Gałązka z Drzewa Słońca

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cyganie, cygańskie bajki, basnie, bajki
MrGwyn

W trzydziestu sześciu opowieściach literat Ficowski starał się zamknąć urok cygańskiego życia. Romowie zależą od pór roku, latem i jesienią żywi ich las, zimą i wiosną biedują. Zwłaszcza obrazy zimy w taborze, Cyganek topiących w kociołkach lód na zupę, przejmują melancholią. Ficowski podkreślał umiłowanie piękna, właściwe tym wędrowcom, poetyckie postrzeganie rzeczywistości. Ilustrował Jerzy...

Ilustrował Jerzy Srokowski.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2018-01-16
Przeczytana: 1964 rok

Zbiór baśni cygańskich, opracowany przez Jerzego Ficowskiego towarzyszył mi w czasie mojego dzieciństwa. Uwielbiałam tę książkę i kochałam bohaterów tych niezwykłych dla mnie, a czasem naiwnych opowieści. Podobały mi się imiona cygańskie - Bakrengro, Andrusz, Keszalia, z zainteresowaniem czytałam o obozowiskach cyganów, tym bardziej, że jako dziecko miałam okazję przyglądać się taborom, które zatrzymywały się w okolicach Starogardu Gd. Przepiękne ilustracje Jerzego Srokowskiego podnoszą walory książki.

Malini | 2015-03-20
Przeczytana: 18 marca 2015

Lubię czytać baśnie i legendy z róźnych stron świata, bo zawsze można się czegoś ciekawego o danej kulturze dowiedzieć. Niestety baśnie cygańskie wypadły według mnie pod tym względem słabo.

Magia dzieciństwa i mojej mamy

Konstancja | 2016-06-28

Miłe, przyjemne w odbiorze bajki które można opowiadać bez przeszkód dziecku przed snem. :)
Choć przyznaję, że w mojej opinii nic nie równa się z mrocznymi, ciekawymi, zwrotnymi, pełnymi akcji i okrutnymi baśniami braci Grimm które pokochałam w dzieciństwie i po dziś dzień uwielbiam.
Ale poza tym polecam, chociażby żeby zapoznać się z innymi tworami baśniowymi.

silwana | 2017-05-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Każda z baśni opisanych w tej książce jest do siebie bardzo podobna. Można je przeczytać, ale nie w jeden dzień, ponieważ już po kilku można się nimi znudzić.

Lena Labuz | 2014-01-23

Najlepsze bajki dla dzieci!

Gosia Mamak | 2013-11-13
Przeczytana: 1965 rok