Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień

Okładka książki Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień Mariusz Kułakowski
Okładka książki Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień
Mariusz Kułakowski Wydawnictwo: Dębogóra historia
historia
Dębogóra
2014-01-02
2014-01-02
Dmowski polityka endencja wspomnienia listy Polska korepondencja zycie prywatne

Roman Dmowski - wspaniały człowiek. Zachęcam do zapoznania się z jego sylwestką oraz wydanymi dziełami.

Książka wiernopoddańcza o prawicowym ekstremiście, antysemicie, rasiście, sympatyku zbrodniarza Mussoliniego, litościwie nazywanym politykiem, choć to słowo to taka sama obelga jak cała reszta.

Autorze, po co? Tylko po to, aby mieć na liście swych publikacji coś o Romanie z wąsikiem?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli nigdy nie interesowaliście się Państwo szczególnie osobą Romana Dmowskiego, ale coś tam o nim słyszeliście, to prawdopodobnie wszystko, co wiecie o tej wielkiej postaci naszej historii jest nieprawdą. O nikim innym nie wypisywano tylu tak strasznych bzdur jak o współzałożycielu Ligi Narodowej i jednym z ojców naszej niepodległości”. Rafał Ziemkiewicz.

Postać Romana Dmowskiego twórcy Narodowej Demokracji jednego z największych polityków i mężów stanu swoich czasów, wciąż, mimo upływu lat, budzi wiele kontrowersji i zupełnie skrajnych emocji. Od uwielbienia i szerokiego poparcia ze strony prawicy (zarówno pisowskiej, post-pisowskiej czy też tej bardziej radykalnej spod znaku chociażby Obozu Narodowo Radykalnego czy Narodowego Odrodzenia Polski itd.) po całkowitą negacje i jawną wrogość ze strony lewicy i środowisk liberalnych. Patrząc na te kwestie w szerszym kontekście, stwierdzić można iż, paradoksalnie, działacz ten nigdy nie miał tzw.”dobrej prasy”, najpierw sekowany przez sanacje i obóz piłsudczykowski a po wojnie opluwany, marginalizowany i pomijany przez komunistyczny system i jego władze. Dopiero w dobie demokracji i na gruncie pełnej niepodległości i niezawisłość naszego kraju możemy właściwie poznać i ocenić życie oraz działalność (na wielu rożnych polach) tego z całą pewnością nietuzinkowego człowieka.

„Niejeden usiłował wzorować się na jego sposobie rozumowania, na jego metodzie politycznego myślenia, bez powodzenia, a czasem z wynikiem karykaturalnym. Rzecz w tym, że Dmowski nie nadaje się do naśladowania. Nie dlatego, że był nadczłowiekiem, ale dlatego że był człowiekiem niezmiernie oryginalnym. Jego kariera życiowa jesteś bardzo oryginalna nie tylko na tle polskim, ale i światowym”.

Właśnie temu służy znakomicie i wielopłaszczyznowo napisana monografia Mariusza Kułakowskiego zatytułowana „Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień”. Jest ona o tyle ciekawa iż prezentuje ujęcie tematu wykraczające poza wiadomości które bez większego trudu znajdziemy w rozmaitych encyklopedycznych, internetowych czy też książkowych opracowaniach. Odnajdziemy tam naturalnie odbicie jego politycznych poglądów i koncepcji, zapatrywania na ówczesną geopolitykę i miejsce Polski na mapie Europy i Świata, stosunku do kościoła, źródła konfliktu z Józefem Piłsudski i jego stronnikami, kwestie antysemityzmu i wiele innych interesujących treści. Niewiele będzie tam jednak informacji o nim samym, dzieciństwie, młodości, o tym jakim prywatnie był człowiekiem, jakie posiadał przymioty charakteru, jakie motywy nim kierowały. O pasjach, osobistych przemyśleniach, tego jak pojmował otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany i to nie tylko w wymiarze (naturalnie nie da się zupełnie od tego uciec) lidera ruchu narodowego. Liczna korespondencji którą po sobie zostawił i wspomnienia osób które go znały (a są w śród nich tak znane postacie jak Władysław Reymont, Stefan Żeromski, Stanisław Grabski, Ks. Józef Pruszyński i wiele innych osobistości tego okresu) dają nam możliwość poznania go z zupełnie innej, nie medialnej, jak dziś powiedzielibyśmy strony i w trochę innym świetle. Prześledzenia jak na przestrzeni lat i po wpływem rożnych uwarunkowań zmieniały się i ewoluowały jago poglądy ( np:stosunek do Kościoła) oraz dotknąć spraw o których z rożnych powodów nie mógł mówić publicznie ( np: sprawa młodych rozłamowców w łonie partii).

Książka Mariusza Kułakowskiego to zdecydowanie jedna z ważniejszych publikacji jakie ostatnimi czasy pojawiły się na księgarskich półkach. Warto na nowo odkryć postać jednego z największych polityków XX wieku i dowiedzieć się więcej o głoszonych niego teoriach, zwłaszcza teraz w dobie tzw. Wspólnej Europy i radykalizujących się w naszym kraju prawicowych nurtów (zwłaszcza młodzieżowych) które bezpośrednie się do niego odwołują. Człowieka, którego mimo wielu czynionych prób, nie udało się wymazać z naszej historii i narodowej świadomości. Gorąco polecam.

Postać...

• 0.0.Domowa biblioteczka
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
  • Pamiętniki
  • Publicystyka

Dodaj cytat z książki Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień