Szpiedzy. Tajni agencji, którzy zmienili bieg historii

Okładka książki Szpiedzy. Tajni agencji, którzy zmienili bieg historii Ernest Volkman
Okładka książki Szpiedzy. Tajni agencji, którzy zmienili bieg historii
Ernest Volkman Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Spies. The Secret Agents Who Changed the Course of History
Książka i Wiedza
1996-01-01
1996-01-01
Eugeniusz Możejko

Książka z 1996 roku. Tak więc informacje mogę być całkiem inne od tego, co znajdziemy w odtajnionych archiwach po tym czasie. Książka usiana jest wieloma ciekawostkami, np. Hemingway i jego misje, które miały na celu zatapiać U-booty. 41 szpiegów, którzy zmienili świat. Jedni byli zdrajcami, legendami, np. Mata Hari, pulchna Holenderka, która została wydana francuskiemu wywiadowi, poprzez swoją nauczycielkę, czyli Fraulein Doktor.

Książka jest raczej adresowana do osób, które interesują się tematyką wywiadowczą.

Nie wszystkie historie były ciekawe. Niektóre wydawały się niedopracowane i nudne, ale jest tutaj kilka smaczków, które czytałam z przyjemnością, a niekiedy - niedowierzaniem.
Nigdy nawet przez myśl mi nie przyszło, że szpiegostwo odgrywa taką rolę w historii świata. Zawsze myślałam, że James Bond to tylko bohater książek Iana Fleminga, a tymczasem sam autor ma również czym się pochwalić. Jego historia oraz historia Lawrentija Berii zainteresowały mnie najbardziej.
ZSRR, Francja, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, USA, Czechosłowacja, Węgry, Izrael, Niemcy czy Polska, komuniści, kapitaliści, przemysłowcy, naukowcy, wojskowi, przedsiębiorcy czy prostytutki... zasięg wywiadu czasami może przytłoczyć, podobnie jak koniec niektórych karier (niektórych mi serio żal).

• Na wymianę
  • Biografie, autobiografie
  • A posiadam w szmaradowej bibliotece
  • Projekt Światowid
  • Czeka w bibliotece

Dodaj cytat z książki Szpiedzy. Tajni agencji, którzy zmienili bieg historii