Gałązka z Drzewa Słońca

baśnie, legendy, podania
Nasza Księgarnia
1961-01-01
1961-01-01
Cyganie cygańskie bajki basnie bajki

Okładka książki Rozalka Olaboga Anna Kamieńska, Ewa Salamon
Rozalka Olaboga Anna Kamieńska, Ewa...
Okładka książki Tajemnica szyfru Marabuta Grażyna Dłużniewska, Maciej Wojtyszko
Tajemnica szyf... Grażyna Dłużniewska...
Okładka książki Baśnie narodów Związku Radzieckiego Wanda Markowska, Anna Milska
Baśnie narodów... Wanda Markowska, An...

Baśnie cygańskie, w moim odczuciu poniżej średniego poziomu. Wszystkie bajki mają ten sam schemat - biedny cygan wpada w kłopoty, po czym ratuje się dzięki jakiemuś niezwykłemu przedmiotowi otrzymanemu od czarodziejki lub czarodzieja. Często w nagrodę za zasługi dostaje księżniczkę za żonę. Można przeczytać jedną, dwie baśnie z tego zbioru i już wiadomo, co będzie w innych baśniach. Wiem oczywiście, że autor sam nie wymyślił treści, tylko zebrał opowieści cygańskie i stworzył z tego cały zbiór. Tylko że ten zbiór jest jednostajny i nudny.

Niesamowity obraz namalowany słowem, zabiera Nas w podróż do świata, który mimo iż znamy, okazuje się być zupełnie innym, kolorowym, fascynującym miejscem.

Dla 7+

Dla 7+

Po książkę sięgnęłam dzięki wyzwaniu i głównie po to by dowiedzieć się czegoś o kulturze Cygan, niestety, nic nowego nie przeczytałam.
Opowieści niestety są 'na jedno kopyto'. Jest biedny cygan, wędruje w świat, spotyka po drodze kogoś dla którego coś robi, a ten czyni go bogatym, czasem jeszcze wchodzi w to ślub z oczywiście najpiękniejszą dziewczyną na świecie.
Schemat delikatnie przełamuje ostatnia opowieść.

Dla dzieciaków do snu, jak najbardziej, zwłaszcza jeśli po jednej czytane, jest to dobry pomysł i tylko w takiej formie ta książka się broni.

Schemat...

Zbiór baśni cygańskich, opracowany przez Jerzego Ficowskiego towarzyszył mi w czasie mojego dzieciństwa. Uwielbiałam tę książkę i kochałam bohaterów tych niezwykłych dla mnie, a czasem naiwnych opowieści. Podobały mi się imiona cygańskie - Bakrengro, Andrusz, Keszalia, z zainteresowaniem czytałam o obozowiskach cyganów, tym bardziej, że jako dziecko miałam okazję przyglądać się taborom, które zatrzymywały się w okolicach Starogardu Gd. Przepiękne ilustracje Jerzego Srokowskiego podnoszą walory książki.

Każda z baśni opisanych w tej książce jest do siebie bardzo podobna. Można je przeczytać, ale nie w jeden dzień, ponieważ już po kilku można się nimi znudzić.

Miłe, przyjemne w odbiorze bajki które można opowiadać bez przeszkód dziecku przed snem. :)
Choć przyznaję, że w mojej opinii nic nie równa się z mrocznymi, ciekawymi, zwrotnymi, pełnymi akcji i okrutnymi baśniami braci Grimm które pokochałam w dzieciństwie i po dziś dzień uwielbiam.
Ale poza tym polecam, chociażby żeby zapoznać się z innymi tworami baśniowymi.

Ale poza tym polecam, chociażby żeby zapoznać się z innymi tworami baśniowymi.

Lubię czytać baśnie i legendy z róźnych stron świata, bo zawsze można się czegoś ciekawego o danej kulturze dowiedzieć. Niestety baśnie cygańskie wypadły według mnie pod tym względem słabo.

Najlepsze bajki dla dzieci!

Najlepsze bajki dla dzieci!

Cudowna, urokliwa.

Cudowna, urokliwa.