Okładka książki Hans i Matylda Yokococo
2012-01-01
32 min.
Monika Wierzcholska

Okładka książki Diabełek Maria Ewa Letki, Agnieszka Żelewska
Diabełek Maria Ewa Letki, Ag...
Okładka książki O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę Wolf Erlbruch, Werner Holzwarth
O małym krecie... Wolf Erlbruch, Wern...
Okładka książki Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Emily Horn, Paweł Pawlak
Przepraszam, c... Emily Horn, Paweł P...

Książeczka większego formatu, twarda oprawa. Kryminał w wersji mini dla najmłodszych.
Literatura japońska dla maluchów.
Napisana i zilustrowana przez samą autorkę o pseudonimie literackim Yokococo czyli Yoko Shima.
Przepiękne kreska, dowcipny z humorem tekst. Rewelacja budująca się na prostocie.

Książeczka poświęcona kotkom.
Głównymi bohaterami są kotka Matylda oraz kocurek Hans.
Matylda była uroczym stworzeniem, grzeczniutka, milutka, posłuszna, bardzo porządna i można o niej wypowiadać się w samych superlatywach.
Hansa za to cechowały rozróby i psoty, przykładowo ,gdy Matylda podlewa z gracją ogródek kwiatowy, Hans sięga wieczorową porą po konewkę, wchodzi na drzewo i leje wodę wprost na głowy przechodniów . Takich przykładów można by wymieniać bez liku.
Ale psikusy i hałasy nocne to jeszcze nic . Dopuszcza się znacznie gorszej rzeczy. Wykrada klucze od klatek dozorcy ZOO i wypuszcza dzikie zwierzęta na wolność.
Tu zaczyna się dopiero rozwijać akcja kryminalna na większą skalę.

Dzieci skupcie się! Kto tu jest winien ? To wy macie podjąć wyzwanie i rozszyfrować. Zabawcie się w detektywów.

O tym przeczytacie w książeczce i obejrzycie obrazki.
Ilustracje są fantastyczne. Te dotyczące Matyldy, która wiąże się z dobrocią i spokojem są na białym tle, Hansa urwisa – na czarnym.
Czy w życiu zawsze wszystko czarne jest tylko czarne , a białe to białe?
Czy można mierzyć wszystkich po pozorach i otoczce, jak wygląda?
A słyszeliście ,że pozory mylą?
Lepiej nie kreować tak powierzchownie pewnych modeli stereotypów.

Polecam! Dzieciaki są zachwycone lekturą!

Literatura japońska dla maluchów.

Książeczka poświęcona kotkom.
Głównymi bohaterami są kotka Matylda oraz...

Hans i Matylda
(czyli szablonowy kryminał o stereotypach)

Chcielibyśmy, aby wszystko co widzimy było tym, czym wydaje się, że jest. W uporządkowanym świecie łatwiej jest poruszać się i podejmować decyzje. Zazwyczaj jednak świat jest bardziej skomplikowany i pewnie dzięki temu ciekawszy.

Japońska ilustratorka i autorka Yokococo opowiada naszym dzieciom kryminalną historię z dreszczykiem, w której na kartach książki śledzimy losy zwierzęcych bohaterów - kotów. Kotów różniących się od siebie wszystkim tym, czym tylko mogą różnić się od siebie skrajne literackie postacie.

Dwojakość charakterów kotów podkreślona jest nie tylko fabułą ich postępowania, ale również ilustratorską narracją. Mamy wiec z jednej strony Matyldę – kota grzecznego, uroczego, porządnego, natomiast z drugiej - Hansa, łobuziaka przez duże Ł.

Wydarzenia dziejące się w świecie Matyldy oglądamy otoczone kolorami słonecznymi, radosnymi i ciepłymi – natomiast estetyka świata Hansa zdefiniowana jest przez ciemności i cienie. Biel i czerń, które definiują karty z historią Hansa zaburzane są jedynie przez mały, acz znaczący akcent kolorystycznej odmienności.

Fabuły oczywiście nie będziemy zdradzać, ale warto podkreślić dwie rzeczy. Po pierwsze, dzięki grafikom Yokococo (właśc. Yoko Shima),zdobywczyni Junior Design Awards 2012 w kategorii "Najbardziej obiecujący talent", pokażecie dzieciom kawał naprawdę ciekawych i dobrze narysowanych ilustracji.

Po drugie, historia ta stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi na temat schematów w postrzeganiu, szufladkowania i stereotypów. A mądrzy rodzice już będą wiedzieli, jak te dwie rzeczy połączyć dla wspólnej radości.

pełna recenzja ze zdjęciami:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

www.napoleczce.pl

Hans i Matylda
(czyli szablonowy kryminał o stereotypach)

Japońska ilustratorka i autorka Yokococo opowiada naszym dzieciom kryminalną...

Hans i Matylda to książka dla dziecka praktycznie w każdym wieku. Czytamy ją z Anielą od roku, a ma teraz 2 lata skończone, i się jeszcze nie znudziła, choć znamy ją prawie na pamięć. Aniela odkrywa siebie, widząc, że nie zawsze jest się grzecznym, że czasem nam coś nie wychodzi, ale trzeba przeprosić. Bardzo ją lubimy :)

• Dziecięce
  • Dla szkrabów