Syreny z Tytana

Okładka książki Syreny z Tytana
Kurt Vonnegut Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Sirens of Titan
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2014-02-14
Data 1. wyd. pol.:
2014-02-14
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376598536
Tłumacz:
Jolanta Kozak
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut
Ocena 6,6
Zlituj się nad... Suzanne McConnell, ...
Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Ocena 7,7
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
537
537

Na półkach:

Mimo sporej dawki naiwności – naiwność jest głównym składnikiem tej powieści - jest to pierwsza przeczytana przeze mnie pozycja Vonneguta, która naprawdę mi się podobała. Tutaj widać, że autor czuł autentyczną potrzebę, by wykrzyczeć swoje rozpaczliwe pytanie o sens wszystkiego, co nas otacza. Jak byśmy się czuli, gdyby to wszystko, z czego ludzkość jest tak dumna, powstało w określonym, w dodatku bardzo, ale to bardzo błahym, celu? Ale może chociaż coś tak głupiego jak wyniszczająca wojna miałaby wtedy jakiś sens – bowiem stałaby się konsekwencją pewnego dalekosiężnego planu…
Gdybym koniecznie musiał zaszeregować tę powieść w jakiejś kategorii, nazwałbym ją fantastyką nienaukową. Generalnie, trzeba pamiętać, że powieść powstała tuż przed erą podboju kosmosu i że fantastyczne teorie autora były często pytaniami, na które ludzie jeszcze wtedy próbowali znaleźć odpowiedź. Ludzie nie byli jeszcze wtedy tak zaznajomieni z fizyką przestrzeni kosmicznej, aby raziło ich tak brutalne łamanie jej praw. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, przestaje irytować tlenowa piguła i wychodzenie w próżnię z zatkanym nosem i ustami, co może uszłoby w czasach Verne’a, ale w XX wieku razi.
Mniej więcej połowa powieści niewiele wnosi do treści – tylko kilka istotnych faktów, które można od biedy opisać w jednym rozdziale. Niemniej warto przebrnąć przez tę pierwszą część, w której mało się dzieje, aby naszych bohaterów bliżej poznać i choć trochę zżyć się z nimi. Nie wiem, czy to celowy zabieg, czy po prostu tak autorowi wyszło, ale udało mu się wzbudzić w czytelniku więź z bohaterami powieści. Potem zaczyna się dziać. Zaczyna się właściwa akcja, bardzo dramatyczna i bardzo, ale to bardzo fantastyczna. Potem ze strony na stronę jest już coraz lepiej, a zakończenie potrafi wzruszyć - tyle w nim poczucia ludzkiej bezradności. Świadomość, że człowiek nie jest panem swego losu, tylko jest rozgrywany jak pionek na szachownicy, towarzyszyła człowiekowi od zarania pokoleń. O ile jednak jest zgoda ludzkości na to, by być rozgrywaną przez bogów, o tyle wszystko buntuje się w człowieku, gdy robi to ktoś inny. Kto? Przeczytajcie, to się dowiecie.
Treści nie będę opisywał – trudno zresztą streścić tę powieść. Jej atutem nie jest akcja – tylko umiejętnie wzbudzone uczucie bezsilności jednostki wobec wielkiego planu niewiadomych sił.
Pytanie o sens życia, zadawane w wielu kontekstach, czy to filozoficznych, czy religijnych, ma już mniej więcej głębię kałuży na świeżo położonym chodniku i stało się jednym z najczęściej powtarzanych przez ludzkość pseudofilozoficznych banałów. Ale nikt jeszcze nie pytał o to w sposób tak rozpaczliwy i tak bardzo pozbawiony nadziei na jego znalezienie.

Mimo sporej dawki naiwności – naiwność jest głównym składnikiem tej powieści - jest to pierwsza przeczytana przeze mnie pozycja Vonneguta, która naprawdę mi się podobała. Tutaj widać, że autor czuł autentyczną potrzebę, by wykrzyczeć swoje rozpaczliwe pytanie o sens wszystkiego, co nas otacza. Jak byśmy się czuli, gdyby to wszystko, z czego ludzkość jest tak dumna, powstało...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 112
  • Chcę przeczytać
    2 061
  • Posiadam
    474
  • Ulubione
    101
  • Teraz czytam
    41
  • Fantastyka
    39
  • Chcę w prezencie
    22
  • Literatura amerykańska
    17
  • 2020
    15
  • 2019
    15

Cytaty

Więcej
Kurt Vonnegut Syreny z Tytana Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Syreny z Tytana Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Syreny z Tytana Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także