Wyzwanie czytelnicze LC

Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica"

Seria: Czytam Sobie. Fakty. Poziom 2: Składam Zdania
Wydawnictwo: Egmont Polska
Titanic
Ag2S

„Historia pewnego statku” to opowieść o rejsie statku „Titanic”, opowiedziana z perspektywy małej dziewczynki, Ewy, postaci autentycznej, która w roku 1912 podróżowała z rodzicami tym statkiem i przeżyła jego katastrofę. Składam zdania, drugi poziom serii Czytam sobie, to dobry pomysł na kontynuację nauki czytania. Świetne, zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są dłuższymi zdaniami oraz zawierają elementy dialogu. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron ramki służą do ćwiczenia sylabowania. Wysokiej klasy kolorowe i zabawne ilustracje są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Magdalena | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Byłam bardzo ciekawa tej historii, skoro ma to być opowiedziane w książeczce dla dzieci. I bardzo mi się to podobało. Chociaż książeczka była króciutka i szybko się ją czyta pokazuje jednak tragedie jaka się tam wydarzyła.

grejfrutoowa | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Zofia Stanecka napisała ponad 20 książek o Basi. Specjalizuje się w baśniach, opowiadaniach i powieściach. Teraz jest także autorką książek z serii „Czytam sobie” wydawanej przez Egmont. Jedną z książek jej autorstwa jest „Historia pewnego statku”.
Ewa Hart wraz z rodzicami wyrusza w rejs Titaniciem – dla rodziny to szansa na znalezienie lepszej pracy. Ewa jest podekscytowana, jak to mała dziewczynka. Statek jest ogromny, wszyscy go chwalą. Ponieważ podróżuje drugą klasą, ma nieco mniej wygodną kajutę niż reszta pasażerów. Statkiem podróżuje też Bertram, który jest na statku zatrudniony. Rejs jest monotonny, ale dla Ewy to przygoda. Biega i obserwuje jak luksusowy jest statek. Niestety, pewnej nocy wpada on na górę lodową. Gdy do pokoju Ewy dostaje się woda, wraz z mamą pędzą na górny pokład, by zobaczyć co się dzieje. Tu wsadzają je do szalupy, niestety bez taty. Ewa widzi, jak statek tonie. Udaje jej się przeżyć i dotrzeć do Ameryki, jednak mama postanawia wrócić do Anglii i tam...

Kiti | 2014-03-26
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Zofia Stanecka to autorka kilkunastu już pozycji o Basi. Publikuje także swoje bajki w serii Czytam sobie. Miałam dotąd okazję przeczytać jej ,,Robota Roberta", który bardzo mi się podobał.

Tym razem pisarka postanowiła poruszyć problem Titanica, który zatonął podczas swojego rejsu. Historia zaczyna się w momencie pojawienia się tego statku, toczy się w czasie wsiadania pasażerów aż do chwili jego zatonięcia i dalszych losów bohaterki.

Dużym plusem są tutaj ilustracje, które bardzo mi się podobają. Są żywe, nie dość, że kolory są intensywne, kontury wyraziste to podczas przeglądania ma się wrażenie, jakby postacie ożywały. Rzadko kiedy spotykam się z takim zabiegiem. W ogóle nie pamiętam, czy takie coś kiedyś miało już miejsce. Jest to niewątpliwym atutem tej książeczki.

Historia Titanica z pewnością jej znana starszemu pokoleniu, dlatego też warto, aby dzięki tej książeczki także młodsze dowiedziało się o tragedii, która miała miejsce w 1912 roku. Dzięki temu historia nie...

yllla | 2014-05-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dzieci w przedziale wiekowym 5-7 lat. "Historia pewnego statku" to książeczka z drugiego poziomu.

Zofia Stanecka, autorka książek o Basi, tym razem opowiada dzieciom historię Titanica. Opowiada o tym, co działo się zanim statek wyruszył w podróż, o życiu na statku oraz o samej katastrofie. Wspomina również o późniejszych badaniach wraku. Kto oglądał film "Titanic" ten wie, że o tym rejsie długo można mówić. Zofia Stanecka przystosowała tę opowieść dla młodych czytelników i zamknęła ją w 900 słowach. Książka "Historia pewnego statku" jak i pozostałe książeczki z poziomu 2 serii "Czytam sobie", zawiera elementy dialogu oraz zdania złożone. Na tym etapie nauki dzieci powinny ćwiczyć sylabizowanie, dlatego też na kolejnych stronach książki pojawiają się chmurki z wyrazami podzielonymi na sylaby. Czcionka użyta w książce jest równie duża jak w książeczkach z poziomu 1.

Książeczka zawiera stronę z naklejkami oraz na...

ejotek | 2016-08-22
Przeczytana: sierpień 2016

Tym razem książeczka z serii "Czytam sobie" odwołuje się do prawdziwych zdarzeń - rejsu i zatonięcia Titanica. Autorka przybliża małemu czytelnikowi historię wielkiego transatlantyku, który skonstruowano w Irlandii w 1911 roku. Ewa Hart wraz z rodzicami jest pasażerką tego ogromnego statku, który ma ich zawieźć do Ameryki, gdzie czeka ich lepsza przyszłość. Podczas rejsu dziewczynka rysuje scenę powitania w kraju za oceanem a także opowiada o tym, co znajduje się na kolejnych pokładach, czym zajmują się kolejne osoby. Jednak Ewa nie wie, że spotkanie z pewną górą lodową całkowicie odmieni losy pasażerów...

Dorośli doskonale znają historię Titanica, jednak dziecko wsłuchujące się w opowieść nie zna jej zakończenia. Moja córa była zaskoczona końcówką i zadawała mnóstwo pytań. Jednak z jej punktu widzenia książeczka jest zbyt nudna dla 5,5 -letniego odbiorcy. Za dużo w niej faktów, dat, trudnych nazw i niezrozumiałych pojęć. Nawet imiona bohaterów - poza Ewą - są niezbyt przyjazne...

diuna84 | 2018-04-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Super wydanie, super historia, syn czytał z wielkim zaciekawieniem i zainteresowanie. Do tego fakty, no czegoż chcieć więcej. POLECAM. Seria podtrzymuje poziom.

adam | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Książka jest o rejsie "Tytanica"

Maluszkowe Inspiracje | 2014-09-23
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Pomysł na wprowadzenie do tej już bardzo znanej i lubianej serii opowiadań opartych na faktach od razu mi się spodobał. Tym bardziej, że każda z tych książeczek to inny poziom programu nauki czytania.
Dzięki temu nawet najmłodsi czytelnicy mogą samodzielnie przeczytać prawdziwe historie.
Historia pewnego statku opowiada o tragicznym rejsie "Titanica".
To poziom drugi programu - 800-900 wyrazów, dłuższe zdania, również złożone, ćwiczenie sylabizowania.
Autorką książki jest Zofia Stanecka, znana choćby z serii książeczek o Basi, a ilustracje stworzyła Joanna Rusinek. Jej ilustracje szczególnie mnie zachwyciły. Stanowią znakomite uzupełnienie historii tu opowiedzianej. Zofia Stanecka opowiada o słynnym rejsie na przykładzie małej Ewy i jej rodziców. Poznamy tu jeszcze kilku innych bohaterów, którzy pomogą dzieciom lepiej wczuć się w klimat tej smutnej i tragicznej historii.
Książka odsłania młodym czytelnikom wiele ważnych faktów dotyczących tej słynnej historii.

Maciek_M | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018