na pewno duża w tym zasługa tego, że autorka jest w połowie Nigeryjką, a w połowie Polką.
Jej dwukulturowość nadaje opowieści o tolerancji zupełnie nowy wymiar.
To naprawdę wyjątkowa książka.

"... a kiedy nadeszła pora na sen, przytuliły się do siebie - białe, szare, czarne i pstrokate - i smacznie wszystkie zasnęły."

Więcej na:

/Ifi Ude. Zebra/

Książka, którą chcę dziś Wam przedstawić jest naprawdę niezwykła.
Od przepięknej grafiki począwszy, poprzez cudowną historię, aż po...

Zebra to jedna z książeczek wydawnictwa Poławiacze Pereł, należąca do otwartej serii dla dzieci i młodzieży, pisanej przez osoby będące w połowie Polakami lub Polkami. Ifi Ude przyjechała do Polski w wieku 3,5 roku prosto z Nigeryjskiego plemienia Ibo. Jest wokalistką, producentką, autorką muzyki i tekstów. Jakiś czas temu ukazała się jej debiutancka płyta, a dziś mam przyjemność trzymać w rękach jej bardzo obiecujący debiut literacki w postaci małej książeczki o dorastającej zebrze.
Zeberka jest inna, bo choć mam mamę białą klacz i ojca czarnego mustanga, urodziła się zeberką. Początkowo nie zauważała w swoim wyglądzie niczego, co wyróżniałoby ją z pośród setek innych źrebaków, jednak, kiedy maluchy poszły do przedszkola, nie dało się już ukryć, że każde z nich nabiera odpowiednich dla gatunku cech. Niestety zeberka wciąż miała krzaczastą, krótką grzywę i biało-czarne paski na całym grzbiecie. Jej inność zauważyły też inne dzieci i nie chciały się z nią bawić. Biedna zebra żaliła się rodzicom, którzy zapewniali ją o tym, że może i wygląda trochę inaczej, ale jest oryginalna i niepowtarzalna w swoim stadzie, a mama dodała, że w świecie ludzi czarno białe pasy na drodze są bardzo ważne, gdyż umożliwiają bezpieczne przejście przez jezdnię.
Pewnego dnia źrebaczki postanawiają pójść na wagary. Niestety zapędzają się aż do miasta i wyskakują prosto na ruchliwą ulicę. Mała zebra przeczuwając niebezpieczeństwo pogalopowała za kolegami i całe szczęście. Nie namyślając się ani chwili wyskakuje na jezdnię i rozkładając się na niej jak pasy dla pieszych, umożliwia zwierzętom bezpieczny powrót do domu. Jak łatwo się domyślić od tej chwili stosunek do zeberki zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Nikt już jej nie unikał i nie wytykał kopytkiem.
Piękna to bajka i bardzo potrzebna w dzisiejszym świecie maluchów. Dzieci potrafią być bardzo okrutne odsuwając na bok wszystko to, co nie jest zwykłe i podobne do reszty. Kto jeśli nie my, rodzice mamy uwrażliwiać nasze pociechy, uczyć je tolerancji i akceptacji? Oczywiście lektura Zebry budzi pytanie, dlaczego każdy, kto wyróżnia się z tłumu musi udowadniać coś wszystkim, narażać życie, aby zdobyć sympatię i przyzwolenie na normalne życie? Dlaczego boimy się, jeśli spotykamy na drodze kogoś, kto wyłamuje się z tłumu, wyglądem czy zachowaniem? Może to tylko zwykła zazdrość o to, że ten ktoś jest po prostu lepszy, ma odwagę być inny, oryginalny? Każda osoba o odmiennym kolorze skóry na przykład, zwraca na siebie uwagę, co jest normalne i chyba pozytywne. Nie powinna być jednak odrzucana i nękana tylko dlatego, że jej skóra ma powiedźmy piękny, brązowy kolor prawda? Jaki to ma bowiem wpływ na to, jakim jest człowiekiem? No właśnie. Bardzo się cieszę, że tak mądre książeczki pojawiają się na rynku wydawniczym i nie omieszkam sięgać po nie aż do znudzenie, aby w przyszłości mój syn wyrósł na wrażliwego i tolerancyjnego chłopca. Chcę, aby z radością czerpał dla siebie jak najwięcej przyjaźniąc się z różnymi dziećmi poznając inne kultury i zachowania.
Ifi Ude, będąc w połowie Nigeryjką pewnie doskonale wie, jak czuła się zeberka, kiedy stałą samotnie pośród innych źrebaków bawiących się w najlepsze. To bardzo dobry pomysł, aby takie osoby pisały książeczki, które przełamują stereotypy, uczą dzieci, jak być mądrym i odważnym. Uczmy siebie i nasze pociechy szacunku dla odmiennego wyglądu, bo wtedy nasze życie nabierze kolorów.
Zebra opowiada piękną historię, która dodatkowo została oryginalnie zilustrowana przez Nežke Šatkov. Jeszcze zanim przeczytaliśmy z synem tę opowieść, zachwyciłam się egzotycznymi obrazami, które w pierwszej chwili skojarzyły mi się z Afryką, a także z wzorami kultury łużyckiej. Takie połączenie dwóch światów, kultur zupełnie od siebie różnych w pierwszej chwili wydaje się nie do połączenia, a proszę jak pięknie komponuje je ze sobą autorka.
Od dzisiaj będziecie biało-czarne. Tak, abyście przypominały, że świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały*
Polecam ogromnie wszystkim rodzicom i dzieciom. Raj dla oka i ucha
*Ifi Ude, Zebra, Poławiacze Pereł, Warszawa 2013, s.11.

Książka, która w doskonały sposób tłumaczy pokazuje dziecku, że inne nie znaczy gorsze. To właśnie różnice sprawiają, że jesteśmy piękni :)

Wspaniała i pięknie ilustrowana książka dla dzieci młodszych i starszych o odmienności i tolerancji.

• Dla dzieci
  • Egzemplarze recenzyjne