Wielka księga ogrodów. Sztuka zakładania i pielęgnacji

Okładka książki Wielka księga ogrodów. Sztuka zakładania i pielęgnacji John Brookes
Okładka książki Wielka księga ogrodów. Sztuka zakładania i pielęgnacji
John Brookes Wydawnictwo: Wiedza i Życie flora i fauna
flora i fauna
The Garden Book
Wiedza i Życie
2008-01-01
2008-01-01
Urszula Rzeszot, Marta Lewandowska, Wanda Jackowska, Bogusław Wiłkomirski
ogrody projektowanie ogrodu architektura krajobrazu

Sama kwestia zakładania przeze mnie ogrodu jest dość abstrakcyjnym zagadnieniem i trochę miałam opory z wystawianiem oceny, bo jednak pozycja raczej nieszczególnie odnosi się do osób, które zamiaru takiego nie mają. W przypadku tej książki jednak już przy zakupie (używanej za kilka zł) miałam raczej świadomość tego (że nie będzie to coś na podobieństwo encyklopedii, chociaż trochę skojarzenie się nasuwa).
Ogólnie to pozycja mi się nie spodobała, chociaż ma swoje plusy (dla osoby która w sumie nigdy tematyki nie próbowała w jakimkolwiek stopniu zgłębić - myślę, że lektura jednak trochę "poszerza perspektywę", umożliwia zwrócenie uwagi chociażby na jakieś pierdołki czy drobiazgi dot. "zagospodarowywania roślin". To co było kluczowe przy wybieraniu pozycji - dużo zielonego i to nawet na zdjęciach głównie a nie że jakieś grafiki etc. - no jest, na każdej stronie. Niektóre ogrody naprawdę ładnie wyglądały).
Jakoś chyba w okolicach połowy zaczęłam coraz bardziej wybiórczo się skupiać na treściach i chyba z różnych powodów, ale jednym z nich chyba jednak będzie forma po prostu - nie jest to taka fajna książka o ogrodnictwie dla mnie, nawet nie za bardzo jest sens iść w to dalej, bo i tak nie wiem nawet, jaka by była "tą fajną" :)).
Autor dostarczył mi właściwie dość duże dawki śmiechu, ale tu jednak może abstrakcyjność rysowania planu, rozkminiania odległości krzaków, drzew i fontanny, może jeszcze z jakimś basenikiem... no, częściowo by tu pasowało "nie jest to lektura dla każdego".
Z bardziej negatywnych - jakoś momentami, nie rzadko tak bardzo znowu, ton jest możeniecozbytarbitralny. Nie wiem, czy kwestia tłumaczenia, czy wielkiego autorytetu autora, czy czegoś jeszcze, ale, jednak coś mi się nie do końca podobało i bywało to irytujące czasami. I tak za dużo jużżem napisała (mogę tylko napomknąć iż lat sporo spędziłam w ogrodzie dość niemałym) jak na mój stopień znajomości zagadnienia, toteż kończę ten przydługi, mało formowany wywód.

1984

Moja ulubiona książka o ogrodach, z pięknymi zdjęciami i ciekawymi rozwiązaniami.

• Rośliny
  • Architektura krajobrazu
  • 52/2016
  • Na półce
  • - Wiedza i Życie
  • Kupione 2018

Dodaj cytat z książki Wielka księga ogrodów. Sztuka zakładania i pielęgnacji