Raporty z ziem wcielonych do III Rzeszy (1942-1944)

Wydawnictwo: Instytut Zachodni
historyczna

Bibliotek Przeglądu Zachodniego nr 20. Z dziejów Instytutu ZachodniegoRaporty z ziem wcielonych do III Rzeszy (1942-1944) toczwarta publikacja z tej serii. Zawiera ona 12 raportów sporządzonych w latach 1942-1944 przez Sekcje Zachodnią (Departament Informacji, Delegatura Rządu na Kraj), obrazujących sytuacje na ziemiach wcielonych w 1939 r. do Rzeszy. Raporty, dotąd nie publikowane, posiadają unikatową wartość dokumentacyjna. Sporządzane były w niezwykle trudnych warunkach okupacji przez pracowników Sekcji Zachodniej, bardzo dobrze znających sytuację na ziemiach wcielonych dzięki doniesieniom rozlokowanej w terenie siatki informatorów. Celem ich było przekazanie władzom podziemia w kraju oraz rządów polskiemu w Londynie jak najbardziej sprawdzonych i udokumentowanych informacji. W sposób bardzo wszechstronny i obiektywny raporty ukazują politykę niemiecką wobec ludności polskiej, warunki życia i nastroje panujące w społeczeństwie polskim oraz postawy niemieckiej ludności cywilnej, zwłaszcza Niemców przesiedlonych na teren Polski.

Bogusław | 2016-05-11